Memleketten Kadın Manzaraları!  
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Memleketten Kadın Manzaraları!  

14 Haziran 2017 - 16:57 - Güncelleme: 14 Haziran 2017 - 16:59

Türkiye’de eğitim seviyesi düştükçe erkeklerin işgücüne katılımında önemli bir fark gözlenmezken, kadınların katılımı büyük ölçüde düşüyor. Kadınların çalışma hayatına katılımlarının önündeki engellerin başında okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerinin yetersizliği geliyor. Birçok gelişmiş ülkede OECD verilerine göre, okul öncesi bakıma Türkiye’den dört kat daha fazla bütçe ayrılıyor

Buhran zamanlarında,  hakikatlerden koydukları kurallara itiraz etmek ve yalanlarını ifşa etmek pek de “arzu edilen” bir şey değildir. Çocuk yaştan itibaren kızlara“ büyüklere ters cevap verilmeyeceği” öğretilmiştir ya da kadere isyan edilmeyeceğini ve bir kadın için en makbul ve münasip olanı; sormadan, sorgulamadan kurallara itaat ederek yaşamaktır. Ülkemizde zaman geçtikçe “büyükler” sıfatlandırması değişime uğrar ve aile büyüklerimizin yerini devlet otoritesi alır, yazılı veya yazılı olmayan kurallar alır ama itaat beklentisi istikrar göstermektedir.

Kadınlar, kiminin ablası, annesi, teyzesi ve hatta eşi… Ölen, ağıt yakan, evi ocağı başına yıkılan kadınlar. Hayır dediği için, itiraz ettiği için sokak ortasında delik deşik edilen kadınlar… Çocuklarına yedirecek bir lokma yiyeceği bulamayıp kendini asan kadınlar… köle pazarlarında satılmamak için bir umudun peşinde tanımadığı denizlerin ortasında can veren kadınlar… Hepinize selam olsun

Hatta bazı babalar, ağalar istediği düzen devam etsin diye süregiden tüm savaşlarda ölenler erkekler olsa da geride kalan acıyı hafızasında ve kalbinde taşıyanlar ise her daim kadınlar oluyor.

Kadın Şiddeti artık kadın katliamlarına yerini bıraktı, her akşamın sabahı olmadan, her sabahın akşamı olmadan bir çığlık duyuyoruz ve bir anamızın, bacımızın, kardeşimizin hayatına birileri tarafından nokta konuyor. Bu topraklarda kadına saygı ve sonsuz minnet vardır, Kadınımız yeri geldi cepheye top taşıdı, yeri geldi dünyayı dize getirecek liderler doğurdu, bu kadınımız kendi açken çocuklarını ve eşini aç bırakmadı… Şimdi ne değişti de siz cellâtlığa soyundunuz? 

 

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar