Mankurt Herifler Partisi
Aziz Dolu Atabey

Aziz Dolu Atabey

Mankurt Herifler Partisi

13 Şubat 2017 - 12:08

Türkiye’nin en köklü siyasî fırkalarından (party) biri -hiç tartışmasız- kısa adı MHP olan Milliyetçi Hareket Partisidir. Parti, her ne kadar Osmanlı Devleti’nin askerî sancağı olan üç hilali kendisine simge olarak belirlemiş ise de, gençlik örgütü olan Ülkü Ocakları kurulduğu günden bu yana hilal içinde bozkurt ongunu ile yoluna devam etmektedir. Üç hilal ile Türk tarihinin kudret nişanesi olan Osmanlı’ya; hilal ile İslâm’a ve bozkurt ile de Türklüğe yapılan vurgu bizzat Alpaslan Türkeş ve arkadaşlarının fırkaya kazandırdıkları yahut dayattıkları (empoze) simgeler olmuştur. Dahası Alpaslan Türkeş’in teklifi üzerine, adı “Milliyetçi Hareket Partisi” olan hâlihazırdaki fırkanın, Osman Bölükbaşı ile özdeşleşen Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin devamı olduğunu söylemek oldukça zordur. Çünkü Bölükbaşı’nın “Anadolucu” yaklaşımına karşın Türkeş’in, “Tanrı Dağları kadar Türk’üz, Hira Dağları kadar Müslümanız.” söylemi bambaşka hayal sınırları çizmektedir.

 

Gençlik örgütlenmesinden de hareketle Bozkurt Herifler Partisi olan, olması gereken söz konusu fırka son yıllarda tartışmaların odağından hiç inmemektedir. Kimileri hâlâ bozkurduz dese de sayıları azımsanamayacak bir kesim, tepe yönetiminde bulunanların birer mankurt olduğunu savunmaktadır. Muhalif kesimlerin tezlerine (iddia) bakılırsa, fırka -teşbihte hata olmasın- Mankurt Herifler Fırkasına dönüşmüştür. Kimin elinde? AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde!.. O halde, MHP’liler ya milletin millî ve demokratik değerlerine saygı gösterip; sahip çıkmalı ya da gölge etmemelidir.

 

Devlet Bahçeli bir muamma… Bir dönem Refah Partisini evine gönderip, DSP ile oldukça tartışmalı bir birliktelik yaşayan; sonrasında -Mustafa Necati Sepetçioğlu pirimizden de ilhâmla- CHP’yi yanına alıp, kapı-pencere-çatı işine giren Gavurdağlı şimdilerde ise AKP’yi parmağında oynatmaktadır. Her ne kadar aksi tezler öne sürüledursun, Bahçeli’nin faydacılık (pragmatizm) akımına uygun bir siyaset güttüğünü söylemek durumundayız. Ki, DPS birlikteliği ile sağ-sol sürtüşmelerine, sol cenahın gözündeki olumsuz MHP algısına son verdiği de ortadadır. Son dönemde sıkı-fıkı olduğu AKP’yi, halk oylaması (referandum) sandığının yarığına sırat köprüsü kabilinden sıkıştırmak suretiyle de Sayın Bahçeli bir taşla iki kuş vuracağa benziyor. Birincisi; oylamanın sonucu kazara “evet” çıkarsa, “önce ülkem” duyarlılığı ile yeni anayasa çalışmalarında istediklerini almış bir Bahçeli ile karşı karşıya kalınacak. İkincisi; olur da sandıktan “hayır” çıkarsa bu kez de Erdoğan’ı ve AKP’yi sandığa gömen süreci başlatmış olan Devlet Bahçeli milyonlar tarafından alkışlanacak. Fırka (party) tabanı ve tabanın teveccühüne mazhar olmuş muhalif hareket “hayır” derken; Bahçeli’nin “Benim bir oyum var. Onun da rengi ‘evet’tir.” şeklindeki sözlerinin idare-i maslahat hükmünde olduğunu görmek lâzım.

