İş Bilmez PR Ajansları ve ''Yeğenler!'' -...
Reklam
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

İş Bilmez PR Ajansları ve ''Yeğenler!'' - Ankara'nın Adayı Olun

09 Haziran 2018 - 14:14 - Güncelleme: 09 Haziran 2018 - 20:49

Seçimler ülke için de bir heyecandır ancak biz yerel gazeteciler için ayrı bir önemi vardır. Çünkü kentin milletvekili adaylarının en çıplak olduğu dönemlerdir. Haliyle basın mensubu arkadaşların sinir, sabır, kahkaha ve eğlencesi hiç eksik olmaz.

 

Hele ki günümüzde görün bu cinnet halini. Dijital çağ en etkili silahtır; bunun da herkes farkındadır. Ancak adaylarımız genellikle bunu bilmez; işi ehline de teslim etmez. Halbuki dijital çağ demek, Facebook ya da İnstagram'dan esnafın elini sıktığınız fotoğrafları paylaşmaktan çok ötesidir. Siz bu süreci doğru ellere teslim etmezseniz, paranız ve zamanınız boşa gitmektedir. Şu ana kadar yeni nesil ve dijital çağa ayak uyduran tek reklam kampanyasını, Google reklamları ile İYİ Parti yaptı; o da genel merkez bazında. yerelde henüz "tık" yok.

 

Dijital çağ ve yeni nesli buluşturacak tek bir kampanya yok. Tasarımlar deseniz, ''Bizim yeğen bir şeyler çiziyor'' diyerek maddi kaygılar güdülmüş kalitede. Videolar fotoğrafların sıralanması şeklinde ilerliyor. 

 

Sadece dijitalde mi?

 

Adayları bir adım sonrasına taşıyacak tek bir proje yok. Herkes daha fazla araba giydirip bangır bangır sesle dolaştırmanın, daha büyük bayrak asıp görüntü kirliliği yapmanın derdinde. Kızılay'a gelin iki gün, üçüncü gün "Ses çıkarmayan partiye vallahi oy vereceğim" diye yeminler etmeye başlarsınız.

 

Basın temsilcileri yine ya "yeğen" ya da iş bilmez PR ajansları... "Röportaj yapmak istiyoruz" diyerek numaralarını istediğimizde, "Genellikle asistanımın numarasını veriyorum ama hadi size vereyim'' diyecek kadar laubali, iş bilmez, had bilmez. İşi basınla iletişim kurmak olan kişi, "asistanım" diyor. Yerim senin asistanını. Sonra biz kötü yazsak, suçlu oluyoruz. 

 

"Hasbihal'' ve ''istişare'' ayın en çok kullanılan iki kelimesi. Bıktık, vallahi bıktık. 

 

Gençliğe ulaşamayan, doğru iletişim kanalları açamayan herkes, siyaset çöplüğünde yerini alacaktır. Hele ki Ankara'da...

 

ANKARA'NIN ADAYI OLUN

Ankara Milletvekili Adaylarına bu vesile ile birkaç hatırlatmada bulunmak sanırım çok iyi olacak...

- Ülke gündemini değerlendirin ama Ankara gündemini es geçmeyin.

- Partinizde yeni dönemlerde yükseklerde görev almayı hedef edinin ama bunu Ankara'yı arkanıza alarak başarın.

- Kendinizi kurtarmak için çırpının ama Ankara'yı kurtarmak için de gündem oluşturun.

- Ulusal bazda değer görmeyi isteyin ama yereli asla kaybetmeyin.

- Kendiniz iyi ilişkiler kurun ancak ekibiniz de iyi ilişkiler kurabilecek yetenekte olsun.

 

Dönüp dolaşacağınız yer Ankara. Ankara'yı kaybederseniz, seçildiğiniz bölgeyi kaybederseniz, o yüksek hedeflerinizi de kaybedersiniz. Tarih ''ben oldum'' diyerek gömülenlerin hikayesi ile doludur.

 

ANKARA'DA PARTİLERİN ADAYLARI

AK Parti: İlk intiba olarak en güçlü aday yapısı iktidar partisinde ancak bazı doldurmalar var. 3-4 milletvekili dışında Ankara'nın yerel sorunları ile ilgilenecek kimse yok gibi. Çok karışığım.

CHP: Önceden bu kent ile ilgilenen birkaç adayı dışında yerel manada liste zayıf. Hele bir iki isim var ki, görünce gülmeden kendimi alamıyorum.

MHP: Klasik yenilenememe hastalığı sürüyor. Çoktan gitmesi gereken bazı isimler tepelerde. Ancak Ankara ile haşır neşir bazı adaylar hem dikkat çekiyor, hem de seçim kampanyasının dinamosu durumundalar.

İYİ Parti: Çok fazla büyükbaş var. Enerji ve saha çalışması yapacak aday sayısı az. Bazı adaylar şimdiden sıralamayı beğenmeyip küsmüş, bir kere bile sahada gören olmadı.

 

YAZMAKTAN VAZGEÇMEK YOK

Yazacağız, sürekli yazacağız...

 

Biz bu işi beş yıldır yapıyoruz ancak hala basın kartımız yok.

 

Tamam, kart meraklısı değilim ama hiç değilse ekip arkadaşlarımız işlerine, görevlerine ücretsiz gidip gelsinler. Kamu görevlerini daha az masrafla ifa edebilsinler. Arkamızda holdingler, havuzlar yok ki araba tahsis edelim. 

 

Marka tescilli, resmi adresi ve vergi levhası olan, belirli yıl ve belirli kişi istihdam etmiş olan, her ay düzenli ziyaretçisi olan internet sitelerine artık bu hak tanınmalıdır. Yıl 2018, haber internetten okunuyor ama hala internet yayınları Basın Kanunu'na tabi değil... Yuh!

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nihat ünal
    4 ay önce
    Ankaraya Ankaralı aday hazır.Mansur Yavaş.Bu sefer de kazandramazsak Ankaramıza çok yazık olur.Önemli o*** Mansur Yavaşı ikna edebilmektir.Lütfen bir an önce sahaya çıkaralım.

Son Yazılar