Kanal Ankara Muamması - Gökçek'in İstifa Sonrası En Rahat...
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

Kanal Ankara Muamması - Gökçek'in İstifa Sonrası En Rahat Olduğu Konu - Haymana Yolu

26 Kasım 2017 - 12:26 - Güncelleme: 26 Kasım 2017 - 12:52

Haber Ankara geçtiğimiz hafta haberi patlattı: ''Kanal Ankara Projesi'nin İhalesi İptal Edildi''. Haberin içeriğinde de şu yazıyordu: "Melih Gökçek'in, Ankapark ile birlikte son seçimlerde vizyon proje olarak sunduğu Kanal Ankara-Boğaz Projesi'nin, altyapı ile ilgili olan su kanalı, ana dere regülasyon yapısı, yan dere bağlantı yapıları ve yağmur suyu kuşaklama hattı yapım işi ihalesi iptal edildi." 

 

Buradan bazı yayınların haberi veriş şekline, hatta veremeyiş şekline hiç girmeyeceğim; konjonktür gereği diyelim.

 

Daha bir önceki yazıda ''Mustafa Tuna'nın bu kadar iyi başlayacağını tahmin etmemiştim.'' diye övgü yer alan köşe yazısı kaleme almıştım. Ancak bu durum gördüğümüzü, düşündüğümüzü yazmaya engel değil.

 

O haberin yayınlandığı günden beri Facebook gruplarında ve e-posta yoluyla, on binlerce yatırımcısı bulunan bölgenin yatırımcılarından, onlarca yorum geldi. Herkes şunları merak ediyor:

 

1. AK Parti'ye mal olmuş seçim vaadi sonrasında, yıllarca çalışarak, emek vererek biriktirdiğini, çoluğunun çocuğunun rızkını bölgeye yatıran vatandaşa net açıklama ne zaman yapılacak? Aldatılmış hissi uyanmadan bu sorun giderilecek mi?

 

2. Bölgenin tamamı ihale edilecek dendi. Bu ihalenin ne zaman gerçekleştirilmesi planlanıyor?

 

3. Belediye içerisinden gelen ''Proje rafa kalktı'' söylentileri doğru mu? Gelen tepkiler üzerine mi ''Tamamı ihale edilecek'' gibi ucu açık bir ifade ile açıklama yapıldı? 

 

4. Madem tamamı ihale edilecek; neden ilk ihalenin iptal gerekçesi olarak EKAP belgesinde ''(...)Belediye Başkanının ilke olarak; harcamaların etkin, verimli ve kamu kaynağı israfına yol açmayacak şekilde kullanılması esas alınarak, bu ihale kapsamında yapılacak harcamaların daha öncelikli ve elzem projelere harcanması için(...) gibi dikkat çeken ifadeler kullanıldı?

 

Sürecin takipçisi olacağız.

 

NOT: Haber üzerine Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından gelen açıklamada, iptal edilen ihalenin projenin bir kısım işinin ihalesi olduğu ve projenin tamamının tekrar ihale edileceği belirtildi. Belediye'den daha sonra detaylı bilgi için arayacaklar dendi ama arayan olmadı. Bilgi sunulursa Haber Ankara, o açıklamayı da yayınlamakla mükelleftir.

 

GÖKÇEK'İN İSTİFA SONRASI EN RAHAT OLDUĞU KONU

Başkan Mustafa Tuna, Hürriyet Ankara'yı ziyaretinde Ankapark konusunda da ''Halka soracağız'' ifadelerini kullandı. Milyarların yatırıldığı bir projenin halk ''İstemiyorum'' derse ne olacağını pek bir merak ediyorum. Bu proje baştan yanlıştı, en azından yeri yanlıştı. Ancak şimdi büyük bir kördüğüm bizi bekliyor gibi. Kimi diyor ki ''Yıkılsın''. İyi de, bu sadece kişi olarak Melih Gökçek'in değil, AK Parti'nin Belediye Başkanı'nın da projesiydi. Milletin cebinden çıkan o kadar para heba mı olacak? Böyle bir durumda bunun sorumlusu sadece Melih Gökçek mi olacak? ''Niye Gökçek'e ses etmediniz'' denilmeyecek mi? AK Parti bu durumdan etkilenmeyecek mi?

 

''Oyuncaklar ilçelere dağıtılsın'' diyenler var ki evlere şenlik... Onları sökmesi, nakliyatı, tekrar montajı kaça mal olacak düşünen var mı?

 

Başkan Tuna'nın en zorlu sınavlarından biri Ankapark olacak.

 

Sanırım Melih Gökçek'in, ''istifası'' ile ilgili olarak en rahat olduğu konu Ankapark'tır. Ankapark güzel işlerse ''Bakın benim projemdi'' diyecek, batık projeye dönerse "Ben gittim, yapamadılar'' diye kurtaracak. Ne güzel memleket...

 

Melih Gökçek rahattır, ancak Ankaralılar bu konuda hiç rahat değil.

 

HAYMANA YOLU

Haber Ankara'nın çatı kuruluşu VOM Medya'nın, o bölgedeki bir işinden dolayı sık sık Ankara-Haymana yolunu kullanmak durumunda kalıyoruz. Uzun zamandır yol tamamlanamadı, çalışmalar çok ağır ilerliyor. Özellikle havanın kararması ile birlikte, yol tehlike saçıyor. Uyarı levhaları yetersiz, yol aydınlatması hiç yok, gidiş-geliş bölgeleri sürekli değişiyor ve çoğu ağır sonuçları olan kazalar gerçekleşiyor.

 

Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın tek talimatı ile çalışmaların tamamlanma süreci hızlanacaktır. Umuyoruz, talep ediyoruz. O yolu sıkça kullananlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Geçen hafta kafa kafaya çarpışan araçlar ile büyük bir kaza yaşandığını da ekleyeyim. 

 

NE OLDİ, RENGİNİZ SOLDİ

Dün, Melih Gökçek için ''Başkan adamdır, adamın dibidir'' diye söylemlerde, paylaşımlarda bulunanlar, bugün neden bu kadar Gökçek'i eleştirir oldular? Övgünüz Gökçek'e değil koltuğuna mıydı? Sizin için adam olan Gökçek miydi, koltuğu muydu?

 

Ne oldi, renginiz soldi...

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet Metin Atespar
    1 yıl önce
    Dogukent kent ile ilgilenmenizide rica ederim Yirmi yılı geçen bir proje ne olur ilgilenin

Son Yazılar