Valilik’ten İstiklal Marşı Kabulünün 94. Yıl Dönümü...

Valilik'ten İstiklal Marşı Kabulünün 94. Yıl Dönümü Mesajı

Ankara Valiliği'nden İstiklal Marşı'nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Mesajı:

12 Mart 2015 - 10:29

Ankara Valiliği'nden İstiklal Marşı'nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Mesajı: Özgürlük ve bağımsızlığını canından aziz bilen milletimiz, şanlı bayrağımızı gururla dalgalandırmak uğruna canını feda etmekten kaçınmamıştır. Bugün üzerinde hür ve bağımsız yaşadığımız vatan topraklarımız, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktığı en kutsal emanettir.

İstiklal Savaşı öncesinde olduğu gibi, buna benzer pek çok zor günler yaşayan milletimiz, bu zorlukları birlik, beraberlik ve fedakârlıkla atlatmayı bilmiştir.

12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde büyük bir coşkuyla, oy birliğiyle milli marş olarak kabul edilen ve Merhum Akif tarafından kahraman ordumuza ithaf edilen İstiklal Marşımız, milletimizin hür ve bağımsız yaşama sevdasından taviz vermeden yeniden var olma mücadelesinin simgesi olmuştur.

Balkan Savaşlarından itibaren daha aktif bir şekilde milletin sıkıntısına bedeniyle ve kalemiyle ortak olan Merhum Akif, milletin dertlerini dile getirmedeki atılganlığı ve fedakârlığıyla milletimizin gönlünde müstesna bir yerin sahibi olmuştur.

Milli mücadele yıllarında değişik bölgelerde yaptığı konuşmalarıyla fiili bir mücadele adamı hüviyetinde olan Merhum Akif, İstanbul'dan Anadolu'ya taşıdığı gazetesiyle herkese ulaşmaya çalışan bir dava adamıdır. Milletin zor zamanında sanatına yeni bir şekil vererek, şiir tarzını Milli Müca¬delenin ihtiyaç duyduğu muhteva ile bütünleştirmiş, sanatını milletine tahsis etmiştir.

Bu vesile ile, bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden olan, ilimiz sınırlarındaki Taceddin Dergahı’nda yazılmış olması nedeniyle de Ankaralılar için ayrı bir yeri olan İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 94’üncü yılında Mehmet Akif Ersoy’u, bağımsızlık yolunda hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizden hayatta olanları da şükranla anıyorum.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz