“İnsan-ı Kamil“
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

“İnsan-ı Kamil“

31 Ekim 2016 - 09:43

Kasım ayında sokaklar kadınlarındır!

1.Kasım’da güz yaprakları ile geçmişi buluşturduğumuzda

Kasım ayı tüm hüznüyle bizi hoş geldin diyor,

Son baharın bu en son ayında ağaçların yeşili renk değiştirirken, kuru bir rüzgarla savrulan güz yaprakları yavaşça caddelerimizi, bahçelerimizi ve gönülleri doldurmakta.

Takvim Kasım ayını gösterdiğinde en çok ölüm yıldönümleri ilişiyor gözümüze. Hâlbuki Kasım ayı, hayata gözlerini açan bir ustamızın yanı sıra ödül sahibi bir ustamızı da saklıyor kendisinin içinde.

Birçok kıymetli ustanın aramızdan ayrıldığı bu ayda Nazım Hikmet dünyaya gelmiştir ve Ataol Behramoğlu Lotus Edebiyat ödülünü kasım ayında almıştır.

Peki #AyşegülTerzi !

İngiltere'de bir gece parkta yürümekte olan genç bir kızı korkutan sanığa, hâkim tarafından 7 yıl 7 gün hapis cezası verilmiştir. Kararın aşırı olduğu eleştirisini dile getirenlere, mahkeme hâkiminin yanıtı çarpıcıdır: " 7 günlük ceza kızı korkutmanın cezasıdır. 7 yıl ise İngiliz kızlarının gece parkta dolaşma özgürlüklerine saldırmanın cezasıdır..."

Unutulmamalıdır ki, hakimler sadece kanunun uygulayıcıları değil, vicdani feraset, cesaret ve basiretlerine göre hüküm veren kanaat önderleridir. #AyşegülTerzi

Duygularımı ustaların ağzından sizlere aktaracağım …..

Orhan Veli Kanık’ın “ Ağlasam sesimi duyar mısınız, Mısralarımda; Dokunabilir misiniz, Gözyaşlarıma, ellerinizle? “

Melih Cevdet Anday’ın “Ada vapuru yandan çarklı , Bayraklar donanmış cafcaflı , Simitçi kahveci gazozu Şinanay” dizelerine hep beraber eşlik edemedik bu Kasım ….

Nazım Hikmet ‘in “Karlı Kayın ormanında yürüyorum, geceleyin, Efkârlıyım, efkârlıyım, elini ver, nerde elin?  Mısralarıyla geçmişe dönüp baktığımızda Kadınımıza saygı vardı TEKME Yoktu!

Ataol Behramoğlu ‘nun “Bu aşk burada biter ve ben çekip giderim. Yüreğimde bir çocuk cebimde bir revolver, Bu aşk burada biter iyi günler sevgilim “ şirinin melodisiyle heyecanlanamadık biz bu Kasım …

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “ Bu kadar yürekten çağırma beni , bir gece ansızın gelebilirim, beni bekliyorsan , uyumamışsan Sevinçten kapında ölebilirim “ mısraları ile coşamadık bu Kasım…

Gelelim şimdi de insan-ı kâmil’e ayrılığının farkına varmış, eksikliğinin farkına varmış ve vuslatının peşinden koşan bir insan halini vurgulamaktadır.

Çok söze gerek yok;

Kadınlar hayat tarzlarından ötürü sürekli çeşitli koşullarda cezalandırılmak istense de kronik mağdurlar hep aynı canavarlar ve kadının hür varoluş mücadelesi bu canavarları yok edecektir!

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar