Kadınımızın Günü Kutlu olsun!
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Kadınımızın Günü Kutlu olsun!

10 Ekim 2016 - 17:26

Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceğini kabul  eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Bu amacın; çağdaş uygarlık değerlerine kapalı,  iç ve dış sömürü kıskacında  bir toplumsal  yapılanmaya sahip ülkelerde gerçekleşme olanağı yoktur. 

Türkiye de  kadınlarımız; Cumhuriyetin ilanına kadar  çağdaş uygarlığın getirdiği değerlere kapalı, mirasta ve tanıklıkta yarım sayılmış, çalışma hayatından yoksun bırakılmıştır.

Cumhuriyetle birlikte birbiri ardına başlatılan devrimlerden Türk kadını da kendisine düşen payı alarak, okula gitme, henüz birçok Avrupa ülkesinde olmayan seçme ve seçilme, iş hayatına atılma, erkeklerle her konuda eşit olma, kılık kıyafette modern olma hakları birbiri ardı sıra sağlanarak hak ettiği  yere getirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanını engelleyemeyen, ama tez elden yıkmak için pusuda yatmış olan,  Orta-Çağ artığı tarikatların müritleri  bu gün yüce dinimizi kullanarak kadınlarımızı, cağdaş uygarlığın getirdiği değerlere  kapatmaya, Cumhuriyetle elde  ettikleri kazanımları yok etmeye, yönelmişlerdir.

Demokrasiyi, cumhuriyeti ve kadınlarımızın çağdaş değerleri benimseyip kullanmasını içine sindiremeyen, hilafet özlemcileri,  sömürgeci Batı'nın da desteğini alarak,  dinimizi kullanılarak, kadınlarımızın  giyimlerini, örtülerini dayanak yaparak siyasal  iktidarı da  ele geçirmişlerdir. 

Türk ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün özgür ve uygar uluslar topluluğu içindeki yerini, Atatürk devrimleri üzerinde yükselen laik, siyasal, hukuksal, kültürel kurumlar sayesinde ve onlar ayakta bırakıldığı ölçüde alabilmiştir. Bu kurumlar yok edilirse ne bağımsızlığımız, ne özgürlüklerimiz, ne de kadın hakları  kalır. 

Başta Afganistan ve  İran olmak üzere  kimi ülkelerde kadın haklarının, hatta kadın kimliğinin yok edilmesi,  sömürgeci batı destekli, laiklik karşıtı odakların siyasal iktidarları ele geçirmeleri ile gerçekleşmiştir.

Umuyor ve inanıyoruz ki Türk kadını;  özünde  demokrasi karşıtı, dinsel dünya görüşüyle biçimlendirilmiş siyaset esnafının,   Kurtuluş savaşı ile kazandığı haklarını gasp etmesine izin vermeyecektir.

Kurtuluş ve kuruluşumuzun mimarı Atatürk’ün kendilerine sağladığı hakları koruma kararlılığında olan kadınlarımızın, “Dünya Kadınlar Günü” nü kutluyoruz.

Sevdiğimiz ve bizim yanımızda hep olan Türk Kadının gününü kutlamak için 8.Mart gününü beklemek doğru olmayacaktır , cefakar ve geleceğin mimarları kadınlarımızı hergün önemli olduklarını hisettirmek bizim borcumuzdur.

Peki ülkemizdeki durum nedir ?

35 çocuk annesiz kaldı

Eylül ayında öldürülen kadınların %38’i evliyken 35 çocuk annesiz kaldı. Anne olmayan kadını yarım gören yönetciler buna ne diyor? Kadınların ve çocukların hiçe sayılıp, sadece aileyi koruma çocuk doğurma yönünde politikaların izlenmesi, kadın cinayetinde artışa sebep oluyor. Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor, bu ay Öldürülen kadınların %43’ü 35 yaşın altında. 

 Şimdi anladınız mı neden Dünya Kadınlar Gününü sık sık kutlamamız gerektiğini , “Deli kadınları sevin bayım onların içi dışı birdir onlar sevgilerini yüreğinin en derin köşesinde yaşayan insanlardır. Gerçek sevgidir deli kadınlar! Susturamazsınız onların yüreğini..”

 

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar