29 Nisan Saray Darbesi
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

29 Nisan Saray Darbesi

08 Kasım 2017 - 12:14

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir Suudi Kralı, Rusya'ya resmi ziyaret düzenliyor. Kral Selman bin Abdülaziz el Suud bugün Moskova'da Devlet Başkanı Putin ile biraraya geldi.

İki liderin görüşmesinin basına açık bölümünde Kral Selman, "Barışı, güvenliği sağlanmak ve küresel ekonomiyi geliştirmek için ikili ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyoruz" demişlerdi…

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, salı günü Riyad'da katıldığı bir toplantıda NEOM adını taşıyacak olan kentin Ürdün ve Sina Yarımadasında bulunan Mısır arasındaki bölgeye inşa edileceğini belirtti. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında konumlanacak kent Süveyş Kanalı üzerinden deniz ticaret yollarına da bağlanacak. NEOM'un 2025 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Yönelik Açıklamada Bulunmuştu…..

Ilımlı İslam'a geçeceğini duyuran Suudi Arabistan, gelecek yıldan itibaren ilk kez kadınların stadyumlara alınacağını duyurdu. Suudiler, geçen ay kadınların araç kullanmalarına da izin vermişti.

El Arabiya televizyonunun haberine göre Suudi Arabistan'da yolsuzlukla mücadele komitesi, aralarında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına alındığı açıklandı ve Gözaltılar komitenin bir krallık kararnamesiyle kurulmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Komitenin başında ülkenin veliaht prensi Muhammed bin Selman bulunuyor. Milyarder Prens El Velid Bin Tellal'in de gözaltına alınanalar arasında olduğu kaydedildi.

Kraliyet makamları geçen eylül ayında aralarında ülkede söz sahibi olan birçok dini temsilcinin de bulunduğu birçok kişiyi gözaltına almıştı.

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, Suudi Ulusal Muhafızları Bakanı Prens Miteb bin Abdullah, Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih ve Donanma Komutanı Amiral Abdullah El Sultan'ın da görevden alındığını bildirdi.

Yapılan resmi açıklamada "bazı zayıf ruhların yasadışı gelir elde etmek için" kendi çıkarlarını halkın çıkarlarının önüne koyduğu ifadesine yer verildi.

81 yaşındaki Kral Salman'ın oğlu Muhammed bin Selman bundan sadece birkaç ay önce veliaht olarak atanmıştı. Muhammed bin Selman ekim ayı sonunda katıldığı bir ekonomi forumunda ülkesinin aşırı muhafazakâr anlayıştan kurtularak ‘ılımlı İslam’a geçeceğini söylemişti…

29 Nisan’daki saray darbesi, Salman döneminde Sudeyrilerin iktidarını pekiştirmekten daha çok torunlar döneminde tahta geçiş teamülünün Sudeyriler tarafından belirlenecek olması bakımından önem taşıyor.

Çünkü Mukrin’in devre dışı bırakılmasıyla birlikte Abdulaziz’in en büyük oğlunun veliaht ilan edilmesine dair teamül ortadan kalkmış oldu; ama Abdulaziz’in hangi torununun hangi kriterle veliaht ilan edileceğine şu an hem krallığı, hem birinci veliahtlığı hem de ikinci veliahtlığı eline geçirmiş olan Sudeyrilerin karar vereceği kesinlik kazanmış oldu.

Aslında torunlar döneminde tahta geçiş teamülünün kim tarafından belirleneceği konusunun ne kadar önemli görüldüğü Kral Abdullah’ın son döneminde yaşanan saray entrikalarından anlaşılıyordu.

Müctehid’e göre Kral Abdullah, aslında resmen ilan edildiği tarihten daha önce ölmüştü; ancak Halid Tuveycri ve Mat’ab bin Abdullah, planlanan saray darbesi için destek kazanmaya çalışarak ölümü duyurmamıştı. Salman durumu fark etti ve Abdullah’ın ölümünü ilan ederek kral oldu.

Salman’ın kral olduktan hemen sonra başta Halid Tuveycri olmak üzere Abdullah döneminin üst düzey bürokratlarının bir kısmını tasfiye etmesi, Müctehid’in iddialarını doğrular nitelikte.

Salman, başlattığı tasfiye sürecini 29 Nisan’da Abdullah’ın darbe planının kopyasını yaparak tamamlamış oldu

Salman’ın 2011’den beri Alzheimer hastası olduğu ve Kral Abdullah’ın ölümünden sonra ülkeyi aslında fiilen Muhammed bin Salman’ın yönettiği iddia ediliyor.

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar