Yerel Seçimde REMRES’ten Nokta Atışı Tahmin 

Yerel Seçimde REMRES’ten Nokta Atışı Tahmin 

REMRES Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Emre Şişmanlar, 30 Mart tarihinde açıkladıkları seçim anketi ile neredeyse nokta atışı tahminde bulunduklarını açıkladı. 

11 Nisan 2019 - 10:50

Anadolu Ajansı (AA) verileri ve gayriresmi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sonuçlarına göre başkent Ankara’da Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, İzmir’de ise Tunç Soyer ipi göğüsledi. 31 Mart Yerel Seçimleri geride kalırken gözler anket firmalarına çevrildi. REMRES Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Emre Şişmanlar, 30 Mart tarihinde açıkladıkları seçim anketi ile neredeyse nokta atışı tahminde bulunduklarını açıkladı. 

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından siyasi partilerin bazı yerlerde sonuçlara itirazları sürüyor. Resmi rakamların YSK tarafından açıklanması bekleniyor. Ancak seçim gecesinin ardından yerel seçim anketleri de incelenmeye başlandı. Anket firmalarının verileri masaya yatırılırken, özellikle REMRES Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin seçim tahmini kamuoyunun dikkatini çekti.  

 

En doğru sonucu REMRES verdi 

Anket firmaları genellikle birbirlerine yakın yüzdelerde sonuçlar paylaştı. Ancak veriler ışığında REMRES Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık Şirketi en doğru sonucu verdi. AA verilerine göre; İstanbul yerel seçim sonuçlarında Millet İttifakı’nın Adayı İmamoğlu yüzde 48.79, Cumhur İttifakı’nın Adayı Binali Yıldırım ise yüzde 48.51 oranında oy aldı. REMRES Şirketi, seçimden bir gün önce açıkladığı ankette Millet İttifakı’nın oyunu yüzde 48.91, Cumhur İttifakını da yüzde 48.34 olarak açıkladı. 

 

Ankara’da çekişmeli yarış

Ankara’da da yarış oldukça çekişmeli geçti. Ankara yerel seçim sonuçlarına göre Millet İttifakı’nın Adayı Yavaş yüzde 50.91, Cumhur İttifakı’nın Adayı Mehmet Özhaseki ise yüzde 47.10 oranında oy aldı. REMRES Şirketi, Yavaş’ın oyunu yüzde 51.36, Özhaseki’nin oyunu da yüzde 45.92 olarak açıkladı.İzmir’de ise Millet İttifakı’nın Adayı Soyer yarışı önde tamamladı. İzmir yerel seçim sonuçlarına göre Soyer yüzde 58.08, Cumhur İttifakı’nın Adayı Nihat Zeybekçi ise yüzde 38.66 oranında oy aldı. REMRES Şirketi, İzmir’de Millet İttifakı’nın oyunu yüzde 61.03, Cumhur İttifakı’nı da yüzde 37.04 olarak açıkladı. 

 

“Kuyumcu tartısıyla tarttık” 

REMRES, 30 Mart tarihinde açıkladığı seçim anketinde Bursa için Millet İttifakı’nın oyunu yüzde 48.13, Cumhur İttifakı’nın oyunu da yüzde 49.06 olarak tahmin etti. REMRES, ankette Adana için Millet İttifakı’nın oyunu yüzde 45.82, Cumhur İttifakı’nın oyunu da yüzde 51.46 olarak duyurdu. REMRES’in 5 büyükşehirde üyeleri için yaptığı ve kamuoyunun bilgisine sunduğu anket sonuçları, sosyal medyada da dikkati çekti. 

REMRES Genel Müdürü Şişmanlar, kendisini tebrik eden takipçilerine, Twitter’da, “Seçim sonuçlarını kuyumcu tartısıyla tarttığımız doğrudur. :) Bu seçimde ne diyorsak o” yanıtını verdi. 

 

Adana için samimi özür  

Şişmanlar, Adana için söz konusu anketi 6 hafta önce yaptıklarını bildirerek, hata için samimi biçimde özür diledi. REMRES Araştırma, Twitter hesabından, Adana’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Zeydan Karalar’ı etiketleyerek, şöyle yazdı:

“Beyefendinin affına sığınıyoruz. Anket tarihimiz nedeniyle yayınladığımız sonuçtan dolayı özür diliyoruz. Asla kötü niyetli bir sonuç yayınlamamış olduğumuza diğer sonuçlarımızı gördükten sonra kendisinin de emin olacağını umuyoruz. En yakın zamanda kendisini ziyaret ederek özrümüzü dileriz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Johnson & Johnson, COVID-19'un önüne geçmek için geliştirdiği aşı adayını duyurdu
Johnson & Johnson, COVID-19'un önüne geçmek için geliştirdiği...
Ankara oto sanatkarları 14 kurala ilave 15 kural getirdi
Ankara oto sanatkarları 14 kurala ilave 15 kural getirdi