Yiğidin Hakkı Yiğiner'e - İl Başkanlığı Yapmak İçin...
Reklam
  • Reklam
Volkan Memduh Gültekin

Volkan Memduh Gültekin

Yiğidin Hakkı Yiğiner'e - İl Başkanlığı Yapmak İçin Kural Getirilmeli

01 Mayıs 2018 - 20:12 - Güncelleme: 01 Mayıs 2018 - 21:54

Ankaragücü 6 yıl sonra yeniden Süper Lig'e dönüyor. Taraftarlarda, kentte bayram havası esiyor.

 

Çok değil, bundan birkaç sene evvel yüz yıllık kulüp bitik haldeydi. Kulübün uçan kuşa borcu vardı, ancak bu borçları kayıt altında tutacak düzgün bir muhasebe dahi yoktu. Taraftarlar futbolculara su, patates gibi yardım paketleri hazırlıyordu. Kulüp adeta amatöre doğru yuvarlanıyordu. Melih Gökçek, Ankaraspor ile birleşip ismini Ankaragücü yapmayı öneriyordu. İmalat-ı Harbiye ruhu kaybolacaktı, ama olsundu.

 

O süreçte ANKESOB'un Başkanı Mehmet Yiğiner, elini taşın altına koydu. Bir kesim ''Melih Gökçek'in dolaylı yoldan kulübü yönetimi'' söylentisi yayıyordu. Yiğiner ise yardım çağrılarında bulunuyor, dağılan birliği domine etmek için çaba sarfediyordu. Adeta ''kulüp siyaseti'' dönemi yaşanıyordu. Taraftarları sürecin içerisine çeken Yiğiner, özellikle seçim dönemleri öncesinde Ankaralı siyasetçilere göz dağı veriyordu: ''Seçimlerde taraftarlarımızın kararlarını, kulübe destek oranları belirleyecek.'' 

 

Bu çağrılarla başta Melih Gökçek olmak üzere tüm ilçe belediyeleri, 100 yıllık kulübün tekrar farkına vardılar. İş adamlarından para toplanma yemekleri düzenlendi. İlk başta taraftarların tümünü çalışmalarına dair ikna edemeyen Yiğiner güçleniyordu. Ve sonunda başarı da geldi. Ankaragücü TFF 1.Lig'e yükseldi. Kayseri'ye şampiyonluk maçına gitmiştim. 25 bin Ankaragücü taraftarının ne yapacağını bilemeden çılgınlar gibi sevinmesine şahit olmuştum. 

 

Melih Gökçek bu kez kulübü istedi, Yiğiner direndi. Büyükşehir Belediye Başkanı değişti, Yiğiner aynı tavrına devam etti. Kulüp, şehrin her hafta en önemli gündem maddesine dönüştü. Yiğiner ve ekibi çalıştıkça Ankaragücü gündeme geldi. Ankaragücü gündeme geldikçe, Yiğiner ve ekibinin kentteki ismi büyüdü.

 

Ve o mutlu son zamanı geldi...

 

Mehmet Yiğiner ve ekibinin hakkı teslim edilmeli. Böyle büyük bir değeri yeniden ve daha güçlü olarak kent gündemine getirdiği için., 100 yıllık çınarı yeniden Süper Lig'e taşıdığı için. Hem de binbir zorluklarla. Eleştirenler oldu, tavrını beğenmeyenler oldu, kararlarını sorgulayanlar oldu. Oldu da oldu. Ama bitti. Ve büyük bir başarıyla... Kulüp bir bataktan Süper Lig'e yükseldi. 

 

Şimdi takım Süper Lig'de... Yalnız bu kez bir fark var. Ankaragücü yıllarca Süper Lig'de oynadı, evet. Ancak Ersun Yanal dönemi dışında hiçbir zaman bir hedef takımı olmamış, yönetimi ve taraftarı şehirle hiçbir zaman bu kadar kenetlenmemişti. Şimdi bu sağlandı. Eğer destekler devam ederse, şampiyonluk bile bir hayal değil; hedefleri yüksek tutmak gerekiyor. 

 

Ankaragücü'nde tarihiyle, taraftarıyla bu kapasitenin fazlası var. Yeni stat ile beraber Başkent'e neden böyle bir sevinç yaşatılmasın?

 

***

 

Biraz da Gençlerbirliği diyeceğim ama yürek el vermiyor... İlhan Cavcav sezonunda küme düşmesine şahitlik ediyoruz. Henüz her şey bitmiş değil. Ancak bir noktanın altını çiziyorum: Bu durumda İlhan Cavcav hayatta olsaydı ne yapardı? Heh, işte Gençlerbirliği onu yaparsa ligde kalabilir. İnşallah...

 

İL BAŞKANLIĞI YAPMAK İÇİN KURAL GETİRİLMELİ

- Erken seçimin yapılacağı tahmin ediliyor muydu? 

Evet.

 

- İl Başkanları'nın en büyük görevi, partilerini genel ve yerel seçimlere sokup başarıyla çıkmalarını sağlamak mı?

Evet.

 

- Bu İl Başkanlıklarının hepsinin kongreleri yeni yapılmadı mı?

Evet. 

 

Sonuç? 

AK Parti, CHP ve İYİ Parti Ankara İl Başkanları, Milletvekili Adayı olmak için görevlerinden istifa ettiler.

 

AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı, 18 Şubat 2018'de yapılan kongrede yeniden il başkanı seçilmişti.

CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, 6 Ocak 2018'de yapılan ve çekişmeli geçen kongrede, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ağırlığını koyması ile yeniden il başkanı seçilmişti.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Mesut Özaslan, 11 Mart 2018'de yapılan kongrede yeniden il başkanı seçilmişti.

 

Hepsi partililerine ve genel merkezlerine Ankara'da seçim başarıları vaat etti. Sözler vermeler, iddialı konuşmalar havada uçuştu. Ama milletvekili seçimlerine girerek değil...

 

Parti yönetimlerinin tepesindekilerden şöyle bir tepki duyar mıyız: "Eyy il Başkanım, söz verdin, vaat ettin, iddia ettin... Şimdi bu nasıl iş? Anahtar nerede anahtar?''

 

Volkan Memduh GÜLTEKİN

volkangultekin@haberankara.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar