Irak Referandumu! 
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Irak Referandumu! 

20 Eylül 2017 - 15:00 - Güncelleme: 20 Eylül 2017 - 15:01

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapacağını ilan ettiği referandum uluslararası hukuka ve Irak Anayasası'na aykırıdır. Hiçbir hukuki dayanağı yoktur.

Durum böyle iken; bugün kuzey Irak’taki Barzani yönetimiyle kuzey Suriye’deki YPG koridoru, birbirlerine karşı mesafeliler. Ancak bu, yarın uzlaşmayacakları anlamına gelmiyor. Bakın, kuzey Irak’ta birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan Barzani’nin KDP’si, Talabani’nin KYB’si ve Goran Hareketi, konu referandum olunca bir araya geldiler. Evvelsi gün, tam 2 yıldır kavga ettikleri için toplanamayan IKYB Meclisi’ni çalıştırmak için görüştüler. Dolayısıyla, yarın öbür gün kuzey Irak ve kuzey Suriye’nin de Kürt milliyetçiliğinde birleşmesi muhtemel. Sadece kuzey Irak değil, kuzey Suriye’deki Kürt oluşumu da bağımsızlık yoluna girmiş durumda. Suriye’nin şu anda yüzde 15’i PKK bağlantılı YPG’nin kontrolünde. DEAŞ’a karşı savaştıkları gerekçesiyle ABD’den aldıkları destekle, topraklarını gitgide genişletiyorlar. ABD de bu bölgede art arda üsler kuruyor. Rusya deseniz, o da kuzeybatı Suriye’deki YPG varlığına kol kanat geriyor. Zira Kürt kartını ABD’ye kaptırmak istemiyor.

Peki, bu kararı neden Barzani aldı; ABD ve İsrail, Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin ezilmesine müsaade etmezler diye de hesap yapıyor olabilir. Özellikle İsrail, ‘Sözde kürdistan’ın bağımsızlığını hararetle savunmaktadır. İç kamuoyundaki yıpranmasını, bu referandum çıkışıyla durdurmak ve yeniden yükselişe geçmek istemektedir. Bölge ülkelerinden referandum yapmama karşılığında, ekonomik ve siyasi destekler elde etmeyi de düşünüyorlar. Gerçekleşmesi halinde ise Gorran iç politikada en büyük kaybeden, KYB ise en kazançlı çıkan olur. Referandum yapıldığında ise dikkatlerin odağı Kuzey Irak'taki iç dengeye değil, bağımsızlık ilanının tarihine yönelecek. Onun için de en büyük olasılık 2018'de Irak'ta yapılacak seçim olacaktır. Bu durum Barzani için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirmektedirler , fakat özelikle 1992 ve 1993 yıllarında dahil Irak kürtlerinin pkk karşı mücadelesinde hep bir sınır var ve o sınırı aşamıyorlar. 20.Mart 2003 Barzani için bir dönüm noktası olduğunu unutmamak gerekiyor , ABD İşgali ile Talabani ile beraber bir güç sahibi oldular , muhafazakar ve feodal bir lider olan Barzani , Habur dan gelen "haraç " ile 300 Milyon Dollar yıllık elde etmektedir , Irak'ın yeni Saddamı olarak görmek gerekiyor hatta yeni bir "Saddam" doğuyor , Aşiret geleneğinden gelen daha çok baskı sistemine doğru gören ve politik olarak bu uygulamada olan bir isimdir. 

Komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünü parçalamayı hedefleyen ve etnik kökene dayandırılmak istenen yeni yapının, başta Kerkük'te olmak üzere, içinden çıkılmaz etnik ve mezhepsel çatışmalara sebebiyet vereceği açıktır.

 

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar