Vali Topaca Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileri İle...

Vali Topaca Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Temsilcileri İle Bayramlaştı

Ankara Valisi Ercan Topaca, 17 Ağustos Cuma günü Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İlçe Kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının Bölge ve İl Müdürleri ve Valilik personeliyle makamında bayramlaştı.

18 Ağustos 2018 - 10:55

Ankara Valisi Ercan Topaca, 17 Ağustos Cuma günü Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İlçe Kaymakamları, kamu kurum ve kuruluşlarının Bölge ve İl Müdürleri ve Valilik personeliyle makamında bayramlaştı.

Ankara Valisi Ercan Topaca, Kurban Bayramı’nın aslında bir yakınlaşma olduğunu, insanların birbiriyle kaynaşmasının, birbirine daha çok muhabbet beslemesinin, birbirini daha çok sevmesinin, saymasının, yardımlaşmasının bir vesilesi olduğunu ifade ederek “Bu bayramların nasıl kutlandığını Peygamber Efendimizden, sahabe-i kiramdan ve atalarımızdan gördük; bugün de devam ettiriyoruz. İnşallah bayramları bundan sonra da nesiller boyu daha kuvvetli bir idrakle bu topraklarda kutlamaya; bu bayramların getirdiği bereketi, samimiyeti yaşamaya hep birlikte devam ederiz.” diye konuştu.

''BU COĞRAFYADA HASSAS DÖNEMLER HİÇ BİTMEMİŞTİR''

Konuşmasında içinde bulunduğumuz dönemin hakikaten çok hassas bir dönem olduğunu vurgulayan Vali Topaca, “Gerçi bu coğrafyada hassas dönemler hiç bitmemiştir ama bu dönem ülkemizin siyasi, ekonomik ve inanç yönünden asimetrik bir saldırıya uğradığı bir zaman dilimidir. Akşam hayat durduktan sonra, dolar birkaç saat içinde yüzde yirmi daha pahalı hâle geliyor. Bunu normal ekonomik gerekçelerle kimse izah edemiyor. Bu saldırının sebebi nedir, diye düşündüğümüzde başka sebepleri de olmakla birlikte asıl sebebin ülkemizin, devletimizin gün geçtikçe daha güçlenmesi, halkımızla devletimiz arasındaki açığın kapanması, vatandaşla devletin kaynaşması, vatandaşın iradesinin daha çok devlet idaresine yansıyor olmasıdır.” dedi

Türkiye deyince sadece 780 bin kilometrekarelik bir coğrafyanın değil, bütün bir İslam coğrafyasının anlaşıldığına dikkat çeken Vali Topaca; Türkiye’deki ışığın bütün İslam coğrafyası tarafından görülmesinin, Türk milletinin ve Cumhurbaşkanımızın İslam coğrafyasındaki bütün Müslümanlar tarafından sevilip sayılmasının birilerini endişelendirdiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Onlar içine kapanmış devletiyle, milletiyle barışık olmayan sürekli kavga eden, kendi içinde mezhep çatışmaları, etnik çatışmaları yaşayan bir coğrafya, bir devlet, bir millet istiyorlar. Biz bu sıkıntıları çözdükçe karşılaştığımız düşmanlık da artıyor. Bu saldırılara karşı daha dik durabilmek için, daha sağlam durabilmek için bizim ülkemize, milletimize ümit bağlamış bütün bir ümmet-i Muhammet için daha çok çalışmak zorundayız. Bu konuda bizim vebalimiz var. Tarih bazı devletlerin, bazı milletlerin omzuna görev veriyor. Tabii bu, Cenab-ı Hakkın takdiri böyledir. Bu dönemde de bu görevi İslam coğrafyasında üstlenebilecek başka bir millet ve başka bir devlet yoktur. Dolayısıyla Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu görevi istesek de istemesek de bu görevi üstlenmiş durumdayız. Dolayısıyla bunun en güzel şekilde yerine getirilebilmesi için hep beraber aramızdaki tüm ayrılıkları, tüm farklılıkları bir tarafa bırakarak belli hedefler doğrultusunda yürümek ve bize yapılan saldırıları boşa çıkaracak tedbirleri hep birlikte almak durumundayız. Bu konuda kimse bana bir görev düşmüyor diye düşünmesin. En küçüğünden en büyüğüne, en alt makamdakinden en üst makama kadar hepimize farklı görevler düşüyor. Herkesin yapacağı bir iş var. En basitinden hangi sorumluluğu, hangi işi üstlenmişsek onu en güzel bir şekilde, samimi bir şekilde ve insanlar arasında herhangi bir ayrım yapmadan; kimsenin inancını, mezhebini, ırkını, kültürünü ayırmadan; her birinin bizim ülkemizin, milletimizin bir parçası olduğunu düşünerek vatandaşlarımıza adil bir şekilde hizmet etmek yapacağımız işlerin başında gelmektedir. Şurada bulunan arkadaşlarımız, Ankara’nın yöneticileriyiz. Biz bunu tabii önce şahsımızda yaşayarak daha sonra kurumumuzda ve sorumlu olduğumuz arkadaşlara Kurban Bayramı’nın asıl amacını, asıl ruhunu onlara hissettirerek bayramı yaşamalı ve bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışmalıyız.” 

''EKONOMİMİZ ÇÖKMÜŞ, MİLLET BİR HUZURSUZLUK İÇERİSİNDEYDİ''

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerini, ülkemizin işgal altındaki günlerinde yaşanan sıkıntıları hatırlatan Vali Topaca, “Ekonomimiz çökmüştü. Millet bir umutsuzluk içerisindeydi. Bu zilletten kurtulabilir miyiz, bütün millet bir endişe içindeydi. Aynı durumu tekrar yaşamak istemiyorsak ki daha bu olayların yaşanmasının üstünden üç dört nesil geçmiş durumda, bunlar unutulacak tecrübeler değildir. Milletimizin hafızasında bunlar yer etmiştir, kazınmıştır. Dolayısıyla bugün birlik zamanıdır, kaynaşma zamanıdır. Bugün, ülkesine, parasına, ekonomisine sahip çıkma zamanıdır. Bugün bütün vatandaşlarımıza sahip çıkma zamanıdır ve dışa karşı da bütün ayrılıkları, bütün farklılıkları, bütün tartışmaları bir tarafa bırakarak birlikte kendimizi gösterme zamanıdır. Bu konuda bizler de sorumluluklarımızı en güzel şekilde yapacağız. Vatandaşımıza, milletimize, çalışanlarımıza bunu anlatacağız. Kimse umutsuzluğa da kapılmasın. Allah’ın izniyle bu ülke, bu devlet, bu millet bundan çok büyük badireleri atlatmıştır; bunu da atlatacaktır birliğimiz, beraberliğimiz sürdüğü müddetçe. Ben bu duygu ve düşüncelerle Kurban Bayramı’nın birliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza, bütün İslam coğrafyasına, yardım anlayışımıza ve aramızdaki kardeşliğin daha da güçlenerek devam etmesine vesile olmasını; düşmanlarımızı da bizi kötü duruma düşürmeye çalışanları da tanımaya bizim için vesile olmasını diliyorum. Sizlerin şahsınızda bütün kurumlarımızda çalışan arkadaşlarımın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Ankara İl Müftü vekili Ali Gülden tarafından bayram duası edildi.

Vali Topaca, davetlilerle bayramlaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te damat dehşeti
Başkent’te damat dehşeti
Ankara'da trafik yoğunluğunu azaltacak projeler hızla ilerliyor
Ankara'da trafik yoğunluğunu azaltacak projeler hızla ilerliyor