ANASAYFA Ankara 2. Geleceğin Ekranı Zirvesi Ankara'da başladı

2. Geleceğin Ekranı Zirvesi Ankara'da başladı

Netflix Türkiye, Habitat Derneği ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye işbirliğiyle organize edilen "dijital okuryazarlık, bilinçli içerik tüketimi ve dijital ebeveynlik" kavramlarının ele alınacağı 2. Geleceğin Ekranı Zirvesi Ankara'da başladı.
yazar
Haber Merkezi
2. Geleceğin Ekranı Zirvesi Ankara'da başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kreatif Endüstriler Meclisi ev sahipliğindeki zirvenin açılışında, yayıncı kuruluşlarla alanı denetlerken işbirliğine önem verdiklerini, işbirliğini geliştirmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle dijital medya okuryazarlığının temelini yeniden attıklarını belirten Şahin, "Bundan sonraki süreçte gerçekten çok değer ve kıymet verdiğimiz bir alan olan medya okuryazarlığının okullarda, ebeveynlerimize ve çocuklarımıza ulaştırılabilmesi için, dijital medya okur yazarlığını geliştirmemiz için elimizden geleni yapacağız." ifadelerine yer verdi.

aa.jpg

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla dijital mahremiyet alanında ortak yürütecekleri projeyi imzaladıklarını hatırlatan Ebubekir Şahin, bu kapsamda hazırlanan kısa filmi kamu spotu ve öncelikli yayın olarak yayımlamayı planladıklarını aktardı.

Şahin, yayınlarda terörü öven, terör örgütünün yapmak istediklerine destek olan, terör amaçlarına hizmet eden yayınları hiçbir mecrada kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, bir televizyon kanalındaki programda, Ankara'da gerçekleşen terör eylemiyle ilgili yorumlar nedeniyle inceleme başlatıldığını da vurguladı.

"70 İLDEN 2 BİN 500 EBEVE İLDEN 2 BİN 500 EBEVEYN VE ÖĞRETMENE ULAŞTIK"

Netflix Türkiye Ortadoğu ve Kuzey Afrika Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili de dijital okur yazarlık konusunda özellikle öğretmenleri ve aileleri çocukların eğitiminde doğru yolu gösterebilmeleri için doğru araçlarla donatmak, "en doğru içerik seçimlerini" yapmaları için yönlendirmek istediklerini ifade etti.

mavili-aa.jpg

Mavili, "Psikologların, hukuk profesyonellerinin ve çok kıymetli hocalarımızın içinde bulunduğu eğitmenlerle 70 ilden 2 bin 500 ebeveyn ve öğretmene ulaştık. Bu da bizim 40 bin çocuğun hayatına dokunmamıza vesile oldu." dedi.

Programda, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ile ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Mazhar Basmacı da birer konuşma yaparak, projenin önemine değindi.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da kaçakçılık operasyonlarında gözaltına alınan 54 şüpheliden 4’ü tutuklandı

Ankara'da kaçakçılık operasyonlarında gözaltına alınan 54 şüpheliden 4’ü tutuklandı