Reklam
  • Reklam

''Avukatlık Mesleğinin Yasal Sorunları'' Paneline Yoğun İlgi

Hukuk Akademisi Derneği, 2 Aralık Cumartesi günü ''Avukatlık Mesleğinin Yasal Sorunları'' adlı panel düzenledi. Yoğun ilgi gören panelde avukatlık mesleğinin sorunları dile getirildi. 

Ankara'da bir otelde gerçekleşen panelde açılış konuşmasını yapan Hukuk Akademisi Derneği Başkanı Avukat Ömer Lütfü Avşar ''Hukuk bir bilimdir ve bu bilimi ancak onun üzerinde çalışan avukatlar yönetebilir'' dedi. Meslektaşlarının problemlerinden bahseden ve ''En büyük problem olarak görülen şey; mesleğin itibarsızlaşmasıdır'' ifadelerini kullanan Avşar şöyle devam etti:

‘Meslektaşlarımızın panelimize yoğun ilgisi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Avukatlık mesleğinin giderek itibarsızlaştırılması, gerek yetersiz çalışma koşulları gerekse mesleki dayanışma eksikliğinden dolayı meslektaşlarımız geleceğe karamsar bakmakta iken, TBB yöneticileri ise biz avukatları sahipsiz ve birliksiz bırakmaktadır. Adalet sistemimizin ve mesleğimizin geleceği açısından büyük önem arz eden,  avukatlık mesleğinin zorunlu gereği hak ve yetkilerin kaybedilmeyeceği, sahipsizlikten kaybedilmişlerin ise geri kazanılabileceği Avukatlık Yasası’nın bir an evvel hazırlanması gerekmektedir.’

Panelde konuşan TOBB ETÜ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yrd. Doç Dr. İbrahim Bayar, vergi ödevlerini kanunlar bazında ele alarak dört temel kanun üzerinde dururken, avukatlık hukukunun sorunlarının vergi kanunu ile çözülemeyeceğine değindi.

Meslek grup ve yöneticilerine atıfta bulunan Eski Ankara Barosu Başkan Adayı Av. İlhan Ş. Masarifoğlu ''Genç arkadaşlarımıza iyi bir miras bırakamıyorsak, mesleğe başlarken kaygı ve gelecek sorunu yaşıyorlar ise meslek grup ve yöneticilerine hesap sormalıyız '' dedi. 

''GELECEĞE DAİR PLANLARIMIZ OLMASI GEREK''

''Avukatlık Mesleğinin Yasal Sorunları'' panelinde konuşmacı olarak yer alan Stj. Av. Ömer Faruk İşler, avukatlık mesleğinde en başta gelen sorunlardan birinin ''Eğitim süreci'' olduğunu belirtti.  

Verilen aranın ardından konuşmacılar birer kez daha söz alırken panel, soru cevap şeklinde devam etti. 

Konuşmasına aradan sonra devam eden Eski Ankara Barosu Başkanı Av. Semih Güner ''Meslek grupları olarak bizim geleceğe dair planlarımız olması gerekmektedir'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir