Vatandaşları Gönüllü Olmaya Davet Etti! Mansur Yavaş...

Vatandaşları Gönüllü Olmaya Davet Etti! Mansur Yavaş Ankara'nın 10 Yıllık Kaybını Anlattı

Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Tele1 ekranlarında İsmail Dükel’in sunduğu ‘Haberin İçinden’ programına konuk oldu, soruları yanıtladı.

12 Şubat 2019 - 14:52

Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Tele1 ekranlarında İsmail Dükel’in sunduğu ‘Haberin İçinden’ programına konuk oldu, soruları yanıtladı. Yavaş, İstanbul’da gerçekleşen helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerek konuşmasına başladı. 
 
 
“HÜKÜMET OLMAZSA, HİZMET OLMAZ DEMEKTİR”

Özhaseki’nin “Ağamız var” sözlerinin yeniden hatırlatılması üzerine Yavaş, şunları söyledi:
“Ankaralı bana güveniyor. Ben onlara güveniyorum. Yeteneklerimize, projelerimize güveniyoruz. Sayın Özhaseki’nin ağa kelimesinin anlamını bilmediğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı önemli bir makam. Ağamız var derken, Hükümeti kastetmediği çok belli. Sayın Erdoğan’ı kastediyor. Hükümet olmazsa hizmet gelmez demek istiyor. 17 yıldır AK Parti vardı. Aynı partiden de belediye başkanı. Metroyu bile Ulaştırma Bakanlığı bitirdi. Aynı partiden bile olsa yapamıyorlar. Bu söylem benim projemi uygular, Mansur’un projesini uygulamaz diyor.”
Yavaş, Özhaseki’nin sözlerinin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara halkının iradesini yok sayması anlamına gelebileceğini ve bunun Kabul edilemez olduğunu ifade etti.
 
 
ANKARALI’NIN 10 YILLIK KAYBINI ANLATTI
“Ankaralı siz belediye başkanı olmadığınız dönemlerde neler kaybetti?” sorusunun üzerine Yavaş, 
“Ben 2009’dan beri adayım. O tarihten bu yana neler kaybedildiğini anlatayım. İlk başta sosyal yardımlar. Benim projem gıda yardımı değil, hemşeri kartı vermekti. Böylece bir anne çocuğunun neyi ihtiyacı varsa onu alacaktı. İkincisi banliyö treninin hafif raylı sistemle daha fazla yolcu taşınacağını söylemiştim. Ankara’nın ulaşım sorunu varken, Ankaralı’nın parasını ölü yatırımlara yatıramazsınız. Ankapark’a para yatırmazdım.  Bu yüzden de Ankara’nın suyuna zam yapmazdım. 20 ton suyu 10 liraya verecektim. Keçirören’den, Eryaman’dan, Etimesgut’tan şehir merkezine kendi arabaları ile gelen vatandaşın cebinden toplamda 50 bin mazot parası çıktı. Toplamda 58 kilometre olarak düşündüğümüz metro hattımızın şuana kadar 30-40 kilometresi bitmiş olurdu. Ama bu sefer Ankara sahip çıkacak. Sahada görülüyor bu” şeklinde konuştu. 
 
 
“İMAR HIRSIZLIĞINI ANLATMASI GEREKİR”
Özhaseki’nin, “Sizi Ak belediyecilik ile tanıştıracağım” sözlerinin sorulması üzerine konuşan Yavaş, Özhaseki’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanı iken kurduğu “İmar hırsızlığı görmek istiyorsanız Ankara ve İstanbul belediyelerine bakın” sözlerini hatırlattı. Yavaş, “Şuan bu konuda ağznı açmıyor. Madem imar hırsızlığı yapıldı, Sayın Özhaseki’nin bunu Ankaralılara anlatması gerek” dedi. 
Yavaş, Dükel’in “Siz belediye başkanı seçilirseniz, 25 bin çalışanı işten çıkarır mısınız?” şeklindeki sorusuna ise, “Bunu Gökçek’ten başkası iddia edemez. 25 bin çalışanın işten çıkarılması demek tazminatlarıyla birlikte bir buçuk katrilyon demektir. Hangi belediye başkanı yapabilir bunu? Hangi vicdanla yapılır? Ben bir insanım. Oradaki işçiler benim mesai arkadaşım” yanıtını verdi. 
 
 
“ÖZHASEKİ, ŞUAN BELEDİYEYİ BAŞKAN GİBİ YÖNETİYOR”
Yavaş, Özhaseki’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla mesai saatleri içerisinde toplamasını hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti:
“Siz benimle aynı sıfattasınız. Ben şuan belediyenin yanından geçmiyorum. Sizin de geçmemeniz gerekiyor. Siz gidiyorsunuz mesai saatleri içerisinde belediye çalışanlarıyla basına kapalı bir toplantı yapıyorsunuz. Mitinglere götürüyorsunuz. Mustafa Tuna’nın buna bir açıklama getirmesi gerekiyor. Buna neden izin verdiniz? Özhaseki şuan belediyeyi kendi başkanı gibi yönetiyor. Mustafa Tuna nerede? Aslı var mı bilemiyorum ama artık Mustafa Tuna’ya ‘Sen artık belediye işleriyle ilgilenme’ talimatı gelmiş. Bir de konuştuğunuzda çok tecrübeli devlet adamları. Tecrübeli devlet adamı bunları yapar mı?”
Yavaş, “ANFA’da değişik bir yapılanma var. Sözde 90 kişiyi benim programlarıma gönderip, beni proveke edeceklermiş. Bunun yasalar önünde hesabı sorulur. İnsanların ekmekleriyle oynayan asıl kendileri” dedi.
 
 
“EN ÖNDE BİZ GİDERİZ”
“Böyle seçim kazanılmaz” diyen Yavaş, “Geçmişteki hizmetlerini anlatamadıkları için olayı şimdi beka meselesine getirdiler. Beka meselesi olsa en önde biz gideriz” dedi.  
 
 
“BEN SEÇİLSEYDİM O RANTLAR BELEDİYEYE GİRECEKTİ”
Açıklamalarında, vatandaşa önce imar rantının anlatılması gerektiğini vurgulayan Yavaş, “Ben geçen seçimde 20 tane imar değişikliği ile 17 katrilyon rant sağlandığını ve bu rantın belediyeye aktarılması gerektiğini belirtmiştim. Ama onlar bunun belediyeye aktarılamayacağını söylemişti. İşte Ankaralı’nın 5 yıllık bir kaybı daha. Ben seçilmiş olsaydım, o imar rantlarının birçoğu belediyeye girecekti” diye konuştu. Yavaş, imar rantının imar hırsızlığını olduğunu söyleyerek, bu durumun çarpık kentleşmeyi ve çevre kirliliğini de beraberinde getirdiğini söyledi. 
Kentsel dönüşüme yönelik düşünceleri de sorulan Yavaş, “Kentsel dönüşüm için 2009 yılında böyle bir kentsel dönüşüm olamaz demiştim. Siz insanların gecekondularını yıktınız. Onların orada ağaçları, kümes hayvanları vardı. Keşke o insanları biz yerinde muhafaza etseydik. O gecekonduları birer villa haline getirebilseydiniz” yanıtını verdi.
 
 
GÖNÜLLÜ OL!
Seçim güvenliği konusunda da açıklamalarda bulunan Yavaş, “Geçen seçimde maalesef bir takım aksaklıklar oldu. Bu seçimde hem İYİ Parti hem CHP hem de Mansur Yavaş Gönüllüleri olarak bu işe çok asıldık. 60 bin gönüllü ile 2-3 saat içerisinde bütün sandık sonuçlarını elimize alacağız” dedi. Yvaş, gönüllülere ulaşmak için bir de kampanyaları olduğunu vurgulayarak, insanları ‘Gönüllü Ol’ kampanyasına davet etti. Yavaş, “İnsanlarımız büyük zorluklarda oy kullanıyorlar. Bu oylar bu seçimde güvende” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x