Yağ Yakan Yiyecekler - Formda Kalmak İçin Program Önerisi
Reklam
  • Reklam
Derya Şahin

Derya Şahin

Yağ Yakan Yiyecekler - Formda Kalmak İçin Program Önerisi

18 Kasım 2017 - 12:42 - Güncelleme: 18 Kasım 2017 - 12:45

Kış aylarında daha az hareket ettiğimiz için metabolizma hızı yavaşlar. Metabolizma hızını yükselten, yağ yakan yiyecekleri hergün diyetinize ilave ederek formunuzu koruyun.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri günlük beslenme düzeninize ilave edin. Diyetinizden şekeri çıkarın, yerine rengarenk meyveler ekleyin. World Health Organization (WHO) sağlığı korumak için günde 5 porsiyon meyve öneriyor.

Özellikle bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için her gün 2 porsiyon meyve olarak 2 halka dilim ananas tüketin.

Diyetinizden tuzu azaltarak daha hızlı kilo verebilirsiniz. Vücudunuzdaki ödem azaldıkça inceldiğinizi daha çok hissedeceksiniz. Tuzu azaltırken baharat kullanımızı artırabilirsiniz. Yemeklerinize arnavut biberi ilave ederek metabolizmanızı ateşleyin. Tabi ki bol su içerek vücudunuzda oluşan metabolik atıklardan kurtulun. Tuzu ve şekeri azaltıp yağ yakan yiyecekleri diyetinize ilave edin ve mutlaka günde 15 bardak su için.

Arnavut Biberi;

Metabolizmanızı arnavut biberi ile ateşleyin. Yemek, çorba ve salataya acı arnavut biberi ilave edin metabolizmanız hızlansın ve yağlarınızdan kurtulun. Bununla birlikte arnavut biber iyi bir C vitamini kaynağıdır, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Lahana;

Kokusunu sevmesek de kükürtlü sebzeler vücudumuza her zaman çok iyi geliyor. Özellikle lahana yağlarınızı yakıyor. Çorba, salata veya yemek şeklinde tüketebilirsiniz. Detox ve yağ yakma özelliğinden maksimum fayda sağlamak için hazırlarken tuzu azaltıp, arnavut biberi kullanarak lezzetlendirin.

Yoğurt;

Özellikle akşam yemekten 2 saat sonra 1 küçük su bardağı yoğurt üzerine ½  taze limon suyu ilave ederek tüketin ve 2 bardak su için. Siz uyurken yağlarınızı yaksın.

Badem;

Öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce 8 adet çiğ badem tüketin. Vitamin ve mineral zengini badem  içerdiği bitkilsel kaynaklı proteinden dolayı tokluk hissi veriyor, bağışıklığı kuvvetlendiriyor, iyi huylu kolesterolün salınımını artırıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

Yeşilçay;

Metabolizmanızı hızlandırarak depolanan yağları yakıyor. Hergün 2 kupa demleme yeşilçay için. Mümkünse ana öğünlerden önce tükettiğiniz badem ile birlikte olsun, hatta içerisine 1 adet çubuk tarçın ilave edin ki kan şekerinizi dengelesin.

Ananas;

Hergün iki ince dilim ananas tüketerek bel çevrenizdeki yağları yakın. Yüksek antioksidan ve lif içeren ananas hücre yanilenmesine yardımcı olurken sindirim sisteminizin de daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

 

KALORİ HESABI YAPMA

 

Kilo kontrolünü sağlamak için enerji dengesini kurmak birinci koşuldur. Çok basit bir matematik hesabıyla; aldığınız enerji harcadığınız enerjiden fazlaysa kilo artışı, aldığınız enerji harcadığınız enerjiden azsa kilo kaybı, aldığınız enerji ve harcadığınız enerji eşitse kilonun sabitlenmesi olarak açıklanabilir.  Elbetteki tükettiğimiz yiyeceklerin kalori miktarı yani ne kadar enerji içerdikleri bizi ilgilendiriyor. Fakat sadece enerjiyi hesaplamak kilonuzu korumanızı sağlamaz. Aslolan sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmektir.

Metabolizma hızı; vücudun yaşamını sürdürmesi için harcadığı enerjidir. Uzanır pozisyonda yemek yedikten 12 saat sonra ölçülür. Metabolizma hızı;  yaş, cinsiyet, boy, kilo, hormonlar ve kişinin genetik özelliklerine göre farklılık gösterir. Genç yaşlarda daha hızlı çalışan metabolizma yaş ilerledikçe yavaşlar. Erkeklerde kas oranı daha fazla olduğu için metabolizma hızı kadınlara oranla daha yüksektir.  Bunun gibi kişiye özel farklılıklar olduğu için diyet kişiye özel olmalıdır. Değiştirilemeyen faktörlerin yanında bir de değiştirilebilir faktörler vardır. Düzenli egzersiz yapmak, uyku saatlerini düzenlemek ve yeterli, dengeli beslenmek metabolizmayı uyarır.

Günlük almanız gereken enerji 1400 kcal olduğunu düşünelim. Doğru bir beslenme biçimi ile metabolizmanızı çalıştırarak kilo verebilirsiniz, bununla birlikte sadece kalori hesabı yaparak metabolizanızı yavaşlatıp kilo alabilirsiniz.

Sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanarak hazırladığınız yiyeceklerle geçirdiğiniz bir gün boyunca toplamda 1400 kcal alacağınız metabolizmayı hızlandıran bir program örneği aşağıda yer almakta.

 

Kahvaltı:

4 adet zeytin

1 haşlanmış yumurta

1 dilim beyaz peynir (30 gr)

2 ince dilim tam tahıllı ekmek (50 gr)

yeşillik – söğüş sebze

 

kuşluk ara:

12 adet yabanmersini kurusu

10 adet badem

tarçınlı yeşilçay

 

öğle:

1 porsiyon ızgara veya haşlama et (120 gr)

az yağlı tuzsuz salata

 

ikindi :

1 su bardağı kefir

1 orta boy tarçınlı yeşil elma

 

akşam :

1 kase mercimek çorba

6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği

1 su bardağı (200gr) yoğurt

yağsız salata

 

Böyle bir beslenme düzeni metabolizmanızı çalışacağı için rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Bununla birlikte bütün gün hiçbirşey yemeden kahvaltı ve öğle yemeğini atlayıp akşam yemek saatinde çok acıkmış olarak büyük boy bir hamburger menü üzerine de bir porsiyon waffle yiyerek günü bitirdiğinizde çalışmayan metabolizmanızın etkisi ile tükettiğiniz tüm yağ, şeker ve tuz içeriği yüksek yiyecekler vücudunuzda depolanacaktır. Zayıflama diyetiyle aynı kaloriyi alsanız da uzun vadede kilo alma eğilimi gelişir.  Kötü beslenme biçimi sadece kilonuzu değil sağlığınızı da olumsuz etkiler . Gün içinde halsiz ve yorgun hissetmenizi, gece uykuda dinlenemediğinizi, göz altı torbaları, saç dökülmesi gibi erken yaşlanma belirtilerini, sindirim sistemi problemlerini ve bel çevresinde oluşan yağlanma ile birlikte metabolik sendromu da beraberinde getirir.

Unutmayın sağlıklı beslendiğinizde zaten vücudunuz sağlıklı olduğu kiloda kalır ve hastalıklara karşı bağışıklık sisteminiz çok daha kuvvetli olur. 

Derya ŞAHİN

derya@dietcode.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar