Yenimahalle’de Kurban Kesim Yerleri Belirlendi

Yenimahalle'de Kurban Kesim Yerleri Belirlendi

Vatandaşlar tarafından her Kurban Bayramı’nda yoğun ilgi gören Yenimahalle Belediyesi’ne ait kesim alanları belirlendi.

06 Eylül 2016 - 10:47

Vatandaşlar tarafından her Kurban Bayramı’nda yoğun ilgi gören Yenimahalle Belediyesi’ne ait kesim alanları belirlendi.

Bu kapsamda vatandaşlar, Yakacık Kurban Kesim ve Satış Yeri’nin yanı sıra, Andaç Pazar Yeri, Ergazi Pazar Yeri, Şentepe Kapalı Pazar Yeri, Demetevler Pazar Yeri, Turgut Özal Pazar Yeri, Serhat Pazar Yeri, Çamlıca Pazar Yeri ve A.Yahyalar Pazar Yeri’nde rahatlıkla kurbanlarını kesebilecek.

 

Kurbanlık alırken ve keserken dikkat edilmesi gerekenler:

Her ayrıntı düşünülerek hazırlanan kesim alanlarında vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlayacak olan belediye, aynı zamanda zabıta memurları, temizlik ekipleri ve kasaplarıyla da bayram boyunca hizmetlerini sürdürecek.

 

Kurban alacak ve kesim alanlarında kurban kesecek vatandaşlara uyarılarda bulunan belediye yetkilileri, vatandaşların kurban alırken kurbanın dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, kurbanlığın Veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydının olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kurbanlıkların kesilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen yetkililer, cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmemesi, kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından atıkların, iç organların sokak ve caddelere bırakılmaması, bu atıkların sokak hayvanlarına verilmemesi ve sokak hayvanlarının çıkaramayacağı şekilde çukura gömülerek imha edilmesi ya da kurbanlardan çıkan kullanılmayacak işkembe ve diğer atıkların sızdırmaz, dayanıklı yüksek polietilen siyah torbalara konulduktan sonra ağzı iyice bağlanarak, belediye temizlik ekiplerine teslim edilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Belediye temizlik ekipleri tarafından kesim sonunda kesim alanının temizleneceğini de belirten yetkililer, “Ekiplerimiz tarafından kesim alanları kesinlikle kanlı ve kirlenmiş bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek ve gerekirse kireçlenecek. Kurban derilerinin taşınması esnasında ise kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacak. Kurbanla ilgili talep ve şikayeti olan vatandaşlarımız 0312 315 40 13 ve 0312 526 22 90 numaralı telefonlarımızı arayarak Zabıta Müdürlüğü’ne şikayetini ve talebini dile getirebilecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı