Gölbaşı

Ankara Gölbaşı İlçesi

Gölbaşı ilçesi Ankara’nın en çok parkı olan bölgesidir. Ankara’nın önemli ilçelerinden biri olan Gölbaşı içerisinde birbirinden farklı bölgelere yer vermektedir. 134.378 bin kişilik nüfusuna eşlik eden doğal güzellikleri ve tarihi ile dikkat çekici yerlerden biridir. Gölbaşı ilçesinde yer alan kamu alanı ve temel yerleşim ihtiyaçları gün geçtikçe gelişmektedir.

Gölbaşı Tarihçesi

Gölbaşı tarihin ilk yerleşim alanlarından birini oluşturur. Gölbaşı ilçesindeki özellikler dikkat çekicidir. Bölge ve bölgenin genel özellikleri bakımından inceleme yapıldığı takdirde Gölbaşı’nın tarihçesinin önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Gölbaşı ilçesi tarihinin ilk dönemlerine ışık tutan bir bölgedir. Topraklarının verimli olması, tarım arazisi olarak kullanılması ve suya olan yakınlığı gibi unsurlardan dolayı sık sık yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Gölbaşı’nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı gezilecek yerler arasında çoğunlukla şehir parkları yer alır. Gölbaşı ilçesinde yer alan gezilecek yerler çoğunlukla yeşil alanlardan oluşmaktadır. Yeşil alanların her biri yerel yönetimler tarafından hazırlanmıştır. Hem göllerin olduğu hem de yürüyüş alanlarının bulunduğu bu parklarda vakit geçirmek mümkündür. Gölbaşı gezilecek yerler şu şekildedir:

  • Mogan Gölü ve Parkı: Mogan Gölü’nün etrafına yapılmış olan bu parkta piknik yapmak, yürüyüş yapmak ve aynı zamanda hoş vakit geçirmek mümkündür. Dileyenler göl üzerinde yapılan aktivitelere katılabilirler. Aileler ve arkadaş grupları tarafından tercih edilir ve hafta sonları genellikle kalabalıktır.
  • Atatürk Parkı: Gölbaşında bulunan parklardan biridir. Eşsiz gün batımı manzaraları gibi sebeplerden dolayı Atatürk parkı sık sık kullanılmaktadır.
  • Müze Evliyagil: Bu bölüm hem sanat galerisi hem de Kültür Merkezi olarak çalışmaktadır. İçerisinde farklı sanatsal aktivitelerin gerçekleştiği yerde aynı zamanda açık alanlar da bulunmaktadır. Sanatsal bir yolculuğa çıkmak isteyen ve farklı kültürlerin sanatlarını tanımak isteyen kişiler bu bölümü ziyaret edebilir.

ankara-golbasi-ilcesi.jpg

Gölbaşı’nda Ne Yenir?

Gölbaşı’nın meşhur yemekleri ile ilgili büyük bir sınırlama bulunmamaktadır. Gölbaşında bulunan yemek yerleri ve restoranların her biri özel çalışmalar yapmaktadır. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra yaratıcı dağlar tüketmek isteyen kişiler de Gölbaşı’nda açılan niş restoranları tercih edebilir. Tarihi ve kültürel noktalara yakın olan Ankara Gölbaşı ilçesinde birbirinden farklı lokasyonlar bulunmaktadır. Gölbaşı’nın meşhur yemekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çorba: Gölbaşı’nda açılan birçok restoranın çorbası ünlüdür. Sıvı ve geleneksel yemeklere öncelik veren Gölbaşı ilçesinde birbirinden farklı çorba çeşitleriyle karşılaşmak mümkündür. Bazı işletmeler 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bazı işletmeler ise eve servis yöntemini kullanırlar.
  • Mangal: Gölbaşı ilçesinde en çok tüketilen yiyecekler arasında et türleri bulunmaktadır. Mangal yerlerinin olması, doğal yaşam alanlarına yakın olmasından dolayı et ve mangal seçenekleri çok sık değerlendirilir. Özellikle yaz aylarında et restoranları ve mangal alanları tercih edilebilir.
  • Meze: Türk mutfağına ait ünlü mezelere yer veren birçok farklı restoran vardır. Gölbaşı ilçesine giden kişiler mangalın yanına istedikleri mezeyi tercih edebilirler. Bölgedeki kişilerin, meze restoranlarına ayrı olarak gitmeleri ve sadece sebze ve bitki ağırlıklı beslenmeleri de mümkündür.

Gölbaşı’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Gölbaşı’na gitmek isteyen kişiler için farklı ulaşım seçenekleri hazırlanmıştır. Gölbaşı ilçesine giden birçok otobüs, minibüs ve metro seçeneği vardır. Metro seçeneği kullanılmak istendiğinde aktarma yapılması gerekebilir. Merkez ilçelerden Gölbaşı’na giderken 105 -1 numaralı toplu taşıma aracı olan EGO’ya binilebilir. Bu araç doğrudan Gölbaşı’na gitmektedir.

Kızılay Meydanı ve Ulus Meydanından kalkan toplu taşıma araçları ile Gölbaşına kısa süre içerisinde ulaşılabilir. Toplu taşıma araçlarına ve otobüsleri kullanmayı tercih eden kişilerin Ankara içerisinde seyahat edebilmeleri için kart almaları gerekmektedir. Seyahat kartını aldıktan sonra rahatlıkla seyahat etmeleri mümkündür.