Pursaklar

Ankara Pursaklar İlçesi

Pursaklar Ankara ilinin önemli ilçeleri arasına yer alır. Ankara ve Çubuk yolu üzerinde bulunan Pursaklar, zamanla gelişmiş ve ilçe olarak kabul edilmiştir. Pursaklar olarak bilinmesine karşın bazı devlet arşivlerinde Busaklar olarak da yazıldığı bilinmektedir. İç Anadolu Bölgesi için önemli yerlerden biri olan Pursaklar, imkanlarının gelişmesi sebebi ile de birçok kişinin yerleşim için tercih ettiği yere dönüşmüştür.

Ankara ilçelerinden biri olan Pursaklar, günümüzde hızla gelişmeye devam etmektedir. Ertuğrul Çetin tarafından belediye başkanlığı üstlenilen ilçe, 2018 sayımına göre 143 bin kişilik nüfusa sahiptir. 1970’ten itibaren nüfus patlamasına da destek olan Pursaklar’da yaşayan kitle gün geçtikçe artmaktadır.

Pursaklar Tarihçesi

Pursaklar’ın tarihçesi orta – geçmiş tarih sınıfına aittir. Ankara'nın birçok ilçesinin tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzamaktadır. Ancak Pursaklar’ın tarihi daha yakın ve orta geçmiş ile sınıflandırılır. Fırsatlar 1960’lı yıllardan itibaren ilçe olarak kullanılmaya başlanmıştır ve günümüzde ilçe statüsünü korumaya devam etmektedir.

Belde Belediyesi gibi unvanlar alan ve farklı sıfatlar ile anılmaya devam eden Pursaklar günümüzde metropol olarak kabul edilen ilçelerden biridir. Pursaklar içerisinde 10’dan fazla mahalle bulunmaktadır. Bu mahallelerde nüfus oranının artmaya devam etmesi sebebiyle yakında bazılarının ilçe konumuna yükseleceği düşünülmektedir.

ankara-pursaklar.jpg

Pursaklar’da Gezilecek Yerler

Pursaklar gezilecek yerler arasında piknik alanlarından parklara kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Fırsatlar içerisinde kültür merkezlerinin yanı sıra parklar, vadiler, yürüyüş alanları ve birbirinden farklı doğal alanlar bulunmaktadır. Yeşil alanlara önem veren Pursaklar ilçesi özel yeşil alanlara da ev sahipliği yapar. Pursaklar’da görülmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Endemik Vadi: Hem küçük bir hayvanat bahçesi hem de yürüyüş parkuru olarak kullanabilen Endemik Vadi, şehrin kaosundan kurtulmak için tercih edilebilir. Burayı ailesiyle vakit geçirmek isteyenler, çocuklarıyla günübirlik geziye çıkmak isteyenler daha çok tercih eder.
  • Paşa Kayalıkları: Pursaklar ilçesine yakın olan Paşa Kayalıkları gezmek ve doğada vakit geçirmek için tercih edilebilir. Tarihi alanlar arasında bulunan paşa kayalıkları, günümüzde Pursaklar ve Ankara için son derece önemlidir. Bu alanların devlet tarafından korunması ve doğal sporlar için de tercih edilmesinden dolayı turistlerin ilgisini çeker.
  • Kayaönü: Pursaklar’a daha yüksek bir mesafeden bakmak ve burada manzaranın tadını çıkarmak isteyenler çoğunlukla Kayaönü’nü tercih eder. Bölgede yaşayan halk tarafından da alan sıklıkta ziyaret edilmektedir.
  • Dolfinaryum: Dolfinaryum gösteri merkezi olarak da bilinmektedir. Yunusların gösteri yaptığı ve çoğunlukla akvaryum üzerinden çocuklara ve ailelere hayvanlarla ilgili bilgi verilen merkezler arasında bulunur.

Pursaklar’da Ne Yenir?

Pursaklar’ın meşhur yemekleri arasında farklı seçenekler ile karşılaşılır. Büyük bir ilçe olması sebebiyle çoğunlukla farklı memleketlerin yemekleriyle de karşılaşılır. Türk mutfağına ait geleneksel tarifler ile karşılaşılmasının yanı sıra Osmanlı’ya ait yemekler de yine Pursaklar’da bulunabilir. Bu yemekler şunlardır:

  • Kahvaltı: Türk mutfağına ait özel meze ve tariflerden oluşan kahvaltı seçenekleri oldukça zengindir. Kahvaltı seçeneklerinin fazla olması sebebi ile yerel lezzetler ile tanışılması da daha kolay olur.
  • Tandır: Çoğunlukla kuzu eti ile yapılan tandır, ilçede sık sık tercih edilir. Farklı tarifleri ile de karşılaşmak mümkündür.
  • Mumbar: Mumbar ve mumbar dolması gibi isimler ile bilinen bu yemek türü, geleneksel tarifler arasında bulunur. Koyun bağırsağından elde edilen bir tattır.

Pursaklar’a Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Pursaklar ulaşım için çoğunlukla otobüs tercih edilir. 440 – 5 numaralı otobüs başta olmak üzere 442 – A ve 486 – 3 numaralı EGO’lar da Pursaklar’a ulaşmak için kullanılır. Son dönemde 488 – 3 numaralı otobüsler ile de EGO ile Pursaklar’a ulaşmak mümkündür.