Çiçekli Perde
Ataman Kalebozan

Ataman Kalebozan

Çiçekli Perde

28 Eylül 2015 - 09:40

Karşı köyden genç bir kızla evlendi. Saçı sakalı ağarmış, kendine genç kız aldı diye arkasından lâfını ettiler. Karısını kaybedeli daha kaç ay oldu dediler. İnsan yaşından utanır dediler. Yaşlı adam kahveye çay içmeye gelince yüzüne güldüler.

 

O, bunlara aldırış etmedi.

 

Tarlasında çalıştı. Taşlarını ayıkladı. Sürdü. Ekti. Güneş iyice yükselince genç eşi bulgur pilavı getirdi. Ayran getirdi. Koca ağacın gölgesine sığınıp güle oynaya bulgur pilavını kaşıkladılar. Maşrapadan ayran içti. Testiden buz gibi su içti. Ekini hasat edince eve yeni eşyalar aldı. Çiçekli perdeler taktı pencerelerine.

 

Evlerinin önünden gelip geçenler bu çiçekli perdelere alaylı alaylı baktılar. Köyün kadınları kıskandılar. Kocalarından aynı perdelerden istediler. Kocaları eşlerine bağırıp kendilerini köyün kahvesine attılar. Kahvede çay içip yaşlı adamla genç karısının lâfını ettiler. Huzurumuzu kaçırdı dediler. Bu yaştan sonra çiçekli perde senin neyine dediler. Yaşlı adam yanlarına gelince yüzüne güldüler.

 

O, bunlara aldırış etmedi.

 

Kış bitti. Bahar geldi.

 

Tarlasında çalıştı. Taşlarını ayıkladı. Sürdü. Ekti. Güneş iyice yükselince göğsünde sıkışma hissi veren bir ağrı hissetti. Sabanı bırakıp koca ağacın gölgesine gitti. Oturup sırtını yasladı. Ağrı geçmedi. Sol koluna oradan da çenesine doğru yayıldı. Soğuk soğuk terlemeye başladı. Nefesi daraldı.

 

Öldü.

 

Köyün erkekleri ve kadınları genç karısına başsağlığına gittiler.

 

Genç kadın, üvey babamın zulmünden kurtarmak için evlendi benimle. Kocalık değil babalık yaptı. Kızı gibiydim ben onun dedi. Ağladı.

 

Köylüler çiçekli perdelere baktılar.

 

 

Ağladılar.         

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar