Volkan Memduh Gültekin: ’’İnternet Medyası Yasası Bir An...

Volkan Memduh Gültekin: ''İnternet Medyası Yasası Bir An Önce Uygulamaya Konulmalı''

Haber Ankara Genel Yayın Yönetmeni Volkan Memduh Gültekin, internet medyasından, Haber Ankara'nın hikayesine kadar bir çok konuda önemli açıklamalar yaptı.

20 Temmuz 2017 - 13:10 - Güncelleme: 20 Temmuz 2017 - 13:11

Haber Ankara Genel Yayın Yönetmeni Volkan Memduh Gültekin, internet medyasından, Haber Ankara'nın hikayesine kadar bir çok konuda önemli açıklamalar yaptı. 

 

TRT Ankara Kent Radyosu'nda Ayşe Sönmez'in hazırlayıp sunduğu ''Başkent Güncesi'' programına katılan Volkan Memduh Gültekin, Haber Ankara'nın bugünlere gelene kadar yaşadığı süreçleri değerlendirdi. İnternet medyası yasasının çıkması gerektiğinin altını çizen Gültekin, "Biz basın mensubu bile kabul edilmiyoruz. Resmiyette basın kanununa tabi değiliz, basın kartımız yok. Basın ilan gelirlerinden faydalanamıyoruz. Bizim derdimiz daha fazla para kazanalım, daha rahat bir hayat yaşayalım değil. Biz oradaki muhabir arkadaşları istihdam edelim, onların giderlerini karşılayalım, daha fazla kişiyi işe alalım ve daha kaliteli bir yayıncılık ortaya çıkaralım." ifadelerini kullandı.

 

Ayşe Sönmez ile Volkan Memduh Gültekin'in TRT Ankara Kent Radyosu'nda gerçekleştirdikleri söyleşi şu şekilde: 

 

Volkan Bey öncelikle hoş geldiniz. Volkan Memduh Gültekin kimdir, biraz sizden bahsedelim istiyorum?

Öncelikle bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.  Kent bilincini aşılayan bir yayın kuruluşunda konuk olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 1986 doğumluyum. Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden dereceli olarak mezun oldum. 4 senedir haberankara.com faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Üniversite tahsilim Siyaset Bilimi üzerine. Siyasetten hiç kopamadım. Bir yandan da babamdan kalma bir aile geleneğimiz var. Babam sürekli bir basın kartı olan emekli bir gazetecidir.  Ankara'nın yerel gazetelerinde adliye muhabirliği ve yöneticilik gibi görevler yapmıştır. O zaman daha sınırlı sayıdaydı tabii, aşağı yukarı her gazete evimize girerdi. Yaş itibari ile eve gelen gazetelerin önce spor sayfalarına başladık. Yaş ilerledikçe ise siyasi sayfalar, ekonomi, güncel, magazin derken, bulmacalarını bile çözer hale geldik. Babamın mesleği ve siyaset bilimi harmanlanınca Haber Ankara'yı kurma fikri doğdu.

 

Yerel bazlı bir çok internet sitesi adı var fakat içerisinde güncel haberleri yakalamak çok zor. Haber Ankara'nın çıkış hikayesi nedir?

Üniversiteden mezun olduktan sonra askerlik görevimi ifa ettim. Ankara'ya döndüm, evlilik arifesindeydim ve her Türk genci gibi ''Ne yapabilirim?'' diye düşünmeye başladım. Kendime yakın sektör ararken böyle bir fikir geldi aklıma ve araştırmaya başladım. Ankara benim doğup büyüdüğüm yer, Ankara benim sevdam. Ankara üzerine bir hayal kurduk çünkü bu kenti, bu kentin insanlarını, bu kentin değerlerini, her köşesini çok seviyorum. Ancak Ankara'da yerel bilinç eksikliği vardı, hala da var. Evet kozmopolit bir şehir, büyükşehir, Başkent... Ancak yerel bilincin oturmadığını görüyorduk. Bir yandan da günümüzde dijital medyayla bağdaşlaşmış bir durumdayız. Önceden otobüste bir yolcu gazete açtığında yanındaki diğer yolcu da şöyle bir göz ucuyla okurdu. Şu an durum değişti. Artık cep telefonunları göz ucuyla bakılır hale geldi. Konuk olarak bir yere gittiğimizde insanlar paylaştıkları fotoğrafları, çıktıkları haberleri birbirine telefondan, bilgisayarlardan gösterir oldu. Dijital medya bu anlamda çok yol aldı. Araştırırken farkettim ki; Ankara'daki haber sitelerinin bir çoğu ulusal haber yapmaya çalışıyor. Fakat ulusal yayın yapan İstanbul merkezli, yüzlerce muhabiri olan, arkalarında ajansları olan kurumların karşısında durmak zor. Ben bunu yerel bazlı yapmayı düşündüm. Bursa'da, Konya'da, Trabzon'da yerel bilinci sağlayan internet sitelerinin çok güzel örnekleri var. Bunu kent bilinci oluşturmak adına Ankara'da da uygulamalıyız diye düşündüm.

"BUGÜNLERE GELMEMİZİN EN BÜYÜK KAYNAĞI OKUYUCULARIMIZ"

Saydığınız şehirlerde yerel haber siteleri çok daha sağlam. Bunun nedeni nedir?

O kentlerde yerel bilinç çok daha oturmuş. Örnek vermek gerekirse Hollanda'da yaşayan bir Trabzonlu, memleketinde neler olduğunu yerel bir internet sitesinden takip edebiliyor. Ankara'da böyle bir olanak yoktu, olsa dahi o bilinç daha oturmamıştı. 4 sene önce bu kalıbı kırmak, yerel bilinci arttırmak ve Ankara haberlerinden insanları haberdar etmek için Haber Ankara'yı kurduk. Uzun bir süreçti. İsmimiz iyi olsun dedik ve Haber Ankara'nın adını satın aldık. Ofisimizi tuttuk, ekibimizi belirledik ve 4 senedir faaliyet gösteriyoruz. Yerel bilinç tamamen oturmadı belki; ama Haber Ankara olarak iyi bir noktaya geldiğimizi düşünüyoruz.

 

Eskiden haber gazeteye basılır ve bu haber ertesi gün yayılırdı. Şimdi ise canlı yayınlarla anında bilgi sahibi olunabiliniyor. İnternet haberciliğinin çok fazla yayıldığını söyleyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Çok yoruldum dediğimde babam gazetecilik mesleğinin vermiş olduğu refleksle ''Yarının haberini bugünden hazırla'' derdi. Halbuki internet gazeteciliği bambaşka bir mecra. Değil ertesi gün bir saat hatta 10 dakikanın bile çok önemi var. İlk haberi vermek çok önemli. 6 saat sürecek olan bir su kesintisinde, kesintinin ilk saatinde yapılan ve 3. saati yapılan haber arasında okuyucu ve haber değeri açısında çok büyük farklar oluyor. İnternet haberciliği hızlı haber almayı geliştirdi. Dijital çağ zaten bizi hızlı yaşamaya itiyor. En büyük avantajı bu noktada oldu. İnsanlar artık haberleri internette okumaya başladı. Bilgisayarlarına bazı siteleri kaydedip, ülke gündemini oralardan takip etmeye başladılar. Ülkemiz bu noktada güzel bir gelişme kaydetti diyebiliriz.

 

Haber Ankara'da haber akımı nasıl gerçekleşiyor. Biraz işleyişten bahseder misiniz?

Klasik haber araçlarımız var; bazı ajanslarla çalışıyoruz. Bunun dışında belediye bültenleri geliyor. Kurumların kendi içlerinde oluşturduğu basın birimlerinden de bültenler ulaşıyor ya da PR şirketleri aracılığıyla ulaştırdığı mailler oluyor. Bunlar aslında her internet sitesine giden haber kanalları olarak değerlendirilebilir ama bir farklılık koymamız lazım ortaya. Bunu  da şuradan sağlıyoruz. 1.si ekibimiz iyi bir ekip. İkincisi doğru haber kaynakları ki Haber Ankara bu noktada çok iyi bir konum almış durumda. Ankara'nın siyaset, iş, bürokrasi, spor dünyasına hakim bir ekip. Sürekli özel haberler yapılıyor. Özel röportajlara gidiyoruz. Bir diğeri ise markamızın sağladığı güç ile bize ulaşan sosyal medya akışı. Bir çukurun bile çekilip belediye başkanına tweet atılan bir ortamdan bahsediyoruz. Biz de bu kanallarımızı iyi kullandığımızı düşünüyoruz. Facebook'tan günde 10’a yakın özel haber çıkarıyoruz. Bazı çok önemli durumlarda muhabir yönlendiriyoruz. Artık insanlar sadece şurada kaza var, şu bölgede, adresi şurada diye bize ulaşmıyor. Fotoğrafı çekip, yaralı sayısını iletip, ambulans geldi mi, kaç dakikada geldi... Her şeyi detaylıca sunuyor. Tabi okuyucularla birlikteliği kurmakta kolay değil. Her yayına bu değeri vermiyorlar. Bunun içinde ortaya kaliteli bir ürün koymak gerekiyor. Biz dört yılda bu haber ve okuyucu gücünü sağladığımız için okuyucularımız değer veriyor ve bize sürekli haber akışı sağlıyorlar. Birkaç gün içinde faaliyete de geçecek duyurusu yapılmadı ama Whatsapp ihbar hattını da kuracağız. Duyurusu yapılmadığı halde bile haberlerin ulaştığı oluyor. Oradan da haberlerin akışı devam edecek. Asıl bizim farklılığımızı ortaya koyan bir yerel internet sitesi olmamız. Bunu herkes yapabilir, birçok çöp site dediğimiz yayınlar var, kurmak kolay. Ama farklılık ortaya koyan şey özel haberlerimiz ve okuyucu gücümüz. Yani biz bir açılışa da gidiyoruz, bir basın toplantısına gidiyoruz, bir röportaja da gidiyoruz, özel röportaj da yapıyoruz. Bunun dışında da okuyucularımızdan çok yoğun bir şekilde destek görüyoruz. Zaten bu günlere gelmenin de en büyük sebebi okuyucularımız.

 

Mesela en son yağan yağmurlarda Batıkent ciddi anlamda sular altında kalmıştı ve hemen sosyal medyada insanlar fotoğraf çektiler. Evlerini bastığı anları çektiler. Ciddi anlamda 1 saat içerisinde Ankara'nın neresinde yaşarsanız yaşayın, Batıkent'te olan bu sel baskınlarının haberini almış oldunuz. Gazetelerde bir sonraki gün bu haberi verme noktasında geride mi kalmış hissi uyanıyor?

 

Bunu aşmak içinde gazetelerimiz özel haberler yapıyorlar. Sosyal medya başlı başına bir basın aracı haline döndü ama sosyal medyada çok fazla bulunmayan daha özel, daha lokal haberlere yönelmeye başlıyorlar. Bu aslında gazeteciliğin genelinde olan bir durum. Gazetelerde yorumlarla, köşe yazılarıyla, özel haberlerle ilerliyor. Ankaralılık bilinci hakkında sıkıntı yaşayan bir kentiz. Yerel medyada ekler bu açığı büyük ölçüde kapattı. İyi bir hizmet gördüler. Biz sadece şunu yapıyoruz; sadece ekler bazında gitmesin, radyo bazında sizler burada yayınlar yapın. Bizler internette yayınlar yapıyoruz. Biz bunları çeşitlendirelim, farklı alanlara da taşıyalım. Sosyal medyaya taşıyalım. Radyoya taşıyalım. Dergilerimiz var, dergilere taşıyalım. İnternette çok kaliteli Ankara'nın yerel spor siteleri, iş dünyası siteleri var. Bunu iş olarak yapan insanlar var. Biz sadece bunu çeşitlendirmenin derdindeyiz. İnşallah daha güzel, daha da kaliteyi arttıracak, hep beraber basın camiasının kalitesini arttıracak işler ortaya koyacağız.

"İNTERNET REKLAMCILIĞI DAHA ETKİLİ, BÜTÇESİ DAHA DÜŞÜK, ANCAK İKNA SÜRECİ HALA UZUN"

İnternet haberciliği basılıya göre çok daha hızlı hareket ediyor. Biz eskiden internet böyle yokken televizyonda bir haberi duyduğumuz ya da yarım yamalak duyup kaçırdığımızda yarın gazetede okuruz şeklinde hareket ederdik ama şimdi haberi duyduğunuz yada kaçırdığınız an direk cep telefonunu alıp başlığı yazdığınızda, o konuyla ilgili bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Otomatik olarak buda gazete okuyuculuğu noktasında, haber noktasında onun önünü de kesmiş oluyor...

 

Aslında bir noktada eksiklik oldu gibi. Artık televizyonda kaçırdığınız bir nokta değil internette kaçırdığınız bir nokta olursa televizyonda izliyor oluyorsunuz.

 

Ama hani klasiktir ya akşam evde haberler açılır, konuları bilseniz de, haberleri bilseniz de izlenir. Ben sanmıyorum ki hiçbir evde televizyonda haberler varken haberleri seyretmeyim deyip kapatılsın. Bir film yada bir dizi açan çok azdır diye düşünüyorum. O haber başladığında mutlaka biraz şöyle sesi açılır ve geri fonda oturup seyretmeseniz bile o haberleri duymak istersiniz.

 

Görüntülü bir yayın akışı var ve bir araya toplanmış. Tüm haberlerin derlendiği bir yayın var. Aslında bu noktada da internet haberciliğinin bir hamlesi var. Artık internet haberlerinin altında onun görüntülerini de izliyor oluyorsunuz. Onun videoları da konuluyor. Onu da geçtim artık internet televizyonları kurulmaya başladı, web tv'ler kurulmaya başladı. İnternet sitesini açtığınızda şu anda haber derlemeleri yer alan haberler izleyebiliyorsunuz. Biz de Haber Ankara olarak görüntülü banttan ya da canlı yayınlara başlayacağız. Bu anlamda önemli atılımlar olacak. Televizyonculuktan da öteye gidecek bir internet dünyası geliyor diyebiliriz.

 

İnternet dünyasında habercilik yapabilmek için tabiî ki bir kaynağa ihtiyaç var. Bu kaynaklar nasıl sağlanıyor? Bu işin masrafları var. Siz basılı medya olmadığınız için bu işin kaynak kısmına baktığımızda işler nasıl dönüyor?

Şimdi  kanayan yaramıza değindiniz. Aslında internet yayıncılığının tek gelir kaynağı reklamlar. Reklamlar dışında bir gelir kaynağımız yok. Tabiî ki kentte biraz önce bahsettik sadece Ankara bazlı değil ülkemizde ve tüm dünyada da dijital çağ hakim ve insanlar haberleri telefonlarından ya da bilgisayarlarından okuyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok ancak reklam verme konusuna geldiğinde daha elle tutulur, yazılı yayınları tercih ediyorlar. İnternet dünyası çok gelişti. Şu anda bizim internet sitemizi ayda 600 - 650 bin kişi ziyaret ediyor. Bu aslında başlı başına çok büyük bir organizasyonu işaret ediyor. Bir yandan da henüz o kadar gelişmeyen bir internet reklamcılığı sektörü var. İnternet reklamcılığının hem ücretleri düşük, hem de ikna konusunda daha da zorluk yaşıyoruz.

"YILLARDIR İNTERNET BASIN KANUNUNU BEKLİYORUZ"

İnsanların basılı bir medyaya reklam vermesi başka bir şey, radyoya televizyona reklam vermesi başka bir şey. İnternet dediğinizde sanki biraz sanal dünyanın, sanal reklamı olarak düşünüyor insanlar...

Halbuki daha gerçekçidir, daha somut veriler sunar internet reklamları. Çünkü internete bir reklam verdiğiniz zaman o reklamın bulunduğu sayfayı kaç kişi ziyaret etmiş, kaç kişi o reklamı görüntülemiş ve kaç kişi o reklamın bağlantısına tıklayarak reklam veren firmanın internet sitesine yönelmiş, ben net olarak rakam söyleyebiliyorum. Google yalan söylemez derler ya net olarak rakamları verebiliyorum ama biraz daha bizde klasik, oturmuş bir yapı var. Genelde yazılı olsun, masanın üstüne koyayım gelenler okusun gibi bir durum var. Bu kalıbı da yıkmak için Haber Ankara ekipleri ve diğer arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz ama tabi bu noktada bir parantezde açmak istiyorum Meclis'te alt komisyondan geçen, komisyondan geçen ve Meclis gündemine gelmeyi bekleyen bir konu var. Basın İlan Kurumu'nun belli başlı kuralları getiren, belli başlı kuralları uygulayan, yayınlara verdiği belli başlı gelirleri var. İhale ve kamu ilanları yayınlıyor ve kanunen kurum bunu adaletli dağıtmak zorunda. Bu kanun internet için de Meclis'e geldi ama gündeme alınmıyor bir türlü ve üç dört dönemdir bekliyoruz. Biz yıllardır bunu bekler hale geldik. Biz basın mensubu bile kabul edilmiyoruz. Resmiyette basın kanununa tabi değiliz, basın kartımız yok. Basın ilan gelirlerinden faydalanamıyoruz. Bizim derdimiz daha fazla para kazanalım, daha rahat bir hayat yaşayalım değil. Biz oradaki muhabir arkadaşları istihdam edelim, onların giderlerini karşılayalım, daha fazla kişiyi işe alalım ve daha kaliteli bir yayıncılık ortaya çıkaralım istiyoruz, bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Şimdi bir olay olduğu zaman internet habercileri olarak olay bölgesine girmekte zorlanıyoruz. Çünkü basın kartımız yok. Bir röportaja gideceğimiz zaman ulaşım teçhizat dahil tüm personel giderini kendimiz karşılamak zorundayız. Çünkü ücretsiz ulaşım hakkı bize sağlanmıyor. Ekstra bir gelirimiz yok. Buradan sesimizi duyanlar elbette olacaktır. Basın İlan Kurumu'nun internet medyasına, isterse gazetelerde devam edecek şekilde, kimsenin hakkı geçmeyecek şekilde, internet medyasına yeni bir pencere açılarak, bu işi düzgün yapan, marka tescili olan, ofisi olan, vergi mükellefi olan, çalışanları olan, bu işi habercilik açısından, işi için yapan kurumlara destek vermesi gerekiyor. Bu sadece Ankara genelinde bizim sorunuz değil. Aslında tüm Türkiye'deki yerel internet medyasının sorunlarının başında geliyor. Biz şu anda reklam verenlerimizin destekleriyle ayakta duran bir kurumuz. Bu reklamları da zaten alırken büyük zorluk çekiyoruz. Halbuki bu kadar büyük okuma oranlarına sahip kurumların da biran evvel basın kanununa tabi tutulması, basın kartı sahibi olması ve daha da öteye gideyim, geçim kaynağı gibi değil de direk muhabirin istihdam edilmesi gibi olabilir, editörün istihdam edilmesi gibi olabilir... Bu noktada internet medyası yasası ile internet haberciliğine gereken düzenlemenin yapmasını bir an evvel bekliyoruz.  

"TÖRENİN FARKLILIĞI HER KESİMİ KUCAKLAMASI VE HAK EDENE ÖDÜL VERİLMESİ"

Haber Ankara olarak geçtiğimiz günlerde bir ödül töreniniz vardı. Sosyal medyada takip ediyoruz; birçok katılımcı vardı. Ankara'nın tanınmış isimleri yine bu ödül törenindeydi.  Neden Haber Ankara olarak böyle bir ödül töreni yaptınız?  Neyi hedefleyerek böyle bir ödül törenine ihtiyaç duydunuz?

Biz sektöre girerken bir boşluk görmüştük. Sektörde belli bir mesafe, belli bir aşamayı kaydettikten sonra bir boşluk daha gördük. Ankara'da ödül törenleri yapılıyor, konferans düzeninde yapılıyor, ödül alınıyor, belki küçük bir kokteyl veriliyor ve uğurlanıyor misafirler. Bir iki tane yemekli yapan kurum var; ancak belli bir gruplara, belli bir siyasi partilere yakın bir şekilde yapılan belli organizasyonlar oluyordu. Biz bu kalıbı yıkalım dedik. Yine Ankaralılık bilinciyle, yerel bilinçle bir ödül töreni düzenleyelim, bu ödül töreni her kesimi kucaklayan bir ödül töreni olsun dedik ve bu sene Haber Ankara 4.Yıl Ödül Töreni'ni düzenledik. Geleneksel hale geldi. Geniş bir katılım oldu. Her partiden milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız katıldı. Spor dünyasından Ankaragücü Başkanımız katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve başkanları katıldı. Bürokrasiden yüksek katılım oldu. Okuyucularımızın ve dostlarımızın katılımıyla 500 kişilik bir dev organizasyon, bir düğün gibi aslında. Baştan aşağı planladığımız bir organizasyon. Bu gecenin en büyük özelliği; kesinlikle ödül verdiğimiz kimseye bir talep listesi iletmememiz ve her kesimi kucaklaması. Her sene bu ödüllerin sayısını azaltıp, gecenin prestijini de artırdık. Bu sene iyi de bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Hak edene ödül verildiği bir tören.  Okuyucularımızın tercihlerine, haber okuma tercihlerine bakıyoruz. Son bir yılın analizini yapıyoruz, sosyal medya paylaşımlarına bakıyoruz, hepsi tüm veriler zaten önümüzde oluyor. Sosyal medya yorumlarına bakıyoruz ve ortaya bir liste çıkıyor. Bu listenin biz sayısını azalttık, ödülleri hak edene verdik ve hiçbir ödül verdiğimiz kişiden bir talepte bulunmadık. Her kesimi kucakladık. En güzeli bu oldu tabii. Üstüne bir de çilekli pasta derler ya bu sene dedik ki ünlü bir sanatçımız gelsin. Resul Dindar ile anlaştık sağ olsun sahne aldı. Çok keyifli bir konser oldu. Tabii bu tören sponsor desteklerimizle oluyor. Aralarında ulusal markalar var, Ankara'nın önemli markaları var. Onlar temel atıyor ve biz inşa ediyoruz. Onların katkıları ile ödüllerimiz prestij kazanıyor, törenimiz değerlenir. Hepsine teker teker çok teşekkür ediyorum. Eşime teşekkür ediyorum, çok kahrımı çekti. Aileme çok teşekkür ediyorum. Bir taraftan da bu bir ekip işi, ekibimizin üyelerine teşekkür ediyorum, her konuda yardımcı oldular.

 

Haber Ankara olarak gelecekte nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

İlk hedefimiz okuyucu oranlarını korumak. Ardından bunu artırmak için daha fazla özel habere imza atmak. Kameralarımızı, mikrofonlarımızı bu yüzden aldık. Kimi zaman banttan, kimi zaman canlı yayınlarla görüntülü haberciliğe de önem vereceğiz. Kentin her dokusuna, her karışına hakim olmak için ekibimizi genişletmek adına mücadele vereceğiz. Belki 3-4 sene sonra stüdyo yayınlarına geçeriz. Şu anda Ankara'da bir spor sitesi var güzel de yapıyor stüdyo yayınlarını. Bizim biraz orta vadeli hedeflerimiz arasında yer alıyor bu. Whatsapp ihbar hattını çok etkin kullanmak istiyoruz. Bu sene içerisinde mobil uygulamalarımızı tamamlayacağız. İnşallah yerel bilinci kuvvetlendirmek adına önemli hamleleri yapacağız.

 

Kaynak: HABER ANKARA ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar yaşattı
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar...
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu