Keçiören

Ankara Keçiören İlçesi

Keçiören Ankara'nın önemli ilçeleri arasında yer alan ikinci büyük ilçesidir. Keçiören daha önce Altındağ ilçesinde yer alan mahalleler arasında bulunmaktaydı. Ancak o nüfusunun artması ve gelişimine devam etmesi gibi sebeplerden dolayı daha sonra ilçe olması için karar verilmiştir. Ankara ilçeleri arasında yer alan Keçiören’de birbirinden farklı gezi yerleri ve tarihi noktalar bulunurlar.

Aynı zamanda lezzetli yemekleriyle bilinen restoranların birçoğu da keçi örende bulunmaktadır. Görece merkezi konumu sebebiyle yerleşim için de sık sık tercih edilir. 950 m’lik rakımı ile rakım oranı düşük olan yerlerden birini oluşturur. Nüfusu ise 2018 verilerine göre incelendiğinde 909 bin 787 kişiden oluşmaktadır.

Keçiören Tarihçesi

Keçiören uzun yıllar boyunca Altındağ ilçesinin mahallesi olarak konumlanmıştı. Bu sebeple de altın dağın tarihi de düşünüldüğünde birbirinden farklı tarihi olaylara ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söylemek doğru olacaktır. Keçiören’in tarihi Altındağ’dan ayrılması ve ilçe olmasıyla başlamaktadır. 1983 yılında ilçe olması onaylanan Keçiören günümüzde Ankara’nın popüler noktalarından biridir.

ankara-kecioren.jpg

Keçiören’de Gezilecek Yerler

Keçiören gezilecek yerler arasında Altındağ’da gezilecek yerler de vardır. Birbiri ile yakın konumları sebebi ile birçok gezi noktası Altındağ ile ortaktır. Aynı zamanda daha önce Altındağ’ın mahallesi olması sebebi ile de bazı yeme içme ve gezi mekanları aynı olmaktadır. Keçiören’de gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Atatürk Evi: Atatürk evi ve Kurtuluş Savaşı müzesi olarak bilinen bu yer günümüzde önem taşımaya devam etmektedir. Atatürk'ün eşyalarının olduğu ve aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan eşyaların da yer aldığı önemli bir tarihi alandır.
  • Deniz Binası: Deniz binası aynı zamanda deniz dünyası ismiyle de bilinmektedir. Keçiören Belediyesi tarafından açılan deniz dünyası özellikle çocukların dikkatini çeker. Bu sebeple de çoğunlukla aileler tarafından tercih edilen bir gezi alanıdır.
  • Estergon Kalesi: Yapılan duvar çalışmaları ve birbirini takip eden sanatsal aktiviteler sebebiyle Estergon kalesi zaman içerisinde Türk kültür merkezine dönüşmüştür. Günümüzde Türk kültürünü yaymak ve bu bilgileri dağıtmak için kullanılan merkezlerden biridir.
  • Ihlamur Vadisi: Manzarasıyla dikkat çeken ıhlamur vadisi Ankaralılar tarafından sık sık ziyaret edilir. Özel partiler arasında bulunması sebebiyle hem kış aylarında hem de yaz aylarında farklı manzaralar sunar. Dinlenmek, yürüyüş yapmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edilebilir.

Keçiören’de Ne Yenir?

Keçiören meşhur yemekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mantı: Ankara'nın farklı ilçelerinde de sık sık karşılaşılan mantı, Keçiören ilçesinde de ünlüdür. Mantı eşsiz lezzetler arasında bulunur ve geleneksel tatlara ulaşmak isteyen kişiler mantıyı tercih edebilir. Bunun için bölgede açılan birçok farklı restoran bulunmaktadır.
  • Dürüm: Özellikle et ve tavuk olarak 2 seçeneğe ayrılan dürüm Ankaralılar tarafından sık sık tercih edilir. Keçiören ilçesinde birbirinden ünlü lokantalar ve sokak lezzetleri yapan yerlerle karşılaşmak mümkündür.
  • Çömlek: Türk kültüründe çömlek içerisinde pişirilen yemeklerin yeri bir ayrıdır. Keçiören ilçesinde yapılan birçok yemek çömlek içerisinde özel olarak hazırlanır. Eşsiz lezzetlerini ortaya çıkması da yapılan geleneksel tariflere dayanır.

Keçiören’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Keçiören ilçesine gitmek isteyenler için hem metro hem de toplu taşıma otobüsü seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirmek isteyen kişiler kolaylıkla hem uygun fiyatlarla hem de kısa süre içerisinde Keçiören ilçesine varabilir. Keçiören ulaşımı için 277, 415, 419 ve 479 numaralı toplu taşıma araçları kullanılabilir. Aynı zamanda 481 numaralı EGO’yu kullanarak Keçiören’e ulaşmak da mümkündür. Metro ile gitmek isteyenler M4’ü tercih ederek Keçiören ilçesine ulaşabilir.