YAKLAŞIK 1,5 YIL GÖREV YAPTI! Mustafa Tuna Görevinden...

YAKLAŞIK 1,5 YIL GÖREV YAPTI! Mustafa Tuna Görevinden Ayrılıyor... İşte İcraatları...

AK Parti'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Mehmet Özhaseki isminin açıklanmasının ardından, mevcut Başkan Mustafa Tuna 31 Mart yerel seçimlerinin ardından görevinden ayrılacak. Tuna'nın adı kulislerde TOKİ Başkanlığı için geçiyor.

02 Ocak 2019 - 20:36 - Güncelleme: 02 Ocak 2019 - 20:36

AK Parti'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Mehmet Özhaseki isminin açıklanmasının ardından, mevcut Başkan Mustafa Tuna 31 Mart yerel seçimlerinin ardından görevinden ayrılacak. Tuna'nın adı kulislerde TOKİ Başkanlığı için geçiyor.

 

Mustafa Tuna, Ankara Spor Salonu'nda coşkulu kalabalığın önünde bir konuşma yaptı. Tuna'nın konuşması partililer tarafından sık sık sloganlarla kesildi. 

 

İşte Mustafa Tuna'nın yaptığı hizmetler:

 

24 SAAT KESİNTİSİZ VE TEK KARTLA ULAŞIM DÖNEMİ BAŞLADI

Tuna, vatandaşlardan gelen en yoğun talebin ulaşım olması nedeniyle ilk talimatını verdi ve Kasım 2017’den itibaren Ankara’da 24 saat kesintisiz şehir içi ulaşım dönemi başladı. Bir ay dolmadan Tuna’nın bir başka müjdesi de toplu ulaşım kartları arasında bakiye aktarımı konusunda oldu. Ankarakart’lar arasında karttan karta bakiye aktarımı ve kredi kartı ile yükleme sağlandı. Başkentlileri sevindiren bir başka karar ile ayrıca Ankarakart, 12 Nisan’dan itibaren banliyö hatlarında BAŞKENTRAY’da kullanıma açıldı. Başkent’te tek kartla ulaşım dönemi başladı. Son düzenleme ile ise, Ankaralılar temassız kredi kartı ile yolculuk taşıma ücreklerini ödemeye başladılar.

 

FATURALARDA İNDİRİM

Aralık ayında Mustafa Tuna, “Başkent indirimleri”nin ilkini su faturalarından başlattı. İlk etapta 16 ilçede bulunan mandıralar için su ve atık su bedellerinde yüzde 5, Ankara genelinde bulunan mandıralar için de yüzde 50 oranında indirim yapıldı. Ankara genelinde ayrıca açma-kapama bedelleri yüzde 30 oranında indirildi.

İkinci su indirimi müjdesi de gecikmedi. Tuna, 17 Eylül’den itibaren Ankara’daki tüm işyerleri ve konutlarda 17 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere su faturalarında yüzde 17 oranında indirim yaptıklarını şu sözlerle duyurdu:

“Hesaplamalarımızla ancak bu kadar indirim yapabiliyoruz. Dış ekonomik saldırılara karşı vatandaşlarımızın yanında olmak ve destek olmak düşüncesiyle bunu gerçekleştiriyoruz. Bu bir motivasyon ve bir katkımız olsun istiyoruz. Konut, işletmeler tüm aboneleri kapsıyor ve merkez dahil 25 ilçenin tamamında indirim uygulayacağız.”

Tuna en son, işlem bedelini faturalardan kaldırdı.

 

ULAŞIMA ZAM YAPILMADI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, 2018 yılı boyunca toplu taşıma ücretlerine zam yapılmayacağını açıkladı. Tuna, yılsonuna kadar fiyat artışı yapmama kararı aldıklarını belirterek,  “Ulaşıma 2018 yılı içerisinde zam yapmayacağız. Vatandaşlarımız için ulaşım çok önemli. Bu yüzden vatandaşımızı rahatlatmak istiyoruz. Tek binişlik kartların fiyatlarını da ayrıca 4 liradan 3 liraya indirdik” dedi.

 

ÜCRETSİZ TUVALETLER

Yeni yıla Tuna’dan yeni müjdelerle giren Başkentliler, AŞTİ’de ücretsiz otopark süresinin 25 dakikadan 50 dakikaya çıkarılmasıyla daha da sevindi. Tuna’nın talimatıyla AŞTİ’de ayrıca yenilenen beş adet tuvalet ücretsiz hale getirilerek, vatandaşların hizmetine sokuldu.

 

YENİ OTOBÜS HATLARI VE RAYLI SİSTEMDE AKTARMASIZ DÖNEM

Bir yıl içinde Ankara’da toplam 28 yeni hat açıldı. Başkent genelinde sefer sayısı 900 artırıldı. Vatandaşların yıllardır beklediği Sincan-Batıkent-Kızılay Metro Hattı’nın Batıkent’teki aktarması kaldırıldı. Ankaralılar, 3 Temmuz’dan itibaren Sincan ve Eryaman’dan Kızılay’a aktarmasız bir şekilde seyahat etmeye başladı.

Tuna, üniversiteye hazırlanan öğrencileri de unutmadı ve 30 Haziran-1Temmuz 2018 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren üniversite adaylarının EGO otobüsleri, Ankaray ve Metro’dan ücretsiz yararlanmalarını sağladı. 

 

TERÖRLE MÜCADELEYE SOKAK İSİMLERİYLE DESTEK VERİLDİ

Hükümetin terörle mücadelesine bir destek de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Başkan Tuna’nın talimatıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ABD Büyükelçiliğinin bulunduğu Nevzat Tandoğan Caddesi’nin ismi, “Zeytin Dalı Caddesi” olarak değiştirildi. Başkent’te 15 Temmuz şehitleri de unutulmadı ve Sabancı-Bağlıca bağlantısını sağlayan bulvarın ismi, “15 Temmuz Şehitleri Bulvarı” olarak değiştirilerek ölümsüzleştirildi.

Türkiye’nin dış politikasıyla uyumlu bir başka kararı daha uygulayan Büyükşehir Belediyesi, Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliğinin önündeki sokağın ismini “Fahreddin Paşa Sokağı”, caddenin ismini de “Medine Müdafii Caddesi” olarak değiştirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi son olarak ABD Büyükelçiliğinin yeni adresinin yer alacağı Çukurambar’daki 1478. Cadde’ye “Malcolm-x Caddesi” ismini verdi.

 

OTOPARKLAR 1 TL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın vatandaşlara verdiği bir başka müjde sadece Başkent’te değil tüm Türkiye’de ses getirdi ve örnek oldu.

Mart ayından itibaren Büyükşehir otoparklarında “1 TL” ücret uygulaması hayata geçirildi. Başkentliler, otoparkları, “ilk 1 saati ücretsiz, 1-24 saat arası 1 TL” olarak kullanmaya başladı.

Başkan Tuna, metrolara yakın noktalarda bulunan okullara da katlı ya da yeraltı otoparkları yapmayı planladıklarını açıkladı.

ÖRNEK PROJELER

Uzun yıllardır tartışılan projelerden biri olan Saraçoğlu Projesi için düğmeye basıldı. 121 bin metrekarelik alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesinde yapılacak kentsel dönüşüm uygulaması ile Kızılay’ın çehresinin değişeceğini açıklayan Başkan Tuna, “Keçiören Metrosu’nun Kızılay’a gelmesiyle Güvenpark’taki dolmuş durakları da yer altına alınacak. Saraçoğlu Mahallesi ve Güvenpark’ı bir bütün olarak düşünüyoruz” dedi.

Ankara’nın uluslararası fuar alanına kavuşması için yoğun bir diplomasi trafiği yürüten Başkan Tuna, Başkentlilere fuar alanının Akyurt’a yapılacağı müjdesini de verdi. Esenboğa Havaalanı ile metro entegresinin yapılacağı fuar alanının temeli atıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, Akyurt Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin dahil olduğu 8 kurum ve kuruluşun ortaklığı ile kurulan “Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi A.Ş.” çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken, Tuna, sık sık toplantılar yaparak, inşaatın bir yıl içinde bitirilmesini planladıklarını söyledi.

 

METRODA MÜZİK SESLERİ

Tuna, genç amatör müzisyenleri sevindiren bir başka kararı daha Ankara’da hayata geçirdi.

Metro istasyonları ve Ankaray, müzik yapan amatör sanatçılara açıldı. Tuna, “Biz her alanda Başkentlilerimizin taleplerini karşılamak için gayret gösteriyoruz. Vatandaşımız, nasıl mutlu oluyorsa kulağına hoş gelen müzikleri dinlemekten de keyif alıyorsa bunun da önünü açalım istedik. Bundan böyle amatör sanatçılarımız da gönüllerince sanatlarını icra edebilecekler” sözleriyle, amatör müzisyenleri üretmeye teşvik etti.

 

BAŞKENT TRAFİĞİNİ RAHATLACAK DEV PROJELER

Artan Başkent nüfusunu dikkate alan projelere imza atan Başkan Tuna, yeni yol ve güzergah çalışmalarıyla doğu-batı, kuzey-güney aksını birbirine bağlayacak dev projeleri teker teker hayata geçirmeye başladı.

Bilkent Şehir Hastanesi çevresindeki yol çalışmaları kapsamında yapılan ODTÜ-Teknokent Köprülü Kavşağı tamamlanarak, hizmete girdi. Kepekli, Akköprü ve Türk Telekom Kavşakları da tamamlandı.

Sabancı-Bağlıca Bulvarı, Tüvtürk Kavşağı, Batıkent-Çakırlar ve Eryaman Göksu Kavşağı bağlantı yolunun trafiğe açılmasının ardından Angora Bulvarı ile Bilkent Şehir Hastanesi’ni bağlayacak Hacettepe Üniversitesi Katlı Köprü Kavşağı inşaatına başlandı.

  

DÜNYANIN EN UZUN İÇME SUYU TÜNEL HATTI: GEREDE

Başkentlilerin merakla beklediği Gerede İçme Suyu Hattı Projesi’ de Başkan Tuna döneminde hızlandı.

Devlet Su İşleri ve ASKİ işbirliği ile yapımı devam eden Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi ile Bolu Gerede Işıklı Regüratörü ve Ankara Çamlıdere Barajı arasında su taşıyacak 31 bin 592 metre uzunluğundaki isale hattı, dünyanın en uzun içme suyu tünel hattı olma özelliğine de sahip.                

Gerede suyunun Başkent’e ulaşmasına 1 kilometreden az kalırken, Başkan Tuna,“Kızılırmak suyunun Ankara’ya gelmesi nedeniyle 25 milyon liralık elektrik masrafımız oluyor. Gerede projesi devreye girince Kızılırmak’tan su almayı keseceğimiz için 25 milyon lira tasarruf etmiş olacağız” dedi.

 

SU TAŞKINLARINA SON VERECEK PROJE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, yoğun yağışla birlikte Başkent’te yaşanan su taşkınlarının önüne geçmek için ASKİ ile birlikte hazırlanan önemli bir projeyi daha hayata geçirdi.

Belirlenen ve riskli 15 ayrı noktada, toplam 32 kilometre uzunluğunda atık su ve yağmur suyu kanal yenileme çalışmaları Ağustos ayından itibaren başladı ve kısa sürede tamamlandı.       

- Akay Alt Geçidi ve Kızılay Bağlantısı Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- EDOK ve Kara Kuvvetleri Önü Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- Eskişehir Yolu AFAD-Diyanet Önü Yağmur Suyu Kanalı,

- Altınsoy Caddesi ve Alt Geçidi Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- Gar Kavşağı-ARENA Spor Sarayı Atık Su Hattı,

- Talatpaşa Bulvarı Ankara Çayı Bağlantısı Atık Su Hattı,

- Boğaziçi Mahallesi Neşet Ertaş Caddesi Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- Samsun Yolu-Hatip Çayı Bağlantısı Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- Mamak Caddesi Belediye Önü Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- OSTİM Elektrokent Kavşağı Yağmur Suyu Kanalı ve Atık Su Hattı,

- İvedik Organize Sanayi Bölgesi Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı,

- Kuzey Yıldızı Mahallesi Yağmur Suyu Kanalı,

- Devlet Mahallesi Eryaman Alt Geçidi Yağmur Suyu Kanalı,

- Gümüşköy Alt Geçidi Yağmur Suyu Kanalı,

- Protokol Yolu Geçişi Atık Su Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım