Yeni Anayasa Yolunda ilk adım…
Muratcan Işıldak

Muratcan Işıldak

Yeni Anayasa Yolunda ilk adım…

07 Ocak 2017 - 11:02

Türkiye’de bireysel hak ve özgürlükler, kültürel hak ve özgürlükler alanı, adalet alanı, demokrasinin işleyişi, temsilde adalet, örgütlenme özgürlüğü gibi birçok alanda Anayasa’da değişikliklere ve kanun değişikliklerine ihtiyaç var.

 

Çetin Altan’ın hangi yıl yazdığını hatırlamıyorum, ama önemli bir yazısında bir tespitten bahsederek hatırlatmada bulunmak istiyorum. Kendileri ; “ Türk milleti olayları, ihtiyaçlarını, eylemlerini düşünüp geliştirirken önemli ve öncelikli ayrımı yapmaz “ . Maalesef o, burada da tezahür ediyor ve gelinen noktada Anayasa süreci çok önemli olmasına rağmen, öncelikli bir konu maalesef bugün toplumumuz için ilk sırada değil ve üstü kapalı bir şekilde devam etmektedir bunun tartışmaları.

 

Yabancı bir atasözü derki “ Farenin geçtiği delikten filde geçer” . 

Bu referandumu parlamentoda durdurma şansı var mı?

Gündem hızlandı; önce referandum sonra ya başkanlık ya da erken seçim.

Peki, durum böyle iken süreç nasıl devam edecektir;

Aslında bunun ilk çalışmasında 2013 senesinde yapıldı, ancak alt yapı çalışması 4 senede yaptılar ve bugün Referandum ile deneme olmaz ise erken seçim sonrasında Referandum ile “ illa başkanlık “ diyerek çalışmalar yapılmaktadır.

Bilen biliyor; Meclis denetimini bitiren, bütçe hakkını cumhurbaşkanına devreden teklif, aslında 21 madde olarak hazırlanmıştı. 
Anayasa Komisyonu’nda 18 maddeye düşürüldü. 
Fakat sürpriiz... 
Bu teklif gerçekte 18 maddeden oluşmuyor. 18 madde, bir görüntüden ibaret. 
Değişiklik yapılan maddeleri tek tek saydığınızda, toplam 51 maddenin değiştirildiğini görüyürsunuz. Yazıyla elli bir... 
Bitmedi. 
Aynı zamanda anayasanın 21 maddesi de yürürlükten kaldırılıyor. 
Yazıyla yirmi bir... 

Ve bütün bunlar, kanun teklifindeki sadece iki madde içine yazılarak yapılıyor. 
Bugüne dek milyonlarca insanın hayatını, kurumların işleyişini, vergi oranlarını, ne yiyip ne içeceğini, zeytinlerinin nasıl kesileceğini torba kanunlarla düzenleyen AKP, sonunda torba anayasayı da gerçekleştirmiş bulunuyor. 
Konu, kim olduğu meçhul bazı gemi sahiplerine vergi avantajı sağlayan son Torba Vergi Yasası görüşmelerinde gündeme geldi. 4 Ocak 2016 akşamı, Meclis Genel Kurulu’nda yani. 

 

Açmak gerekirse, 18 madde gibi görünen anayasa değişiklik teklifinde, bir madde içinde sayılarak değiştirilen 51 madde olduğu için, hepsinin tek tek oylanması ve gerek/yeter oyu bularak kabul edilmesi gerekiyor. 

 

Süreç hızlanacak ,

Söz çok

Konu çok

Ancak en doğru özet ise ;

Bir yıldız vardır kanından yadigar, birde hilal! Unutma çocuk, bir cadde adı değildir istiklâl!.. Mehmet Akif Ersoy

Saygılarımla ;

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar