Altındağ

Altındağ

Altındağ, başkent Ankara’nın en bilinen ilçelerinden biridir. Asım Balcı’nın belediye başkanlığını üstlendiği Altındağ ilçesi oldukça büyük bir ilçedir. Ankara’nın eski ve tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Altındağ, önemli bir yerleşim alanıdır.

Tarihi birçok döneme tanıklık eden Altındağ, özellikle Ankara Kalesi ve Hamamönü gibi ünlü yerleri ile bilinir. Son nüfus sayımına göre ilçede 370 bin kişinin yaşadığı bilinmektedir. Rakımı 850 metre olan Altındağ’ın yüzölçümü de 174 kilometreden oluşur. Geniş ve eski bir ilçe olması sebebi ile nüfus oranı yüksektir.

Altındağ Tarihçesi

Altındağ, Ankara’nın en eski yerleşim alanı olduğu için birçok farklı tarihe tanıklık etmiştir. Tarihi milattan önce 540’lı yıllara kadar dayanan ilçede birçok farklı egemenlik kurulmuş, imparatorluk yaşamıştır. Hititler, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar ve Türkler tarafından kullanılmış önemli bir bölgedir.

Altındağ ilçesi bahsi geçen tüm imparatorluklar için önem taşımaktadır. Altındağ’ın şehir olarak kullanılmasından savaş dönemlerinde güvenli alan olarak tercih edilmesine kadar birbirinden farklı amaçlar için kullanılması ilçenin önemini arttırmıştır.

Altındağ’da Gezilecek Yerler

Sadece tarihi ile değil aynı zamanda gezilecek yerleri ile de dikkat çeken Altındağ, önemli bir yerdir. Hem bölgesel özellikleri hem de konumu sebebi ile Altındağ’a yılda yüzlerce turist uğramaktadır. Altındağ gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ankara Kalesi: Ankara Kalesi, tarihi bir kaledir ve Ankara sakinlerinin sık sık ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Ankara Kalesi’ne ulaşım son derece kolaydır ve uzun bir yürüyüş yapmak için de tercih edilir.
  • Kocatepe Camii: Kocatepe Camii, Ankara’nın ünlü camileri arasında yer alır. Şehir merkezinde olması sebebi ile de hem gezi hem de ibadet için tercih edilir.
  • Ulucanlar Cezaevi: Ulucanlar Cezaevi, tarihe ayna tutan önemli konumlardan biridir. Birçok acının ve haksızlığın yaşandığı bu cezaevinin müze haline getirilmesi sebebi ile birçok kişi yakın siyasi geçmiş hakkında bilgi edinebilmektedir.
  • Hamamönü: Tarihi evleri, lokantaları ve hediyelik eşya dükkanları ile sanat, gastronomi ve zanaat alanlarına hizmet etmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği bir bölgedir ve aynı zamanda eşsiz tatları ile öne çıkar.

ankara-altindag.jpg

Altındağ’da Ne Yenir?

Altındağ’ın meşhur yemekleri düşünüldüğünde birçok farklı unsur ile karşılaşılır. Eşsiz tatlara ev sahipliği yapan Hamamönü, özellikle geleneksel Türk mutfağı ile tanınmaktadır. Altındağ ilçesinde hem gezmek hem de eşsiz tatları denemek isteyen kişiler için önerilen lezzetler şunlardır:

  • Gözleme: Türk tarihinde önemli bir yerde bulunan gözleme, Ankara'nın birçok farklı ilçesinde yapılmaktadır. Ancak gözlemenin en meşhur olduğu ilçe Altındağ’dır. Altındağ ilçesinin Hamamönü’nde meşhur gözlemeciler vardır.
  • Döner: Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan döner Altındağ da önemli bir yere sahiptir. Birçok turist ünlü dönercileri ziyaret etmeyi tercih etmektedir.
  • Mantı: Altındağ’ın önemli ve popüler yemeklerinden biri de mantıdır. Birçok gelenek ve göreneğe ev sahipliği yapmış olan Altındağ, çevre illerin yemekleri için de özel alanlara sahiptir. Mantı da Sivas ve Kayseri’den sonra Altındağ’da ünlüdür.

Altındağ’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Altındağ ulaşım seçenekleri son derece kolaydır. Altındağ ilçesine ulaşmak için yapılması gerekenler son derece basittir. Hem metro hem de toplu taşıma araçları ile altın da ilçesine ulaşmak. Herkesin yapabileceği uygun seçenekler arasında yer alır. Fiyatlarının uygun olması sebebiyle toplu taşıma araçlarının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda karbon ayak izini düşürmek için de yine toplu taşıma otobüsleri ve metro gibi seçenekler kullanılabilir. Ankara şehir merkezinden kalkan dolmuş ve otobüsler ile Altındağ’a gidilebilir.