8 Mart 2017
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

8 Mart 2017

06 Mart 2017 - 10:02

Kadına Şiddet artık yerini katliamlara bıraktı. Her akşamın sabahı ya da her sabahın akşamı olmadan bir çığlık duyuyoruz. Anamızın, bacımızın, kardeşimizin hayatına birileri tarafından nokta konuluyor. 

Kadınımız yeri geldi cepheye top taşıdı, yeri geldi dünyayı dize getirecek liderler doğurdu, kendi açken çocuklarını ve eşini aç bırakmadı. Bu topraklarda kadına saygı ve sonsuz minnet vardı. Şimdi ne değişti de siz cellâtlığa soyundunuz?

Kadın'ın bu topraklarda rahat ve huzur içinde yaşamasını sağlamak için insan olduğunu unutmamız gerekmekte. Kızımız dolmuşa bindiğinde acaba ıssız bir yere götürülecek miyim korkusu içinde olmamalı. Kadın akşam eşim eve geldiğinde şiddete uğrayacak mıyım korkusu içinde de olmamalı. 

Peki ya,  Özgecanımızın ,Canselimizin ve daha nicelerinin tek suçu kadın olmakmıydı yada tek suçları özgürce yaşamak istemeleri miydi?.. Bir genç kız bu topraklarda hunharca katlediliyor, şiddete, tecavüze uğruyorsa beyler dönüp kendimize bakma zamanı gelmiş hatta geçmektedir bile. 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sokakta rahat gezip, özgürce fikirlerini aktarmakta sıkıntı yaşıyorsa bunun durum analizi net ve somuttur. Sosyal devlet vatandaşlarının refahı, huzuru ve sağlığı için vardır, eğer sosyal devlet olmaktan ve büyük bir devlet olmaktan bahis ediyorsak, önce yurttaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumamız şart.

 

Sosyal Devletimizde neler yapılmalı;

 

1)     Her türlü kadına yönelik uygulanmış olan şiddetin soruşturulması ve cezalandırılması

2)     Aile içi şiddeti önlemek için kamusal çalışmaların artırılması ve kapsamlı ele alınması

3)     Sosyal yaşam ortamı olan sokak, ev, işyeri, spor merkezi veya yaşam alanında uygulanacak olan şiddete karşın caydırıcı yasal tedbirler alınmalı ve uygulanmalı

4)     Cinayete maruz kalmış veya şiddete uğramış kadınların, eve geliş saati ve ya telefon ile sıkça konuşması gibi nedenlerden tahrik sayılarak büyük ceza indirimlerine gidilmesi engellenmeli ve toplumun en savunmasız bireyleri olan kadın ve çocuklara yaşam hakkına yönelik suçlarda ceza indirimi kesinlikle uygulanmamalı

 

Biz Özgecanların, Cansellerin güvende yaşamasını istiyoruz ve canından olmasın diye bu hakları talep ediyoruz. Özgecanlar cinayet haberleri ile tanınmasın. Türk kadını elde etmiş olduğu başarı ödülleri ile tanınsın ki gelecek nesillere 3. Sayfa haberleri yerine başarı dolu öyküler bırakabilelim.

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar