ANASAYFA Ankara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yanıltıcı bilgiyi alenen paylaşanlara soruşturma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yanıltıcı bilgiyi alenen paylaşanlara soruşturma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir son dakika açıklamasına yer verildi. Başsavcılık tarafından yapılan açıklama ile birlikte yanıltıcı bilgiyi alenen paylaşanlara soruşturma açıldığı öğrenildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yanıltıcı bilgiyi alenen paylaşanlara soruşturma!

Ülkemizde çeşitli asayiş çalışmalarına imza atılmaya devam ediyor. Başkent Ankara'da da yapılan asayiş çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaşılırken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir son dakika açıklamasına yer verdi. Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre yanlış bilgiyi alenen yayan kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, internette, sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle ilgili, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma niteliğinde paylaşımlar yapıldığının tespiti üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

HALKI YANILTICI BİLGİYİ ALENEN YAYMA NİTELİĞİNDE PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, göçmenlerin yoğun şekilde hayatlarını sürdürdükleri yerlerde üzerinde kurt görseli ve "Arap çölüne dön" yazısı bulunan afişlerin asıldığı belirtildi. Yapılan paylaşımlar sonrasında 1 Eylül'de Adana'da yabancı uyruklu M. D.'nin, silahlı saldırı sonucu başından vurularak öldürüldüğü bilgisi yer alan iddianamede, olayın ardından şüpheliler hakkında, ‘halk arasında korku ve panik oluşturmak amacıyla tehdit’ suçundan da soruşturma açıldığı belirtildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede "Anayasa'nın başlangıç metninde ve 2. maddesinde yer verilen 'Atatürk milliyetçiliği', demokratik toplum düzeninin bu objektif niteliğini korumaya matuf olup hukukun üstünlüğü ilkesine göre anayasal koruma şemsiyesi altındaki her türlü ırk, etnik köken, din, mezhep gibi farklılıkların korunmasını öngörür." denildi.

İddianamenin devamında ise ‘’İddianamede şüphelilerin halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik edebilecek söylemlerde bulundukları, ırkçı nefret söylemleriyle halk arasında korku oluşturmak amacıyla tehdit dili kullandıkları, kamusal barışı bozabilecek yanıltıcı bilgiyi alenen yaydıkları kaydedildi. Fikir ve eylem birliği halinde, iştirak halinde ve toplu şekilde, basın ve yayın yoluyla, "yanıltıcı bilgiyi alenen yayma", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme", "halk arasında korku ve panik oluşturmak amacıyla tehdit" suçlarından şüpheliler hakkında 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.'' bilgisine yer verildi. 

Ekiplerin sosyal medya hesapları üzerinden bu tarz paylaşımlar yapan vatandaşları tespit etme çalışmalarının da sürdüğü bildirildi.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *