Mamak

Ankara Mamak İlçesi

Mamak Ankara’nın ilçelerinden biridir ve en büyük ilçesi olarak bilinir. Şehrin kozmopolit olması noktasında da Mamak öncü bir rol üstlenmiştir. Mamak ilçesini ziyaret etmek isteyenler kolay ulaşım seçeneklerini değerlendirebilir. Askeri sebeplerden dolayı kullanılması sebebi ile Mamak zaman içerisinde gelişme göstermiştir.

Mamak Tarihçesi

Uzun zaman boyunca askeri sebeplerden dolayı kullanılmış olan ilçe günümüzde sivil halk tarafından da kullanılmaktadır. Hem askeri birliklerin yer aldığı hem de sivil yerleşim alanlarının bulunduğu Mamak ilçesi Ankara için önemli bir bölgedir. Bu bölgede yer alan tarihi noktalar da Mamak’ın gelişimine tanıklık eder.

Mamak’ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler arasında birçok nokta yer alır. Mamak daha çok yerleşim alanı olarak kullanılmasına karşın gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Mamak’ta gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Elmadağ: Elmadağ Mamak ilçesine yakın bölgelerden biridir. Burada yer alan kayak merkezi yerli ve yabancı turistler tarafından yılın her zamanı tercih edilebilir. Özellikle kış aylarında kış sporları sebebiyle kayak merkezi daha çok kullanılmaktadır.
  • Dereler: Mamak bölgesinde birbirinden farklı dereler bulunmaktadır. Bu derelerin en ünlüsü bayındır deresidir. Şehir merkezine olan yakınlığı ve aynı zamanda Mamak ilçesine olan mesafesi sebebiyle de hem yürüyüş rotası olarak tercih edilebilir hem de seyir amaçlı kullanılabilir. Bir diğer dere ise Kıbrisköy Deresidir. Bu dere de yürüyüş rotası ve dinlenme alanı olarak tercih edilmektedir.
  • Hüseyin Gazi Tepesi: Mamak’ın en yüksek noktalarından biri olan tepe, seyir terası olarak da tercih edilmektedir.

ankara-mamak-001.jpg

Mamak’ta Ne Yenir?

Mamak’ın meşhur yemeklerine ulaşmak için Mamak’a gidilmesi yeterlidir. Mamak ilçesinde yer alan restoran ve lokantalar arasında zincir olanlar da vardır. Zincir yemek restoranları tercih edilebilir ve buradaki eşsiz tatlar denenebilir. Mamak ilçesinde yer alan alışveriş merkezlerinde de birçok yeni nesil yemek türüne erişim sağlanabilir. Mamak’ın ünlü yemekleri şunlardır:

  • Balık: Mamak ilçesinde birbirinden farklı balık restoranları bulunmaktadır. Bu balık restoranları özellikle yerli halk tarafından sık sık ziyaret edilir. Bir iç Anadolu şehri olması sebebiyle deniz ürünlerine ulaşım çoğu zaman zorlayıcı olabilmektedir. Ancak balık restoranları ile deniz ürünlerine ulaşım daha kolay bir hale gelmiştir. Ankara'da balık tüketmek isteyen kişiler çoğunlukla Mamak bölgesini tercih eder.
  • Çiğköfte: Mamak ilçesinde en çok tüketilen gıdalardan biri de çiğköftedir. Çiğköfte için açılan özel restoranlar ve lokantalar vardır. Sadece çiğköfte için açılan lokantalar da vardır. Hem sokak lezzeti olarak tüketilebileceği gibi hem de restoranda tüketilmesi mümkündür.
  • Tantuni: Mamak da yaşayan halk kadar ziyaret eden kişiler de çoğunlukla Ankara dışındadır. Ankara kozmopolit şehirler arasında yer alır ve birçok dil, din ve ırktan kişiler Yaşar. Bu sebeple de sadece Ankara’ya özgü yiyecekler değil, dünyanın ve Türkiye’nin farklı noktalarında hazırlanan lezzetleriyle karşılaşılması da mümkündür.

Mamak’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Mamak ulaşım için EGO tercih edilebilir. Toplu taşıma araçları ile Mamak ilçesine ulaşmak son derece kolaydır. Şehir merkezinden birçok farklı otobüs ve servis seçeneğiyle Mamak ilçesine ulaşmak, günümüzde son derece basit bir hale gelmiştir. Mamak ilçesine ulaşmak için Başkentray tercih edilebilir. Metro kullanamayacak olan kişiler ise toplu taşıma seçenekleri olan 220 – 7, 329 ve 349’u tercih edebilir.

Bölgesel olarak çalışan 357 numaralı otobüsün kullanılması da mümkündür. Mamak’a gitmek için Armada AVM, Mehmet Rüştü Endüstri Teknik Lisesi ve Kaymakamlık’tan kalkan otobüsler tercih edilebilir. Mamak metro tramvay durağının adı ise Mamak’tır. Bu durakta inildiği takdirde Mamak’a ulaşım kolay olacaktır.