Bilkent Cyberpark'tan 500 milyon dolarlık ihracat

Pandemi nedeniyle dijitalleşmeye hızlı bir giriş yapan Türkiye’de bundan sonra neler olacağını ve teknolojinin Türkiye’ye sağlayacağı faydaları Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin ile konuştuk. İnaltekin, Türkiye’nin dijitalleşmeden geri dönemeyeceğini ve şimdiye kadar Cyberpark olarak 500 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.


Bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz Faruk Bey?

Ben Faruk İnaltekin. Hali hazırda Bilkent Cyberpark Genel Müdürlük görevini yürütüyorum, asıl mesleğim endüstri mühendisliği. 2007 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdim ve çalışma hayatına başladım. Bununla beraber Türkiye’de teknoparkların bir çatı altında toplandığı bir derneğimiz var. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği olan bu derneğin Yönetim Kurulu Başkanlık görevini yürütüyorum. Bir de uluslararası teknoparklar derneğimiz var merkezi İspanya’da olan. Burada da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevime devam ediyorum.

 

Cyberpark nedir, neler yapıyor? Biraz anlatır mısınız?

Cyberpark aslında bir teknopark. Resmi adıyla teknoloji geliştirme bölgesi, Cyberpark bizim marka adımız. Peki teknopark nedir, aslında günlük hayatta farklı söylemlerle anıyoruz. Aslında temelde teknoloji tabanlı girişimlerin desteklendiği, beslendiği ortamlar olarak faaliyet gösteriyor.

 

Teknopark konusunda Ankara her şeyi karşılayabilen bir şehir mi peki?

Ankara’da halihazırda 8 teknopark faaliyetlerini sürdürüyor. Ankara’nın bahsettiğimiz gibi bir kamu yapılarının merkezi olarak görüldüğü bir durumu var. Bu yapıların da tabii teknoloji, yazılım ihtiyaçları var. Özellikle Savunma Sanayi Başkanlığı’nın burada olması ve firmalardan oluşan gruplar var. Bundan birkaç yıl öncesine kadar da diğer şehirlerde çok fazla teknopark sayısı fazla değilken Ankara’da 5 teknopark var iken bu 5 teknopark bütün Türkiye’deki teknoparklardan çıkan katma değerli üretimlerin yüzde 35-40’ını üretiyordu. İş kurmanın ise başka bir boyutu var. Ankara İstanbul kıyaslamasından yola çıkarsak İstanbul biraz daha özel sektör odaklı gider Ankara ise kamu odaklı ilerler. Kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılayan birçok firma burada mevcut. Bunun bir rahatlığı da var, bununla beraber bir rehaveti de var.

 

Yıllardır Türkiye’de dilimizde olan kavramlar bunlar var inovasyon, Ar-Ge, 4.0, bunlar nedir neler hedefleniyor?

Evet, bu kavramlar hayatımızda popüler olan ve kullandığımız kavramlar. Ama özellikle bu kavramların altını boşaltmadan kullanmaya çalışıyoruz çünkü pelesenk oluyor dile ve ondan sonra anlamsız ve ihtiyaç olmayan yerlerde kullanılıyor. Saydığınız bütün terimlerin farklı bir amacı ve altında bir hikayesi var. İnovasyon dediğimiz zaman pazarda başarıya ulaşmış yenilik olarak bahsediyoruz. Pazarda başarıya ulaşmayan bir yenilik yapıyorsak o sadece buluştu. O yüzden bu noktada başarıya ulaşmış olması önemli. Ar-Ge dediğimiz zamansa araştırma, geliştirme. Bir konuda çeşitli araştırmalar yapılması ve çıkan sonucun, fikrin, ürünün de geliştirilerek nihai bir çıktıya, ürüne dönüştürülmesi. Gitgide kavramlar daralıyor. 4.0’da da bir dijital dönüşümden bahsediyoruz. İnsanların olmadığı sanayi ortamları diyoruz. İnsansız ortamlara dönüyor. Bu da aslında dijital dönüşüme gidilecek uç noktalarda birisi olarak lanse ediliyor. Teknopark ekosisteminde konunun gayet farkında olunduğu ortada. Ben özellikle gelecek nesilde nasıl olduğuna dikkat ediyorum. Öğrencilerimiz, gençlerimizde bu konuya ne kadar yakınlık ve hakimlik var buna bakıyorum. Orada ümitliyim. Farkındalar, lise seviyesinde dahi girişimcilik adına fikirlerini dinlediğimiz öğrenciler var. Bazen sıkıştırır derecede garip sorular soruyorlar. Daha yolumuz var mı tabii var. Gerçek resmi kaçırmamak gerekiyor.

 

Özellikle öğrenciler ve gençler neden Cyberpark’ı tercih etmeli peki?

Daha geniş söylemek gerekirse. Gençler neden teknoparkları tercih etmeli çünkü bütün teknoparklarda yeni girişimleri ve girişimci adaylarını dinlemek ve yol göstermek üzere bir misyon var. Bir öğrenci arkadaşımız benim aklımda bir fikir var dediği taktirde hiçbir şey olmasına gerek yok yanında sadece kendi başına gelip herhangi bir teknoparkın kapısını çalıp kendisinin dinlenmesini talep edebilir. Tabii ki burada teknoloji tabanlı bir iş fikri olmalı. Burada ilgili uzman arkadaşlarımız var Cyberpark’da onlar o kişi dinlerler. Yeri geldiğinde çeşitli ödevler de vererek o iş fikrini doğrulamasını sağlarlar. Geçmişte tecrübeli kişiler vardır, onlar görüşlerini dinleyerek fikirlerini verirler. Bir yere gitmeyecekse de bu bir yere varmaz sebebi de bu derler. Bu noktada biz teknoparklara çatı kuruluş diyoruz.

 

Bilkent Cyberpark olarak ülkemizden teknoloji ihracatı yapılıyor mu?

Şu ana kadar 500 milyon doları buldu bu rakam. Bilkent Cyberpark bünyesinde 250 şirket var. Bu yalnızca lisans ve prototip satış burada önemli olan nokta bu çünkü bir şirket burada ARGE’sini yapıyor, ürününü geliştiriyor ve bir OSB’de de seri üretime sokup oradan ihracat yaptığı taktirde o rakamları biz göremiyoruz. Ama safi bölgenin içinden yurtdışına çıkan rakamlar şu an da 500 milyon doları buldu. Rakamın büyüklüğünden öte içeriği kritik oluyor. Katma değeri de oldukça yüksek ülkemiz için.

 

Cyberpark’ın 2020 hedefimiz budur dediği bir hedef var mı?

Şu an birkaç hedefimiz var. Hem niteliksel hem de niceliksel olarak şirketlerimizi ve kendimizi büyütmeye odaklandık. Niceliksel olarak büyütmeye çalışıyoruz ve bir bina projemiz var şu an. O projeyi hayata geçirmekle birlikte sayısal olarak büyüyeceğiz ve yeni firmaları da bünyemize katacağız. Nitelikse olarak ise her farklı aşamalar için özelleşmiş farklı programları ve projeler üzerine çalışıyoruz.

 

Teknolojinin bu denli gelişiyorken Ankara’yı, Türkiye’yi ve Dünya’yı neler bekliyor?

Aslında bir dijital dönüşüm sürecinin içindeyiz. Sürekli konuşuyorduk dijital dönüşüm gelecek, böyle olacak diye ama COVİD-19 sebebiyle de bu dijital dönüşümü aslında mecburen başlattık. Mesela bir hafta gibi çok kısa bir sürede Millî Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim başlattı. Sorunları var mıydı tabi vardı. Bütün üniversiteler de birbiri ardına eğitim sistemlerini kurdu. Kamu kurumları arkalı önlü kimlik fotokopisi isteme işini bir kenara koydu ve dijital imzaya ya da farklı yöntem ve doğrulamalarla başvurular aldı. Sular durulduğunda pandeminin etkileri geçtiğinde, yaralarımızı sararken durup dönüp bir bakacağız. Ne yaptık, bu dönüşümün neresine geldik, eksikler nelerdi diye. Buradan artık geri dönüşü yok bunun. Geri bırakalım eski usule dönelim yok. Yaralarımızı sararken de bir taraftan eksikleri toparlayarak devam edeceğiz. Çünkü bu dijital dönüşüm hayatımıza geldikçe konforumuz, erişimimiz, kapasitemiz, hayat kalitemiz artıyor. Olumlu bir yöne adım atılmışken geri dönmek zaten işin doğasına aykırı. İşin ruhuna baktığımız zaman bu dönüşümden vazgeçme şansımız yok.

 

Haber Ankara izleyicilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Şu an başkanlığını yürüttüğüm dernekle çeşitli analizleri yapıyoruz. İstemeden de olsa bütün dünya şu an COVİD-19 ile savaş halinde. Biz yaptığımız analizlerde şunu gördük. Bu savaşta ön cephede kullanılan bütün aletlerin hepsi teknoparklardan çıktı. Çünkü her türlü konuda teknoparklar maalesef geride kalıyor. Çünkü küçük 60-70 bin kişilik bir camia. Ancak ne zamanki bir kriz ortamı oldu, bir ülkeyle aramız bozuldu, dış politikayla sorun yaşadık ya da pandemi ortaya çıktı. İhtiyaç duyulan bütün o milli ürünlerin hepsi bu teknoloji üreten firmalardan çıkıyor. O zamanlarda bir teknoparklar vardı bir dönüp bakalım onlarda hangi ürünler vardı, onları bir tanıyalım deniliyor. Bu sadece kriz zamanlarında oluyor sular durulduğu zaman tekrar unutuyoruz. Sadece kriz zamanlarında değil bizim sürekli bu teknolojiye yatırım yapmamız gerekiyor. Teknolojiyi beslememiz, bu firmaları beslememiz ve ellerinden tutmamız gerekiyor.

 

Gonca ÖZTÜRK 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir