ANASAYFA Ankara ABB, özel halk otobüsleri ve destek ödemeleri hakkında bir duyuru paylaştı!

ABB, özel halk otobüsleri ve destek ödemeleri hakkında bir duyuru paylaştı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsleriyle ilgili son gelişmeleri ve yaşanan durumu kamuoyuyla paylaştı. 23 Eylül 2023 tarihinde yapılan açıklamada, özellikle öğrenci ve serbest biniş hakkı sahiplerinin sorun yaşadığına dikkat çekildi.
yazar
Haber Merkezi
ABB, özel halk otobüsleri ve destek ödemeleri hakkında bir duyuru paylaştı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, özel halk otobüslerine öğrenci ve serbest biniş hakkı tanınan vatandaşların, bu haklarının kanuna ve sözleşmelere aykırı şekilde kullanıldığı ihbarlarının geldiği belirtildi. 22 Eylül 2023 tarihinde toplam 2875 vatandaşın bu konuda ihbar yaptığı ifade edildi.

ucretsiz-tasima-tartismasi-e8xu-cover.webp

CEZAİ İŞLEMLER UYGULANACAK

Özellikle öğrenci taşımacılığının kanunlara aykırı bir şekilde engellendiği ve öğrencilerin taşınmadığı vurgulanarak, bu durumun kanunsuz olduğu ifade edildi. Belediye, kanunların kendilerine verdiği yetkilere dayanarak ihbarlarla ilgili cezai işlemlerin uygulanacağını ve ayrıca 21 özel halk otobüsünün parka çekildiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, özel halk otobüsü işleticilerinin 15 Ekim tarihinde Türkiye genelinde benzer bir kararı uygulayacaklarını açıkladıkları ancak sadece Ankara'da bu kararı uygulamaya başladıklarına dikkat çekildi. Belediye, bu kararın devlet kurumu olarak kabul edilemez olduğunu ve yerel seçimler öncesi ucuz siyasi hamleler olarak değerlendirdiklerini belirtti.

halkotobusu.webp

DÜZENLİ DESTEK ÖDEMELERİ

Son olarak, Belediye tarafından 2020 yılında özel halk otobüslerine yapılan düzenli destek ödemelerine dikkat çekildi ve bu desteğin toplamda 200 milyon TL'yi bulduğu ifade edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, mali durum analizi yapılmadan alınan kararların EGO'yu olumsuz etkileyebileceğini ve Ankara halkının parasının korunması gerektiğini vurgulayarak bu karara veto koydu.

"BELEDİYE DEĞİL KURUMLAR"

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili açıklamayı resmi sosyal medya hesabından duyurdu. Belediye, yaptığı duyuruda:

"Bakanlık tarafından verilen desteği ve akaryakıt fiyatlarını beğenmeyenlerin başvuracağı yer Belediye değil, kanunla ücretsiz taşıma hakkını belirleyen ve bunun karşılığında ödeme yapan kurumlardır.

Özel Halk Otobüslerine öğrenci ve serbest biniş hakkı olan vatandaşlarımızın kanuna ve sözleşmeye aykırı şekilde alınmama konusu ile ilgili Belediyemize 22 Eylül 2023 tarihinde 1233 adet öğrenci abonmanlı, 1642 adet serbest biniş kartlı olmak üzere toplam 2875 vatandaşımızdan ihbar ulaştı.

Özellikle öğrencilerin kanun tanımaz bir kararla taşınmama oranının yükseldiği dikkat çekmektedir.

İhbarların tamamı için, kanunların Belediyemize verdiği haklar ölçüsünde diğer araçlara uygulanan cezai işlemlerin yanı sıra toplam 21 adet araç parka çekildi.

Özel Halk Otobüsü işleticileri daha önce yaptıkları açıklamalarda 15 Ekim'de tüm Türkiye'de bu kararı uygulayacaklarını belirtti. Ancak ne hikmetse sadece Ankara'da, manidar bir zamanlama ile bu kararı uygulamaya başladılar. Kanuna aykırı bu karara bir devlet kurumu olarak boyun eğmemiz mümkün değildir. Bu kararı yaklaşan yerel seçimler öncesi ucuz siyasi hamleler olarak değerlendiriyoruz.

Eski dönemde Özel Halk Otobüsü işleticilerine HİÇ DESTEK VERİLMEDİ.

İlk kez 2020 yılında olmak üzere, biniş ücretlerine fahiş oranda zam yapılmaması ve zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olunması amacıyla özel halk otobüslerine düzenli destek ödemesi yapıldı. Verilen destek tutarı 200 milyon TL'yi buldu.

Tüm bu sürece rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali durumu analiz edilmeden, Belediye Meclisindeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel halk otobüsü işleticilerine FAHİŞ ORANLARDA ve EGO'yu batıracak şekilde gelir desteği ödenmesi yönünde karar alındı.

Bu, Ankara halkının parasıdır. EGO’nun batmasını ve çalışamaz hale gelmesini hedefleyen karar veto edildi.

Kurallara uymayanlar hakkında derhal kanunlar çerçevesinde cezai işlem uygulanacaktır."

ankara-tasarim-2023-09-23t131838-285.jpg

Kurallara uymayan özel halk otobüsü işleticilerine kanunlar çerçevesinde cezai işlemler uygulanacağı son açıklamada vurgulandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsleri konusundaki gelişmeleri yakından takip ederek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğini belirtti.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Ankara'da uygun fiyata alışveriş nereden yapılır? Anne babaların en çok gittiği o adresler

Ankara'da uygun fiyata alışveriş nereden yapılır? Anne babaların en çok gittiği o adresler