Yeni Mamak Bölgesine Bin Adet Konut Yapılacak

Yeni Mamak Bölgesine Bin Adet Konut Yapılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Başkent’in önemli proje alanlarında incelemelerde bulundu.

13 Kasım 2018 - 11:54 - Güncelleme: 13 Kasım 2018 - 11:54

Farklı ilçe ve bölgelerde bulunan proje alanlarında yetkililerden bilgi alan Bakan Kurum ve Başkan Tuna’ya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı eşlik etti.

 

İlk olarak Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Proje alanını ziyaret eden ve çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Kurum ve Başkan Tuna, projenin bir an önce bitirilmesi talimatını verdi. Başkent genelinde devam eden projeler ve planlanan projeler hakkında da brifing alan Bakan Kurum ve Başkan Tuna, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm alanını gezerek hem vatandaşları dinlediler hem de projede çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

"KONUTLARI TOKİ YAPACAK"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başkent’e yakışır projeleri destekleyeceklerinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Başkentimize yapılacak projeleri Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte gezdik. Mamak’ta kentsel dönüşüm projesini yerinde inceledik ve vatandaşlarımızla görüştük. Yeni Mamak bölgesinde bin adet konut yapacağız. Konutlar hak sahiplerine teslim edilmek üzere TOKİ tarafından yapılacak ve en kısa sürede inşaatlarına başlanacak. Mamak bölgesinde inşaatını bitirdiğimiz Karaağaç ve Altıağaç bölgesinde de bin 500 konut için hak sahiplerine verilmek üzere Büyükşehir Belediyemiz ile protokol imzalayacağız.

İsteyen hak sahipleri talep etmeleri halinde o haklardan faydalanabilecekler. Ankara’nın ihtiyacı olan her projeye bakanlık olarak destek verme niyetindeyiz. Başkentimizi bulunduğu konumdan daha yukarı çekmek adına yapılması gereken ne varsa el birliği ile teşkilatımızla, belediye başkanlarımızla birlikte karar verip Ankaralılara hizmet etmekten gurur duyuyoruz ve bu hizmetleri de inşallah daha da artıracağız.”

 

"AZ KATLI PROJELER İNŞA EDECEĞİZ"

Bakan Kurum, şehirlerde özellikle de Kentsel dönüşüm alanlarında bundan sonra yüksek katlı değil az katlı projelere izin vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Sadece Ankara’da değil tüm Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdik. İnşallah ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp yayınlayacağız. Biz hiçbir yerde kentsel dönüşüm alanlarında gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz, bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bizim milli kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yansıtan, mahalle ölçeğinde az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak da kültürümüzü yansıtan projeler olacak. İlk örneğini de Ankara’da Yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde bundan sonra yapacağımız projeler de böyle olacak. Kentsel dönüşümde yeni alanlar için 4-5 kat, mevcutta yapılaşma söz konusuysa da 7-8 katı geçemeyecek. Bunun dışında da kentsel dönüşüme müsaade etmeyeceğiz.”

BAŞKAN TUNA: “ANKARA’YA YAKIŞIR BİR PROJE MİLLET BAHÇESİ”

Bakan Kurum’a tüm projeler hakkında kendisi de detaylı bilgi veren Başkan Tuna, Kanal Ankara projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devir ettiklerini belirterek, yapılacak iki Millet Bahçesi’nin Başkent için önemli projeler olacağını anlattı:

“10 kilometrelik bir alanda Ankara’mıza yakışır bir millet bahçesi gerçekleştirmiş olacağız.  Başkentimiz için güzel bir proje olacağını sayın bakanımız da kendileri de ifade ettiler. Ben kendilerine böyle bir projeyi Ankara’ya kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı’nda korona virüs denetimi
Gölbaşı’nda korona virüs denetimi
Başkent'te toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların sayısı yüzde 84 azaldı
Başkent'te toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların...