1 TL'lik Otopark Kızılay'ı Bitiriyor - Canlı Yayının...
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

1 TL'lik Otopark Kızılay'ı Bitiriyor - Canlı Yayının Perde Arkası

31 Mart 2018 - 15:05 - Güncelleme: 31 Mart 2018 - 15:14

Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan karar ile Başkan Mustafa Tuna, otoparkların ilk bir saat ücretsiz, 24 saat ise 1 TL olacağını açıklamıştı. Kamuoyunda büyük yankı bulan bu kararı biz de ''Otoparklarda Devrim'' başlığıyla vermiştik.

 

Tabii ki vatandaşların kamu hizmetinden kaliteli ve uygun fiyatlarla faydalanmasından büyük memnuniyet duyulur. Doğaldır ki 1 TL, otopark için hiç de cep yakmayan bir fiyat politikasına işaret etmektedir. Ancak uygulamada büyük aksaklıklar yaşandığına her gün şahitlik ediyoruz.

 

Doğduğumdan beri gerek baba işinden, gerekse dokusunu, havasını sevdiğimden Kızılay'da vakit geçiririm. Haber Ankara ofisimizin de yeri, bu yüzden Kızılay'dadır. Kızılay'da en büyük problem ise her zaman otopark olmuştur. 

 

1 TL uygulaması geldiğinden beri, Kızılay'ın ''mekan sahipleri'' olarak araçlarımızı park edemez olduk. Çünkü park yeri yok. Her zaman dolu. Hatta o kadar yok ki, insanlar 1 TL'yi duyunca ikinci sıralara park eder oldu. Polis, bu kaostan kurtarmak için ekstra mesai harcar durumuna geldi.

 

"Gidin, özel otoparka park edin" dediğinizi duyar gibi oldum. Peki... Ancak o da ne? Önceden Anpark'ı kullanan kişiler, yer bulamadığı için özel otoparklara akın ediyor. Hal böyle olunca, özel otoparklarda, taksicilerin "kısa mesafe vetosu" gibi bir durum ortaya çıkıyor. Özel otoparkın kapısına geldiğinizde ilk soru "Ne kadar kalacaksın abi?" oluyor. "Bir iki saat" dersen eyvallah. Çünkü ilk saat 10 TL. Ancak "üç dört saat" cevabı verirsen, hemen yapıştırıyor "Abi doluyuz.'' Çünkü her saat başı, ilk saat ücreti 10 TL'nin üzerine 1 TL biniyor. Otoparkçı biliyor; yoğunluk var. Kısa parkları kabul ediyor, uzunları reddediyor. Sürümü hareketlendirmek istiyor.

 

Kızılay'da binlerce işletme, on binlerce çalışan var. Bu sorun her geçen gün artıyor. Zaten sorunlu olan otopark konusu, içinden çıkılamaz bir hale dönüşüyor.

 

Peki çözüm ne? 1 TL'ye otopark hizmeti gerçekten uçuk ve faydalı bir düşünce. Başkan Mustafa Tuna'nın bunu düşünmesi dahi iyiliğe delalettir. Ancak şu anda uygulama sonucunda fayda değil zarar var. Yaparsın otopark alanlarını bolca, potansiyeli karşılayacak kadar park alanın olur ve ücreti de 1 TL olarak belirlersin. Şimdi bu sorunu çözmek için iki yol var: Ya otopark fiyatları yeniden artırılacak. Ya da bir an evvel yeni otopark alanları yapılacak. 

 

Benim oyum ikincisinden yana... Ancak ivedilikle olursa... Yoksa Kızılay'ı bizim gibi terk etmeyi düşünen çok olacak, şehrin kalbi duracak.

 

HABER ANKARA CANLI YAYINLARI HAKKINDA

Haber Ankara, bir Belediye Başkanını ilk kez sosyal medya canlı yayınına alarak, kentte bir ilki daha gerçekleştirdi. Yayın öncesinde heyecanımız doruktaydı. Çünkü ilkinde sorun olsaydı, ikincisi için cesaretimizi toplamak sorun olabilirdi. Birkaç KJ yazım hatası, yayına girerken kısa konuşmalarımızın yansıması ve sesin biraz kısıklığı dışında başarılı bir yayına imza attık. Tabii burada Mamak Belediye Başkanı Sayın Mesut Akgül'ün de, yayın boyunca bir profesyonel gibi bize yardımcı olması, sorular iletilirken cümlelerini uzatması, tam zamanında es vermesi gibi destekleri de çok oldu.

 

Yayına bir dakika kala yaşadığımız teknik bir sıkıntı bize ter döktürdü ama şükür aksaklığı giderip yayınımıza devam edebildik. 

 

Yayını anlık ortalama 80 civarı, yayın tamamlandığında 2000 dolaylarında, bugüne kadar ise yaklaşık 21 bin kişi izledi. 21 bin kişi... Bu şehirde, bırakın bir ilçe özelindeki yayını, genel yayınlarda bile kolay kolay ulaşılamayan rakamlar bunlar.

 

Ara vermeden devam edeceğiz. İlk buradan duyurmuş olalım, 5 Nisan Perşembe günü saat 16.00'da Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar canlı yayın konuğumuz olacak. Tabi bu yayınların amacı ne Belediyeleri, ne kendimizi parlatmak. Sorularınız, yorumlarınız, şikayetleriniz, önerileriniz çok önemli... İnteraktif bir yayın yapıyoruz, katılımınızı bekliyoruz.

 

Tek bir fark olacak. Programımızın adını ''Açık Kapı'' olarak belirlemiştik. Ancak Milliyet gazetesi Ankara eki Yayın Yönetmeni, gazeteci abimiz Ayhan Aydemir'in köşesinin de adının 'Açık Kapı'' olduğunu yanlışlıkla atlamışız. Sehven yapılan bu hata nedeniyle kendisinden özür dileriz. Yeni programımız ''Sosyal Köşe''de buluşmak üzere...

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yunus Şamlı
    8 ay önce
    Zaruri değişikliğe üzüldüm. Lakin bizim KAPI mız siz ve dostlarınıza her daim açık. Güzel çalışmalarınızın devamı dileğiyle.

Son Yazılar