Geriye Kalan
Ataman Kalebozan

Ataman Kalebozan

Geriye Kalan

04 Eylül 2015 - 15:09

Arabanın bagajına tabak, kaşık, çatal, kilim, yiyecek ve içecek koydular. Mangalla mangal kömürünü de koydular. Hava günlük güneşlikti. Şehrin birkaç kilometre uzağında çamlık bir bölgeye doğru yola çıktılar. Piknik yapacakları yere gelince bir müddet oturacakları ağaç altlarına bakındılar. Bir tanesinin etrafında çok karınca vardı. Orayı beğenmediler. Diğer ağacın altı fazla taşlıktı. Orayı da beğenmediler. Nihayet başka bir ağacın altına kilimlerini serdiler. Arabadan getirdikleri malzemeleri çıkardılar.

 

Biraz uzaklarında bir aile çocuklarıyla pikniğe gelmişti. Adamla kadın bir ağaca yaslanmışlardı. Çay içerek sohbet ediyorlardı. Büyük oğlan top oynuyordu. Küçük kız kedisini yakalamaya çalışıyordu.

 

Uzun boylu olan adam, et kesme tahtasını alıp üzerinde etleri kesmeye başladı. Yağlarını ayırdı. Küçük küçük parçaladı. Kestiklerini tencerede yıkadı. Sularını süzdü. Güzelce tuzladı. Kekik ekledi.

 

Diğeri, soğanın kabuklarını soydu. Ortadan ikiye böldü. Soğan gözlerini yaşarttı. Mangalın ızgarasını soğanla ovmaya başladı.

 

Üçüncü adam kömür mangalı kaplayacak şekilde yaydı. Elleri simsiyah oldu. Çabuk yanabilecek kuru yaprakları, ince dalları topladı mangalın ortasına yerleştirdi. Bir parça gazeteyi çakmağıyla tutuşturdu. Çalı çırpının üzerine attı. Ansızın çıkan rüzgâr ateşi söndürdü. Soğanı doğrayan adam mangalın önüne durarak rüzgâra karşı siper oldu. Üçüncü adam başka bir gazete parçasını daha tutuşturdu tekrar kavın üzerine attı. Bu sefer rüzgâr yön değiştirmişti. Ateş tekrar söndü. Sinirlendiler. İkisi birden mangalın üzerine eğilip kalan ateşi canlandırmaya çalıştılar. Üflediler.

 

Ateş söndü.

 

Etleri hazırlayan adam da yanlarına geldi. İkisi mangalın etrafına geçip rüzgârı engellemeye çalıştı. Diğeri yine bir parça gazete aldı. Dikkatlice yaktı. Kavın ortasına dikkatlice koydu. Sönmesin diye üzerine biraz daha gazete attı. Odunlar tutuştu, kuru yapraklar çabucak yandı geçti. Üçü birden üflemeye başladılar. Duman gözlerine doldu. Uzun boylu olanı tencerenin kapağıyla ateşi körüklemeye çalıştı. Soğan doğrayanı kuru yaprak toplayıp toplayıp mangalın üzerine attı. Üçüncü adam yanaklarını şişire şişire sürekli üfledi. Yüzü is oldu. Tansiyonu düştü. Başı döndü. Mangal tutuştu. Etleri pişirecek kıvama geldi. Üç adam birbirlerine bakıp gülüştüler. İşte bu kadar dediler.

 

Etleri mangala koyalım artık dediler.

 

Döndüler.

 

 

Kedi, etlerden geriye kalan son parçayı da yutup yalandı ve küçük kıza doğru gitti.

 

 

 

 

Ataman KALEBOZAN

atamankalebozan@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar