Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Düzenini Oluştur, Metabolizma...
Reklam
  • Reklam
Derya Şahin

Derya Şahin

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Düzenini Oluştur, Metabolizma Hızını Artır

02 Aralık 2017 - 11:09

Uyku düzeninin metabolizma üzerinde oluşturduğu etki düşündüğünüzden çok daha fazla. Vücudumuz gece saatlerinde dinlenirken, güneşten aldığı enerji ile sabah erken saaatlerde çalışmaya başlar. Hepimizin gece uyku ve sabah uyanma saatleri birbirinden farklı olsa da ortak paydada belirli kurallara dikkat ederek metabolizmanızın en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Günde 8 saatten fazla, 6 saatten az uyku metabolizma hızını düşürür. Aşırı uyumak unutkanlığı tetiklediği gibi halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği oluşturabilir. Bununla birlikte günlük 6 saatten az uyumak bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalıkların oluşum riskini artırır.

 

Gece saat 23:00 den sonra vücut ve organlar dinlenme moduna geçer. Özellikle gece saat 01.00 ile 05:00 arasında mutlaka uyumak koşulu ile günlük uyku saatlerinizi hesaplayarak kendiniz için yeni bir düzen oluşturmanız metabolizmanızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

 

Özellikle akşam saat 21:00 den sonra meyve dahil hiçbir şey yememek, sindirim sisteminizin de gece uykuda dinlenmesini kolaylaştırır.

 

Sabah uyandığınızda güne 400 ml oda sıcaklığında su içerek başlamak ve yarım saat içinde kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırarak gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Derya ŞAHİN

derya@dietcode.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar