​​​​​​​Yakup Cem Sanatta 50. Yılını Rc Art...

​​​​​​​Yakup Cem Sanatta 50. Yılını Rc Art Gallery’de Kutluyor

İranlı oryantalist ressam Yakup Cem sanattaki 50. yılını Amerika’dan özel getirilen koleksiyon ile 9 Kasım'da özel bir sergiyle Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery’de kutlamaya hazırlanıyor. 32 eserin bulunduğu sergi, bir ay süresince RC Art Gallery’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

08 Kasım 2018 - 11:12

Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery, sanat tarihinin önemli bir ekolü olan İran ekolü ile yetişmiş, minyatür ve tezhip sanatını Türk ekolleriyle sentezleyerek kendine özgü yeni bir stil geliştiren oryantalist ressam Yakup Cem’ in sanatta 50. yılını kutladığı özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İran sanat ekolünün önemli hocalarından Hacı İslamiyan’ın yanında yetişen ve sanat dünyasının yaşayan değerli ressamlar arasında gösterdiği 1949 doğumlu Yakup Cem olağanüstü tekniklerini, Rumi tarzda tezhiplerle bezediği eserlerini 9 Kasım’da RC Art Gallery’de sanatseverlerin beğenisine sunacak. Cem’in Amerika’dan ve İstanbul’dan getirilen özel koleksiyonunda sanatseverler Osmanlı padişahlarının tuğralarını, insan ve hayvan figürleriyle zenginleştirip, Rumi tarzda tezhiplerle bezenmiş, Anadolu tarihinde, özellikle Osmanlı döneminde kullanılan malzemelerden kurduğu Harp gereçlerinden yatağanlar, kılıçlar, alemler, kalkanlar, miğferler, zırhlar ile günlük eşyalardan; kitaplar, divitler, kalemler, saatler, lambalar, çömlekler, taslar, kumaşlar ve elbiselerin konu olduğu resimler ile karşılaşacak. Her detayın büyük bir özenle işlendiği bu eserlerde resmettiği Kur'an sayfaları, Hilye-i Şerifler ve fermanların üzerinde yazan yazılar okunaklı olup, orijinallerine sadık olmasının yanı sıra tablolarında saf altın dışında elmas, zümrüt, yakut ve inci gibi değerli taşların kullanılması karşısında sanatseverler eserleri canlı hallerinden ayırt edemeyecekler.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’ne öğretmen olarak gelip 1988 yılından itibaren Türkiye’ de ikamet eden Cem’in Türk sanatına önemli minyatür sanatçıları yetiştirdiğine değinen serginin küratörü ve RC Art Gallery’nin kurucusu Rahmi Çöğendez ev sahipliği yapmaktan büyük heyecan duydukları sergi hakkında şu sözlere yer verdi:

"Ankara’nın hatta Türkiye'nin bu sezon içerisinde en çok ses getiren sergilerinden birine ev sahipliği yapacağız. Sanatçının 35 eserin yer aldığı serginin bir kısmı minyatür, bir kısmı oryantalist eser seçkisi olacak. Eserlerinin Amerika'dan getirildiği sergimiz 9 Kasım'da başlayacak ve 9 Aralık’a kadar sürecek. Bu sergi, mutlaka sanatseverlerin takvimde not almaları gereken bir etkinlik, herkesi bekliyoruz. ” 

Yakup Cem’in sanatta 50. yılını kutlayacağı bu özel sergi 9 Aralık’a kadar izlenebilir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x