Veysel Tiryaki: ’15 Dakikada Kurbanlar Kesilmiş Olacak’

Veysel Tiryaki: '15 Dakikada Kurbanlar Kesilmiş Olacak'

Türkiye’nin en büyük ve en modern tesisi olan Altındağ Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Alanı, yaklaşan Kurban Bayramı için kapılarını açtı.

06 Eylül 2014 - 10:42

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı öncesinde açılışı yapılan, temizliği, düzeni ve konforu ile Altındağlı vatandaşlardan tam not alan Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda, hayvan satıcıları için yer kiralanmaya 8 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlanacak. İlgilenen kişiler, Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilir veya 507 00 55 numaralı telefondan bilgi alabilir.

200 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan, modern hayvan barınakları, son teknoloji kesimhanesi, sosyal tesisleri ve otoparkı ile Kurban Bayramı’nda ibadetini yerine getirmek isteyen Ankaralıların birinci tercihi olan“Kurban Satış ve Kesim Alanı”nın, bu Kurban Bayramı’nda da yine yüzleri güldürmesi bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE EN MODERN KURBAN SATIŞ VE KESİM ALANI

Türkiye’de bir ilk olan projenin detaylarından bahseden Tiryaki, “Kurban Satış ve Kesim Alanı” nın Ankara’nın çok önemli bir ihtiyacını karşıladığını söyledi. Kurban Bayramlarında görmeyi arzu etmediğimiz manzaraların bu tesisle son bulduğuna dikkati çeken Başkan Tiryaki, kurban satışlarının ve kesiminin bu tesiste oldukça hijyenik ve düzenli bir ortamda gerçekleştiğini vurguladı.

Tiryaki, Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nin 200 dönüm arazi üzerine kurulduğunu ve bu tesiste 362 hayvan barınağının yer aldığını söyledi. Yaklaşık 10 bin hayvanın bu alana yerleşebildiğini belirten Başkan Tiryaki, tesiste besiciler için her türlü konforun düşünüldüğünü de sözlerine ekledi. Tiryaki “Burada bulunan sosyal tesislerde mescitten, abdesthaneye, kafeteryadan satıcıların duş alacakları yemek yiyecekleri yerlere kadar her şey var. Vatandaşlarımız otopark sıkıntısı da yaşamayacak. 1,5 dakikada aynı anda 3 hayvanın kesilebildiği kesimhanede, sıra numarası alan vatandaşlarımız çay kahvelerini içerken 10-15 dakika gibi bir sürede kurbanlarını kesilmiş olarak teslim alabilecek.” dedi.

Tiryaki, tesisin çalışma sistemi ve kurban kesim ve teslim etme sürecinin detayları hakkında da bilgi verdi. “Vatandaşlarımız kurbanlıklarını bu alandan satın aldıktan sonra, gönül rahatlığıyla yine aynı yerde kestirebilecek. Tesiste ilk olarak devirme kabinine yerleştirilen kurbanlıkların kesme işlemi, profesyonel kasaplar eşliğinde başlıyor. Kurbanlıklar daha sonra raylı sistem aracılığıyla göğüs kısımlarının açılacağı bölmeye ulaşıyor. Aktarma işlemi gerçekleştikten sonra derisi yüzülen kurbanlıkların içi tamamen temizleniyor. En son aşama da ise kurbanlıklar ikiye ayrılarak, ardından da dört parça halinde sahiplerine teslim ediliyor.” diyen Başkan Tiryaki, bu modern tesis sayesinde vatandaşların artık rahat bir nefes aldığını belirtti.

Tiryaki, tüm Ankaralıları “Kurban Satış ve Kesim Alanı”na davet etti.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı’nda sinema keyfi başlıyor
Gölbaşı’nda sinema keyfi başlıyor
NASA uzay istasyonundan Türkiye görüntüleri
NASA uzay istasyonundan Türkiye görüntüleri