Çocuk Gelecek Bekliyor! 
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Çocuk Gelecek Bekliyor! 

07 Ağustos 2017 - 09:09

Geçmişten bugüne ekonomik olarak zor zamanlar yaşayan, krizler atlatan Türkiye, her krizden sonra biraz daha kemer sıkıyor. İş bulmadaki zorluklar, bulunan işi elde tutabilmek için katlanılan sıkıntılar, sosyal güvenlik sisteminin bazı yerlerde çatlaklar vermesi ve yeni istihdam yaratılamaması, belli başlı ekonomik problemler olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin hayli genç olan nüfusu, Avrupa Birliği dâhil olmak üzere birçok kesimde gıpta duygusu uyandırsa da genç nüfusun verimli kullanılamaması nedeniyle elimizdeki büyük avantajı kaybediyoruz.

 

Genç nüfusun büyük bir oranının işsiz ya da gizli işsiz olması, belki de önümüzdeki en büyük ekonomik sorun. Yeni istihdam olanakları ve alanları açmadıkça da bu sorun, her geçen gün büyüyerek devam edecek gibi gözüküyor. Hemen her ilde açılan ve sayısı, vakıf üniversiteleriyle birlikte yüz otuzu geçen üniversiteler de bu soruna maalesef çözüm olamıyor. İstihdam yaratamadıkça her sene bu üniversitelerden mezun olan kardeşlerimiz, temelini gençlerin oluşturmakta olduğu işsiz ordusuna bir nefer olarak katılıyor.

 

Gençlerin istihdama geçişindeki engeller çok farklı olabilmektedir. Özellikle Türkiye’de gençlerin homojen bir yapıya sahip olmaması ötürü bölgesel farklılıklar, ailelerin gelir ve eğitim düzey farklılıkları, kaliteli eğitime erişim imkânlarının eşit olmaması gibi nedenlerle, farklı nitelikteki gençlerin farklı engellerle boğuşması sonucunu doğurmaktadır. Genelleştirme yapıldığında bu engelleri, belli başlıklar halinde toplamak mümkündür.

 

Toplam sayısı iki milyon ila beş milyon arasında olduğunu düşündüğümüz Türkiye’deki Roman yurttaşlarımızın en büyük temel sorunu eğitim. Romanlar ve Romanlar gibi yaşayan toplumlara mensup çocukların, okula kayıt oranının en düşük olduğu gruplar da olduğunu da net bir düzeyde görüyoruz. Roman genç bireylerin okuduğu okullara atanan öğretmenlerin atama süresi dolmadan kurumdan ayrılmaya çalıştığı ve bu okulların sürgün yeri, norm kadro fazlası öğretmenlerin görev yaptığı okullar olduğu çeşitli raporlar da net ifade edilmiştir. 

 

Öğrencilerin okula devamsızlık yapması ya da okulu terk etmesindeki başlıca nedenler; ebeveynlerin, eğitim ve bilinç noktasında gereken önemi vermemesi, çocuk işçiliği; çocuğun çalışarak aile bütçesine katkıda bulunma mecburiyeti, ebeveynlerin çocuğun temel eğitim giderlerini karşılamakta zorlanması olarak sıralanıyor.

 

Göçebe mantığı ile hayatlarını devam ettirmekte olan tarım işçileri ve mevsimlik işçiler ile Romanlar ve Romanlar gibi yaşamakta olan grupların konaklama ve sağlık sıkıntıları da mevcut bulunmaktadır. Bu bahsi geçen grupların geneline hâkim olan eğitim düzeyi düşüklüğünün ortadan kaldırılmasına yönelik, başta okuma –yazma kursları olmak üzere farklı yönlerden sosyal projeler yapılması gerekmemektedir.  

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar