Çankaya

Ankara Çankaya İlçesi

Çankaya Ankara’nın ilçeleri arasında bulunu ve merkezi konumu ile dikkat çeker. Ankara'nın birçok önemli ve popüler noktası Çankaya’da bulunmaktadır. Çankaya ilçesi yüzölçümü ve nüfusuyla dikkat çeken bölgeler arasında bulunuyor. Yoğun bir bölge olması ve günlük işler için dahi tercih edilebilir konumda olması sebebiyle Çankaya önem taşıyan noktalardan biridir.

Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında ikinci olan Çankaya, birçok siyasi alana da ev sahipliği yapar. Kamusal alanlara sahip olması, Ankara’nın merkezini oluşturması ve birçok ulaşım, yemek, alışveriş seçeneklerini barındırması nedeni ile önemlidir.

Çankaya Tarihçesi

Çankaya’nın tarihçesi incelendiğinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Çankaya’nın tarihçesi Atatürk ile de ilişkilidir. Bölgede birçok farklı üniversite, alışveriş merkezi, yaşam alanı ve üretim merkezleri bulunur. Çankaya tarihi boyunca Hatti’den Roma İmparatorluğu’na ve Roma İmparatorluğu’ndan ise Türkiye Cumhuriyetine kadar birçok farklı yönetim, dil, din, medeniyet değiştirmiştir.

Çankaya’da Gezilecek Yerler

Çankaya gezilecek yerler bir hayli fazladır. Tarihi yerlerden kültürel merkezlere kadar farklı birçok nokta bulunur. Çankaya’da gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Anıtkabir: Anıtkabir, Atatürk'ün mozolesine in bulunduğu özel bir yerdir. Mimarisinden sanat anlayışına kadar her bir unsur, Atatürk'ün mozolesi için özel olarak yaratılmıştır. Günümüzde en çok turist çeken dünya çapında ünlü noktalar arasında bulunur.
  • Kuğulu Park: Şehrin içinde dinlenme noktası olan aynı zamanda içerisinde oyun alanı ve gölet bulunan bu park dünyaca ünlü yerler arasında bulunur. Ankara'nın nefes alma noktalarından biri olan Kuğulu park, günümüzde popülerliğini korumaya devam etmektedir.
  • Seğmenler Parkı: Seğmenler parkı da Kuğulu park kadar ünlü bir yerdir. Özellikle Ankara halkının dinlenmek için tercih ettiği seğmenler parkı, günümüzde dinlenme ve eğlence noktaları arasında bulunur. Yürüyüş yapmak, spor aktiviteleri gerçekleştirmek, oyun alanında arkadaşlarınız ve eğlenmek için tercih edebileceğiniz bir yer.

ankara-cankaya.jpg

Çankaya’da Ne Yenir?

Çankaya, Ankara’nın kozmopolit ilçeleri arasında bulunur. Tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra birbirinden farklı alışveriş ve kültür noktalarına sahip olması da Çankaya'da hangi yemeği yeneceği noktasında kafa karışıklığı yaratmaktadır. Sadece iç Anadolu ve Ankara'ya özel gıdaları ve yemekleri din aynı zamanda farklı kültürlere ait içecekleri, yiyecekleri ve kültürleri tanımak için de kozmopolit bir avantaj yaratır. Çankaya’nın meşhur yemekleri şunlardır:

  • Ev Yemeği: Çankaya'da bulunan birçok restoran, geleneksel Türk aile mutfağına ait olan yemekleri yapmaz. Birbirinden farklı dillere ve dinlere ait olan yemekleri tatmak için de ev yemeği restoranları tercih edilebilir.
  • Dürüm: Özellikle Aspava ile ün kazanan Çankaya’da dürümcü sayısı bir hayli fazladır. Vejetaryenler için de birçok dürüm çeşidi bulunur. 7 gün 24 saat hizmet veren yerlere ulaşmak için Çankaya tercih edilebilir.
  • Köfte Ekmek: Çankaya’da özellikle akşamları en çok tercih edilen yemeklerden biridir. Sokak lezzetleri arasında bulunur. Yerli turistler ve yerel halkın yanı sıra yabancı turistler tarafından da tercih edilir.

Çankaya’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Çankaya ulaşım açısından en rahat ilçelerden biridir. Ankara'nın Çankaya ilçesine ulaşmak isteyen kişiler, birbirinden farklı ulaşım yöntemlerini kullanabilirler. Toplu taşıma araçları, minibüs ve otobüsler ve bunların yanı sıra özel araçlar ile Çankaya ilçesine ulaşmak mümkündür.

Aynı zamanda metro hattı üzerinde yer alan Çankaya ilçesine metro kullanarak ulaşılması da oldukça kolaydır. Çankaya'nın merkez ilçe olması sebebiyle buraya ulaşan otobüs ve metro sayıları oldukça yüksektir. Birbirinden farklı duraklara ev sahipliği yapması ve ana istasyon olarak kullanılması gibi unsurlar da Çankaya ilçesine ulaşımı kolaylaştırır.