Ünlü Sanatçı Abidin Özşahin Haber Ankara’ya Konuştu

Ünlü Sanatçı Abidin Özşahin Haber Ankara'ya Konuştu

Türkiye'nin yeni gençlik platformu afratafra.org iş birliği ile her hafta birbirinden değerli sanatçılar Haber Ankara'ya konuk oluyor.

02 Mart 2016 - 14:30

HABER ANKARA / ÖZEL HABER - Türkiye'nin yeni gençlik platformu afratafra.org iş birliği ile her hafta birbirinden değerli sanatçılar Haber Ankara'ya konuk oluyor. Bu hafta ki röportajımız Ankara IF Performance Hall sahnesinde gerçekleşen, şarkıcı, söz yazarı, besteci, müzisyen, Popstar ve Ütopya yarışmalarından tanıdığımız Abidin Özşahin'e ait. İşte Abidin Özşahin ile yaptığımız röportajın tamamı:   Bugün Abidin Özşahin ile birlikteyiz. Kendisini Popstar Abidin olarak tanımıştık. Hoş geldiniz. Nasılsınız?

Çok iyiyim. Bu güzel hafta sonunu sizlerle geçirdiğim için çok keyifliyim. Afratafra.org’u zaten biliyordum. Yaptığınız çalışmaları da takip ediyoruz. Gerçekten, yaptığınız bu çalışmaların müziğe çok büyük bir hizmet olduğunu düşünüyorum.Gayet güzel bir iş çıkarıyorsunuz.  
Çok teşekkür ederiz. Dün akşam Ankara’da sahneniz vardı. Nasıldı?

Gayet güzel geçti. Akustiknağme adında bir akustik projemiz var. Geçmişten günümüze bilinen şarkıların akustik versiyonlarını yaptığımız bir proje.  
Peki, müziğe nasıl başladınız? Nasıl gelişti?

1994 senesinde liseden mezun olduğumda kendi kendime gitar çalabiliyordum. Gitar çalan arkadaşlarımın ellerine bakarak öğrendim. Olay Fikret Kızılok, Yavuz Çetin ve JimiHendrix ile başladı. JimiHendrix çok ileri bir seviyeydi; ama Fikret Kızılok’un farklı ve buğulu iç dünyası o yaşlarda bana daha ilgi çekici geldi. Sonrasında gitar ve şan dersleri aldım. Aynı zamanda gitar dersleri de verdim. Türk müziğini öğrenmek amacıyla da usul ve makam dersleri aldım.  
Popstar Yarışmasına katılma süreci nasıl gelişti?

Anlattığım bu süreçoldukça macera doluydu; ama aşılamayan bir şeyler vardı ve tam o dönemde “Türkiye Popstar’ını Arıyor” diye bir ilanla karşılaştım. O yarışmaya girme amacım birinci olmak değildi. Bir prodüktör, menajer tanımak ve İstanbul’a bir adım atmak düşünceleriyle katıldım. Ama katıldıktan sonra birinci olarak çıktım.  
Peki, sonrasında olaylar nasıl gelişti?

Ben çok kolay adapte oldum sanırım. Hiçbir zaman “Ben birinci olurum. Star olurum sonra da bu iş tamam.” demedim. Çünkü yarışma sizi sadece bir yere kadar getirebilir. Ondan sonrasında aynı yolu yürüdüğünüz insanlar ve sizin çabanız çok önemli. Popülarite bu sektör için çok gerekli; fakat yaptığınız işlerle anılmanın çok daha güzel olduğunu düşünüyorum. Popüler olmak biraz sabun köpüğüne benziyor.  
Altını doldurarak ilerlemek daha sağlıklı sanırım.

Kesinlikle. Dengelerin değişmesi daha gerçek bir tabloyu görmenizi sağlıyor. Evet, Türkiye’nin Popstar’ı seçildin; ama bu kadar insan senden şarkı bekliyor. “Ne yapacak, devam edebilecek mi?” gibi sorular soruluyor.  

Bu durum üzerinizde büyük bir baskı yarattı mı?

Olması gereken bu; çünkü artık sektörün içerisindesiniz. Evet, müzik bir sanat; ama sanatın ticaretinin yapıldığı bir sektör. Bıçak sırtı bir durum var. Ya tamamen ticari düşüneceksiniz ya da içinize sinen yoldan devam edip az kazanacaksınız; ama inandığınız müziği yapacaksınız.
2009 yılında sözleşmem bitti ve ben de işin mutfak kısmında olmak istedim. Daha sonra ortağımla reklam müzikleri yapmaya ve albüm kapakları için fotoğraf çekmeye başladık. Zakkum ve Oğuz Aksaç gibi isimlerle çalıştık.  
Birden fazla enstrüman çalıyorsunuz, müziğin her aşamasında varsınız. Müziği besleyen diğer alanlarda da aktif olarak çalışıyorsunuz. Sanatçı olmanın zorluğunu ve kapsamını göz önünde bulundurarak kendinizi nasıl niteliyorsunuz?

Bu konuda tevazu göstermiyorum. Ukalalık olarak algılanabilir; fakat önemli değil. 21 senedir bu işin içerisindeyim. Her yaptığım işte yeni bir şey öğrendim ve bunu sanatımla bütünleştirdim.  
Peki, Ütopya’ya geçelim. Nasıl karşınıza çıktı, katılmaya nasıl karar verdiniz?

Ütopya’nın Hollanda’daki versiyonunu biliyordum. Aramızda hep konusu geçen bir durumdu. “Bir gün bir sahil kasabasına yerleşsek…” diye konuşup, böyle bir emekliliği hayal ediyorduk. Acun Medya programı Türkiye’ye empoze etti. Böyle bir şey gerçekleşince de hayalimi daha erken hayata geçirmiş oldum.  
Ütopya ile Popstar günlerinizdeki gibi birden ve yoğun bir şekilde tekrar gündeme geldiniz.

Televizyonda bilinen bir yüz olmamdan kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlar sizi televizyonda görmeye alışkınsa sürekli orada görmek istiyorlar.  
Ekranlarda görünmeyince de başarısızmışsınız gibi bir algı oluşuyor.

Evet, öyle de algılanabiliyor. Ama bu sakin dönemde kendime yatırım yapabiliyorum. Popüler olduğum döneme göre daha kolay bir şekilde işlerimi hallediyor, daha rahat çalışabiliyorum. Televizyon bir illüzyon. İnsanlar Ütopya ile benim televizyonun dışındaki sosyal hayatımda nasıl biri olduğumu gördüler. ‘Bu adam nasıl yemek yer, kitap okur mu ya da bir olay karşısında nasıl tepki verir?’gibi soruların yanıtını görmüş oldular ve ben elimden geldiğince kendim oldum. İzleyicilerden de: “Biz seni Popstar’da destekliyorduk. Şimdi çok daha iyi tanıdık.” tepkilerini aldım.  
Peki, Popstar ve Ütopya yarışmalarına iyi ki katıldım diyor musunuz?

Kesinlikle, evet.  
Bir kitap yazdınız. Neler anlatıldı bu kitapta, biraz bahsedebilir misiniz?

Anı, biyografi tarzında hazırlanmış bir kitaptı. Popstar kelimesi çok abartıldı ve beklenti çok fazlaydı. O kadar çok şey yazılıp çizildi ki, bu bahsedilenler gerçekleşmeyince ‘Biz yanlış adama mı oy verdik?’ sorusu akılları meşgul etti. Ben de bu kitabı akıllardaki soru işaretini yok etmek ve “Ben Popstar değilim, sadece müzisyenim.” demek amacıyla yazdım.  
Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor musun? İnsanlar size kolay ulaşabiliyorlar mı?

Elbette. Elimden geldiğince gelen mesajlara cevap vermeye çalışıyorum. Bazen yoğunluktan cevap veremediklerim de oluyor tabii.  
Gelecek için planlar neler? Sevenlerinizi neler bekliyor?

Akustiknağme projesini geliştirmek ve başka illere taşımak istiyoruz. Onun dışında bir single çalışmamız var. Onu da piyasaya süreceğiz.  
Sanırım artık sizi daha sık göreceğiz.

Umarım. Dengelerin yerine oturması için yeterince bekledik ve elbette bu bilinçli bir uzak durmaktı. Bizi sevenlerden özür dileyerek yaptık bunu; çünkü kendimi beslemem ve daha iyi işler yapmak için hazır olmam gerekiyordu.  
Çok teşekkür ederiz. Umarız yeni işlerle tekrar bir araya geliriz.
Ben teşekkür ederim. Tekrar görüşmek üzere.          HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar yaşattı
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar...
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu