Ünlü Aşçıdan YENİMEK Kursiyerlerine Aşure Tarifi
  • Reklam

Ünlü Aşçıdan YENİMEK Kursiyerlerine Aşure Tarifi

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ve ekibi, Muharrem Ayı dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi’nin YENİMEK kursiyerleriyle aşure söyleşisinde bir araya geldi.

29 Eylül 2018 - 11:45 - Güncelleme: 29 Eylül 2018 - 11:45

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ve ekibi, Muharrem Ayı dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi’nin YENİMEK kursiyerleriyle aşure söyleşisinde bir araya geldi.

Yenimahalle Kurs Merkezi’ne gelerek yemek kurslarında eğitim gören kursiyerlere aşure tarifi veren Açıköz, kursiyerlere Muharrem’in olmazsa olmazı aşureyi lezzetli yapmanın püf noktalarını anlattı.

 

MALZEMELERİ AYRI AYRI HAŞLAYIN

Aşurenin içerisine haşlanmış olarak konulması gereken baklagillerin ayrı ayrı haşlanması gerektiğini söyleyen Açıköz, “Baklagillerin hepsinin haşlanma süresi farklıdır. Bu yüzden baklagilleri ayrı ayrı haşlayın. Ceviz ve fındığı haşlamayın, onları bir gün öncesinden ıslatırsanız tazeliğini korumuş olursunuz” dedi.

Aşureye son dokunuşu yaparken çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olduğu bilinen safran baharatını da eklediklerini belirten Açıköz, “Safran bildiğiniz üzere çok faydası olan bir bitkidir. Biz aşure yaparken tencereye bir çay kaşığı safran baharatı da ilave ediyoruz. Sizlere de tavsiye ediyorum” diye konuştu.

 

AÇIKÖZ’ÜN AŞURESİ BEĞENİ TOPLADI

Söyleşide katılımcılara bir de aşure sürprizi yapan Açıköz, kursiyerlere ekibiyle birlikte daha önceden yapmış oldukları aşureyi ikram etti.

Aşureyi afiyetle yiyen kursiyerler, Açıköz ile video çekerek “Yerliyse Yeriz” sloganı attılar. Bu sayede kursiyerler, video ile yerli üretim ve tüketim konusunda sosyal mesaj verdiler.

 

FETHİ YAŞAR’I UNUTMADILAR

Söyleşinin ardından aşuresini Başkan Yaşar’a da tattırmak isteyen Zeki Açıköz, Yaşar’ı makamında ziyaret etti.

Aşureyi tadarak Açıköz’e “Çok beğendim. Elinize sağlık” diyen Yaşar, “Ziyaretinizden memnuniyet duydum. Aşçılık hizmet sektörünün olmazsa olmazlarından. Devamlı yeniliğe açık bir alan. Biz de kurslarla vatandaşlarımıza bu konuda eğitim veriyoruz. Bugün sizin engin bilgilerinizden yararlandılar. Teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..