Sincan

Ankara Sincan İlçesi

Sincan Ankara şehrinin ilçeleri arasında yer alır. Özellikle çocuklara yönelik park alanlarıyla dikkat çeken ilçeler arasında yer alır. Gezilecek yerlerin fazla olması sebebiyle sadece Ankara halkı tarafından değil, yerli ve yabancı turistler tarafından da Sincan sık sık ziyaret edilmektedir. Ulaşım seçeneklerinin artması da bu bölgedeki ziyaretçi sayısını arttırmıştır. 2018 verilerine göre 518.893 kişiden oluşan nüfusu ile kalabalık ve genç bir nüfusa sahip olduğu söylenebilir.

Sincan Tarihçesi

Sincan tarihin farklı noktalarında adından sıkça söz ettirmiş ilçelerden biridir. İlçe haline gelmeden önce özellikle göçmenler tarafından ziyaret edilen yerleşim alanlarını oluşturuyordu. Günümüzde sadece Türkiyeli yurttaşları değil, aynı zamanda farklı etnik kökenlere sahip bireylere de yer vermektedir. Bu sebeple de kalabalık ilçeler arasında yer alır.

1983 yılında ilçe statüsü kazanan Sincan, günümüzde önemli ilçeler arasında yer alır. Ankara'nın özellikle en kalabalık ilçelerinden biri olması sebebiyle nüfus oranı da yüksektir. İlçe olmadan önce Yenimahalle ilçesine bağlı olan Sincan, 1983 yılından beri özerk olarak kullanımına devam edilen yerlerden biridir.

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan gezilecek yerler arasında dünyaca ünlü lokasyonlardan sadece halkın tercih ettiği yerlere kadar birçok yer bulunmaktadır. Sincan’da görülmesi gereken yerler şu şekildedir:

  • Masal Adası: Sincan’daki masal adası birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gören Masal Adası, popüler noktalar arasında bulunur. Türkiye için önemli olduğu kadar dünya içinde eşsiz örnekler sunmaktadır.
  • İlçe Merkezi: İlçe merkezi özellikle alışveriş için tercih edilmektedir. Yeme içme mekanlarının da ilçe merkezinde olması sebebiyle ilçe merkezi tarihi olmasa da kültür ve alışveriş imkanlarının sebebiyle tercih edilen lokasyonlardan biridir.
  • Yakut Cami: Ali Yakut Köyü’nde yer alan bu cami ilyakut köyü olarak da bilinmektedir. Farklı isimler ile anılmasına rağmen dünya çapında bilinirliği ile dikkat çeker. Yapının mimarisi ve tarihi özellikle mimarlık ve sanat tarihi alanları için önemlidir.
  • Kent Ormanı: İlçenin yakınlarında yer alan kent ormanı, özellikle yaz aylarında sık sık ziyaretçiyle karşılaşır. Yürüyüş yolları ve aynı zamanda ilçenin yoğunluğundan kaçmak için farklı noktalar oluşturması sebebiyle tercih edilen rotalardan biridir.

ankara-sincan.jpg

Sincan’da Ne Yenir?

Sincan’ın meşhur yemekleri kozmopolit olması sebebi ile oldukça geniş bir listeye sahiptir. Sincan’da yemek yemek isteyenler doğrudan kendi damak zevklerine uygun olarak Sincan’da farklı restoranlar bulabilir. Sincan’da en çok tercih edilen yemekler şunlardır:

  • Et: Et lokantalarının sayısı Sincan’da fazladır. Bu sebep ile de Sincan’da rahatlıkla et ve tavuk ürünleri tüketilebilir. Et restoranlarında şiş gibi alternatif pişirme yöntemlerini bulmak da mümkündür.
  • Pide: Sebzeli, kaşarlı ve kıymalı birçok farklı pide çeşidi bulunmaktadır. Sincan’da en çok tercih edilen pide çeşitleri kıymalı pide ve yumurtalı pidedir. Bu pide türlerini özel olarak yapan pideciler vardır.
  • Dondurma: Sincan’da en çok tüketilen tatlılardan biri dondurmadır. Sokak aralarında ve caddelerde birçok farklı dondurmacı ile karşılaşılabilir. Özellikle yaz aylarında Sincan’a gidecek olan kişiler İç Anadolu’nun kuru sıcağından uzaklaşmak için bu dondurmacıları deneyebilir.

Sincan’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Sincan ulaşım açısından gelişmiş bölgelerden biridir. Ankara’da Sincan’a ulaşmak isteyenler doğrudan toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Sincan’da gezilecek yerlerin fazla olması ve turistik etki bırakması sebebi ile de ulaşım seçenekleri gelişmiştir.

Ankara için önemli yerlerden biri olan Sincan’a kısa sürede farklı ilçelerden ulaşılabilir. Metro hattı kullanılabileceği gibi toplu taşıma araçları da kullanılabilir. Kızılay Meydanı’ndan kalkan 512 numaralı otobüsler ile doğrudan Sincan’a gidilebilir.