 

Ülkücülerin, Türkiye algısını, duyarlılığını “önce ülkem, sonra fırkam, sonra ben” şeklinde özetlemek mümkündür. En kötü devlet, devletsizlikten evlâdır yani iyidir diyerek de noktayı koyabilirsiniz. MHP’liler, 12 Eylül döneminde olduğu gibi, zaman zaman devletten tırpan yeseler de devlet ebet-müddet algısını hiç değiştirmeden, yozlaştırmadan günümüze kadar taşımışlardır. Bu süreklilik, hareketin saf ve berrak Türk kültüründe yetişmiş Anadolu insanına özellikle de Yörük Türkmenlerine dayanması sayesinde mümkün olmuştur. Kafkasya yoluyla sürgün gelen Türk/Turanî topluluklarına bağlı (mensup) Kafkasyalı, Kırımlı veya Orta Asyalı yahut Abhaz, Çerkez, Kıpçak, Kırgız, Oğuz (Türkmen), Tatar, Uygur gibi adlarla anılanlar ve yine özellikle 12 Eylül öncesi dönemde Zaza, Gurmanç gibi Türk/Turanî topluluklara bağlı soydaşlarımızın da Yörük Türkmenleri ile omuz omuza bir mücadele verdiklerini biliyoruz. Söz konusu mücadelede Elazığ, Malatya, Muş, Bingöl gibi illerimizi Nevşehir’den, Niğde’den, Kırıkkale’den, Yozgat’tan ayırmak mümkün değildir.

 

Anadolu’daki Türkçülük/Turancılık akımının Azerbaycan, Kırım, Tataristan, Başkurdistan gibi Türk yurtlarında yetişen aydınlar vasıtasıyla ortaya çıktığı malûmunuzdur. Misal Atatürk’ün akıl hocası Diyarbakırlı Mehmet Ziya Gökalp; onun akıl hocası da Azerbaycanlı Ali Bey Ahundzade’dir. Bunun yanında Kırım’da yayınladığı Tercüman Gazetesi ile Türk yurtlarını aydınlatan Gaspıralı İsmail Bey, ünlü düşünür Yusuf Akçura Bey, Türk tarihinin pîrlerinden Zeki Velidi Togan Bey ve daha niceleri… Misal Ahundzade’nin Türkleşmek, İslâmlaşmak ve Muassırlaşmak (Çağdaşlaşmak) olarak ifade ettiği fikirleri, Yusuf Akçura, aynı adla ve makale olarak yayımlamıştır. Mehmet Ziya Gökalp ise bu fikirleri bir adım daha ileriye taşımış ve kitap haline getirmiştir. Atatürk’ün erken ölümü birçok meselede olduğu gibi, ilim ve kültür alanındaki bu tür çalışmaların da sekteye uğramasına yol açmıştır ne yazık ki.

 

Geldiğimiz noktada, Ülkücülerin bozkurt mu mankurt mu oldukları yahut yola nasıl devam edecekleri tartışmalarının ve hatta MHP’nin siyasî arenadan silineceğine ilişkin görüşlerin biraz havada kaldığını düşünüyoruz. Zira Macaristan’dan, Moğolistan’a daha da ötelerdeki Yakutistan’a, Kore’ye, Japonya’ya kadar bir büyük dünyada Türkçülük/Turancılık bilinci (şuur) günden güne gelişirken; Türkiye’de, tersine bir sürecin işlemesinin doğanın yasalarına aykırı olduğu ortadadır. Hele de Sosyalistlerin yere göğe sığdıramadıkları Sovyet yoldaşlığının tarihin çöplüğünü boyladığı; Liberallerin gözlerini kamaştıran Batı ilerleyişinin duraklama dönemine girdiği; İslâmcıların, sözde/havada kalan bir ümmetçilik takıntısıyla dil, kültür, ülkü ve/veya siyaset birliği bulunmayan ülkelerle/halklarla zaman öldürdüğünün ortaya çıkmaya başladığı şu dönemlerde… MHP üst yönetiminin bu fırsatları değerlendirip-değerlendiremeyeceğini ise zaman gösterecek ve Bozkurt olarak mı yola devam edeceklerine yahut mankurt olarak yok mu olacaklarına kendileri karar verecektir. İkinci olasılıkta, bir başka fırkanın (party) bayrağı devralacağı da unutulmamalıdır. Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu gibi isimler de hazır kazan kaldırmışken!..

 

Aziz Dolu Atabey

https://twitter.com/azizdolu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar