Hedef 24 Haziran!
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Hedef 24 Haziran!

24 Nisan 2018 - 11:27

16 Nisan 2017 referandumu sonrasında memleketin adeta şaha kalkacağını söylediler. Daha 1. yılın sonunda duvara çarptık. Koalisyon dönemi bitecekti, “Cumhur ittifakı” kurdular. İstikrar gelecekti, erken seçim dediler... Hayrını görün!

 

24 Haziran 2018 tarihinde sandık başına gideceğiz. Seçim tarihi açıklaması Türkiye’nin içerisinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin kabulüdür. Olağan takvimden 16 ay önce yapılacak bu seçimle birlikte, 16 Nisan halk oylamasıyla kabul edilen yeni hükümet sistemi de fiilen yürürlüğe girecek. Seçim açıklamasını takiben, 20 Nisan 2018 itibariyle seçim kararı TBMM’de alınmış; cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl ve hangi yasal zeminde gerçekleşeceğine dair teklif Meclis Başkanlığına sunulmuştur. Teklif Anayasa Komisyonu ve Genel Kurulda görüşüldükten sonra yasalaşacak, ardından Yüksek Seçim Kurulu(YSK), seçimlerin idaresine dair detayları içeren genelgeleri yayınlayacaktır.

 

Bağımsız adaylık esaslarının net olması: Kamuoyunda sıklıkla tartışılan 100 bin imza ile bağımsız cumhurbaşkanı adayı olabilmeye dair düzenleme, imzaların hangi şartlar altında kim tarafından toplanacağı, hangi zaman diliminde kime teslim edileceği, kim tarafından ve hangi esasa göre sayılacağı, sürecin kim tarafından ve nasıl denetleneceği gibi boyutların tümüne yanıt verecek şekilde açıklığa kavuşturulmalıdır.

 

ANAYASANIN İLGİLİ MADDELERİ;

Demokrasinin temel ilkesi tüm seçmenlerin özgür ve rasyonel tercihlerinin yönetime yansımasıdır. Eşit, özgür ve adil seçimler, bu ilkenin hayata geçirilmesinin aracısı ve demokrasiye duyulan güvenin sigortasıdır. Nitekim bu ilke, Anayasanın 67. maddesiyle de açıkça güvence altına alınmıştır. Her şeyden önce yapılacak tüm düzenlemelerin Anayasal hükümlere uygun olmasına azami dikkat gösterilmelidir; çünkü olası düzenlemelerin yapılması gereken sürenin kısalığı, Anayasa Mahkemesi denetimine fiilen izin vermemektedir. Seçimlerden sonra alınabilecek olası bir ihlal kararı, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürebilecektir. Yine Yüksek Seçim Kurulu’nun çıkaracağı genelgeler de, Anayasanın 79. maddesinde ortaya konan şu görev ve sorumluluklara göre değerlendirilmelidir: “YSK, seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevlerini yerine getirir.

 

YSK’nın seçimlerin idaresine dair yayınlayacağı kuralların, acilen ve detaylı olarak açıklanması: Hükümet yetkilileri, adaylık için gereken 100 bin dilekçe için başvuru mercinin YSK olduğunu belirtmiştir. Bu durumda YSK’nın adaylık sürecine dair kuralları, adil yarış ve netlik ilkeleri uyarınca acilen ve detaylı olarak açıklaması gerekmektedir. Ölçüt 2: Adil ve özgür bir seçim yarışının güvence altına alınması Sağlıklı bir demokrasinin temel meşruiyet kaynağı, vatandaşların iradesini ortaya koyduğu adil, eşit ve özgür seçimlerdir. Yasal düzenlemelerin temel amacı, bu koşulların sağlanması olmalıdır.

Yarışa eşit koşullarda ve aynı zamanda başlanmasının sağlanması: Yeni hükümet sisteminin fiilen hayata geçmesini sağlayacak bu seçim, yaklaşık 60 günlük bir takvime sıkışmış durumdadır. Adaylığı kamuoyunca açıkça bilinen isimler dışında kalanların, seçim yarışına adil şartlarla ve aynı anda başlamalarının sağlanması için, seçim takvimi başta olmak üzere ilgili konular, yasal bir zemine oturtulmalıdır.

 

Yarış boyunca adayların eşit propaganda hakkından yararlanmalarının sağlanması: Seçim süreci öncesi adil ve eşit yarış ilkesi gereği, tüm aday ve partilere eşit propaganda imkânı sağlanması gerekmektedir. Ancak yasama ve yürütme seçimlerinin aynı gün yapılmasından dolayı, adayların bu süreyi parlamento seçimi için mi, cumhurbaşkanlığı seçimi için mi kullandıklarını belirlemek zordur. Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin yasal düzenlemenin ardından YSK’nın yayınlayacağı genelgeler, özellikle kamu yayıncılığı özelinde bu adaleti sağlamayı hedeflemelidir. Seçim yapmak için elimizde sadece bir tarih var. Yalnız nasıl yapılacağına dair düzenleme bile yok şu aşamada.

 

Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.” Mustafa Kemal Atatürk..

 

Durum bu iken denecek pek söz kalmadı…

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar