Yenimahalle

Ankara Yenimahalle İlçesi

Yenimahalle Ankara’nın önemli ilçelerinden biridir. Ankara’nın büyük ve metropol olarak kabul edilen ilçeleri arasında bulunur. İlçe özellikle konut yapısının hızlı şekilde gelişmesi sebebi ile zamanla hem önemli hale gelmiş hem de yeni bir yerleşim alanı olarak benimsenmiştir. Ulaşım, eğlence, kültür ve sanat merkezleri sebebi ile de birçok kişinin tercih ettiği lokasyonlar arasında bulunur.

Yenimahalle Tarihçesi

Yenimahalle’nin tarihi Ankara’nın diğer ilçelerine göre daha yakın bir tarihe dayanır. 1946 yılından itibaren Ankara’da anılmaya başlanan Yenimahalle, günümüzde ilçe olarak hayatına devam etmektedir. Farklı ilçelerin birçoğu yeni mahalleden doğmuştur. Yenimahalle içerisinde yer alan Sincan da zaman içerisinde ilçeye dönüşmüştür. 1940 ve 1950 yılları arasında hızlıca büyüme gösteren Yenimahalle, günümüzde büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Yenimahalle’de Gezilecek Yerler

Yenimahalle gezilecek yerler arasında farklı mekanlar ile karşılaşılır. Geleneksel eğlence alanlarının yanı sıra oyun alanları ve kültür merkezleri de Yenimahalle’de bulunmaktadır. Spor aktiviteleri ve yarışmalar da sık sık Yenimahalle’de yapılır. Yenimahalle’de gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Atatürk Orman Çiftliği: Süreç için en önemli noktalardan biri olan Atatürk, orman çiftliğinde birbirinden farklı lezzetleriyle karşılaşılabilir. Yaz aylarında daha çok dondurma ve tatlılar tercih edilirken, kış aylarında kokoreç, köfte, ekmek ve bunlara benzer yemekler çok sık kullanılır. Atatürk orman çiftliği hem Ankaralıların hem de yerli ve yabancı turistlerin sık sık uğradığı noktalar arasında bulunmaktadır.
  • Türk Hava Kuvvetleri Müzesi: Türk hava kuvvetleriyle ilgili bilgi veren ve aynı zamanda farklı uçak modellerinin sergilenmesi ile de ilgilenen bir müzedir. Hava kuvvetlerinin genel tarihi ve aynı zamanda nasıl işler yaptığına dair bilgi edinmek için de Türk Hava Kuvvetleri Müzesi ziyaret edilebilir.
  • Akköprü: Tarihi köprülerden biri olan Akköprü, Ankara için önemlidir. Yeni mahalleye yakınlığı ile bilinen Akköprü turistler tarafından sık sık ziyaret edilir. Bu bölgeyi gezmek, fotoğraf çekmek ve aynı zamanda kutlama yapmak için de birçok kişi tercih etmektedir. Özellikle evlenme teklifi ya da film çekimi gibi sebepler için köprü sık sık kullanılır.

ankara-yenimahalle.jpg

Yenimahalle’de Ne Yenir?

Yenimahalle’nin meşhur yemekleri geleneksel Türk mutfağından oluşmaktadır. Yenimahalle’nin meşhur yemekleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Köfte: Yenimahalle’nin en ünlü yemeklerinden biri köftedir. Izgara, mangal, kızartma ve fırın olmak üzere farklı şekillerde pişirilebilir. Bu sebep ile de lokantalarda yapılan köfte çeşitleri farklılık göstermektedir.
  • Sulu Yemekler: Sulu yemek restoranları Yenimahalle’de sıkça tercih edilir. Sadece esnaflar tarafından değil her yaş grubundan insan, Yenimahalle’deki sulu yemek ve çorbacıları sık sık ziyaret eder.
  • Kuzu Çevirme: Kuzu çevirme Yenimahalle’de sık sık pişirilen yemekler arasındadır. Meşhur et lokantalarında da kuzu çevirme ile karşılaşılır. Kuzu çevirme yemek isteyenler doğrudan meşhur restoranları tercih edebilir.
  • Nohut Yemekleri: Nohut yemeği bazı lokantalarda ara bazı lokantalarda ise ana yemek olarak tercih edilir. Nohut, İç Anadolu için önemli olan lezzetlerden biridir ve bu sebep ile de Ankara’da sıkça nohut yemekleri yapan restoranlar ile karşılaşılır.

Yenimahalle’ye Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Yenimahalle ulaşım için kullanılması gereken araçlar metro ve otobüstür. Otobüs seçenekleri 3 adettir ve sefer saatleri, geçiş rotaları ve istasyonları farklılık gösterebilir. Yenimahalle’ye toplu taşıma otobüsleri ile ulaşmak isteyen kişiler 202 – 7, 271 ve 297 – 7 numaralı araçları kullanabilir.

Bu araçların yanı sıra metro ile Yenimahalle’ye gitmek isteyenler ise M1, M2 ve M3 hatlarını kullanabilir. Tüm metro hatlarının birleşim noktası Yenimahalle durağıdır. Yenimahalle durağında inerek ilçeye ulaşmak mümkündür. Ankara şehir merkezinden yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk yapılmaktadır.