ANASAYFA Ankara AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Tatları Atıksu Arıtma Tesisi hakkında basın toplantısı düzenledi

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Tatları Atıksu Arıtma Tesisi hakkında basın toplantısı düzenledi

Ankara'daki Tatlar Atıksu Artıma Tesisi hakkında tartışmalar devam ediyor. AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Mansur Yavaş’ın Tatları Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması için başlayan kredi tartışmasına dair açıklamalarda bulundu.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Tatları Atıksu Arıtma Tesisi hakkında basın toplantısı düzenledi

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasite yetersizliği ve dış finansman taleplerine ilişkin bilgilendirme yapmak üzere 27 Eylül Çarşamba günü basın mensupları ile bir araya geldi. ABB Başkanı Yavaş, Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin yetersiz olduğunu belirterek Ankara ve İstanbul başta olmak üzere pek çok kentin çevre felaketi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasına rağmen proje bazlı kredi taleplerinin ABB Meclisi’nde reddedildiğini daha sonra da veto üzerine ertelendiğini söyleyen ABB Başkanı Yavaş'ın ardından konuyla ilgili gelişme yaşandı.

99c45588-ec1a-4a08-91b7-017912df7c57.jpg

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması için verilen kredi ile ilgili olarak söylediklerine değindi. Haberankara.com'un da katılım sağladığı basın toplantısında Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Mamak Belediye Başkanı Turgut Altınok da yer aldı.

serhat-karaman.jpg

HAKAN HAN ÖZCAN'DAN ABB BAŞKANI YAVAŞ'A CEVAP

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, ABB Başkanı Yavaş’ın Tatları Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılması için verilen 472 Milyonluk borçlanma yetkisine rağmen “Bize kredi vermiyorlar. Engelleniyoruz” diyerek algı yaratıldığını söyledi. AK Parti İl Başkanı Özcan, “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi bundan yaklaşık 3,5 yıl önce ASKİ'nin 472 Milyon TL kredi kullanmasını onaylıyor. Üstelik bunu 2019 yılında ABB 704 Milyon 212 Bin TL, 2020 yılında yine 1 Milyar 99 Milyon TL ve 2022 yılında da 190 Milyon gelir fazlası vermesine rağmen bu talebine olumlu yanıt verildi. Şimdi soruyorum Mansur Yavaş'a 3,5 yıl önce çok acil diye yeri göğü inlettiğiniz, Ankara'yı afişlerle donattığınız, mahkemelere gittiğiniz bu kredinin onayını aldıktan sonra aradan geçen zaman içinde Tatlar için ne yaptınız?

whatsapp-image-2023-09-28-at-16-48-33.jpeg

Bundan önce yine Tatlar, Tatlar diye, mağduriyet oluşturarak aldığı o günün parasıyla 472 milyon, bu günün parasıyla 1,5 milyar lira krediyi nereye kullanmış Mansur Yavaş? Mesela bugün hemen 1,5 milyar kredi onayı versek Mansur Yavaş'a gidip yüzde 40 faizle kredi kullanır, parayı da götürüp aynı bankaya yüzde 30 faizle yatırır, hiç yoktan 100 milyon zarara uğratır desem ‘yok o kadar da değil’ dersiniz değil mi? Yapılmışı var. Olmuşu var.'' dedi.

whatsapp-image-2023-09-28-at-16-48-34-1.jpeg

'' MAALESEF ANKARA ZARARA UĞRARKEN BİRİLERİ KAZANÇLI ÇIKTI''

AK Parti İl Başkanı Özcan, ''Ey Mansur Yavaş, hani çok acil diye, hani toplum sağlığı diye, hani 25 Milyon kişiyi ilgilendiriyor diye, hani Tatlar'ı yapacağım diye bundan 3,5 yıl önce 472 Milyon kredi onayı almıştın ya, ne yaptın o krediyi.

whatsapp-image-2023-09-28-at-17-02-26.jpeg

3,5 yılda çok acil dediğiniz Tatlar için çivi çakmadığınız gibi, krediyi ASKİ'yi zarara uğratacak şekilde kullandınız. Maalesef Ankara zarara uğrarken birileri kazançlı çıktı. Bugüne kadar Yavaş’a 22 Milyar 188 Milyon 854 Bin TL borçlanma yetkisi verildi. Yetki verip de kullanılmayan 18 Milyar kredi var. Şu anda hali hazırda 4 Milyar 300 Milyon TL kredi kullanabilir. Ama hala Yavaş mağduru oynamak için beni ‘Engelliyorlar’ diyor” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-09-28-at-17-02-35.jpeg

whatsapp-image-2023-09-28-at-17-02-42.jpeg

AK Parti İl Başkanı Özcan'ın iddialarına ve çıkışına ABB Başkanı Yavaş'ın nasıl bir cevap vereceği henüz bilinmezken Tatlar Atıksu Tesisi ile ilgili tartışmaların bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *