Gebelikte Kalsiyum Desteği Gerekli mi?
Reklam
  • Reklam
Esra Çabuk Cömert

Esra Çabuk Cömert

  • Instagram

Gebelikte Kalsiyum Desteği Gerekli mi?

18 Nisan 2017 - 14:33

Gebelikle birlikte kadın vücudundaki bütün dengelerde değişiklikler olur. Vücut kendiliğinden bebeği koruma, büyütme ve geliştirme işlemlerini yapmaya başlar. Annede olan vitamin ve minerallerin çoğu bebeğe geçer. Bu nedenle annenin vücudundaki bu değerlerin yüksek olmasında fayda vardır.

Eğer ki planlı bir şekilde gebe kalındıysa mutlaka planlama sürecinde kadın vücuduna bir takım vitamin, mineral ve kalsiyum takviyeleri yapılmalıdır. Eğer ki hamilelik aniden geliştiyse kadın gebe kaldığını öğrendikten sonra doktorunun tavsiyelerine uyarak bunları vücuduna almalıdır.

Kalsiyum kadın sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik olmasa bile kadında ileriki dönemlerde kemik erimesi rahatsızlığı yaşanmaması için kalsiyum alınımı şarttır. Gebelik durumun da ise yine hem anne adayında kemik erimesi durumunun yaşanmaması hem de bebeğin kemik, diş ve zeka gelişiminin sağlıklı seyretmesi için kalsiyum desteği alınmalıdır.

Anne vücuduna hiç kalsiyum alamasa bile bebek annenin depolarından faydalanarak gelişebilir. Ancak bu anne için sağlıksız bir durumu oluşturur. Anne ilerleyen yıllarda kemik erimesi sorunuyla karşı karşıya kalır.

 

Hamile bir kadın günde ne kadar kalsiyum almalıdır?

Hamile bir kadın vücuduna günde 1000 miligram kalsiyum almalıdır. Eğer ki sağlıklı bir anne ise kalsiyumu yiyecek ve içeceklerden sağlayabilir. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumdan zengin besinlerin yanı sıra kuru yemişler, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelerle kuru baklagiller mutlaka gün içinde tüketilmelidir.

1 bardak süt ya da yoğurtta 250 miligram kalsiyum vardır. 1 dilim beyaz peynirde 100 miligram kalsiyum bulunur. 1 avuç fındık ya da badem 50 miligram, 1 avuç kuru üzüm 30 miligram kalsiyum içerir.

Bir anne adayı mutlaka gün içinde ya 3 bardak süt tüketmeli ya da 3 bardak yoğurt yemelidir. Kahvaltıda mutlaka peyniri eksik etmemelidir. Kalan kalsiyum ihtiyacını ise kuru yemişler, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelerle kuru baklagillerden sağlamalıdır. Eğer ki süt ve süt ürünleri tüketmeyip kuruyemişe yüklenilirse kilo alımı kaçınılmaz olur. Bu nedenle denge kurulmalı ve öncelik süt ve sür ürünlerine verilmelidir.   

Eğer ki anne adayı bu saydıklarımızdan hiç birini rahatlıkla tüketemiyorsa o zaman doktorunun tavsiyesi ile kalsiyum desteği içeren tabletler alınabilir.

Ancak mutlaka ve mutlaka bu destek hekimin önerisi ve kontrolü çerçevesinde yapılmalı ve ezbere hiç bir vitamin desteği alınmamalıdır.

 

 

Dr. Esra Çabuk CÖMERT

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

esracabukcomert33@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar