Ankara dahil 14 ilde Sibergöz-44 operasyonu! 107 şüpheli yakalandı

Ankara dahil 14 ilde Sibergöz-44 operasyonları düzenlendi. Gerçekleştirilen operasyonlarda 107 şüpheli yakalandı.

Ankara dahil 14 ilde Sibergöz-44 operasyonu! 107 şüpheli yakalandı

Ankara dahil 14 ilde yapılan Sibergöz-44 operasyonlarında 107 şüpheli yakalandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise X hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Ankara dahil 14 ilde düzenlenen Sibergöz-44 operasyonlarında 107 şüphelinin yakalandığı bildirdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde 45 farklı Paravan Şirket kuran ve hesaplarında 3 Milyar TL para hareketliliği olan şahıslara yönelik düzenlenen Sibergöz-44 operasyonlarında 107 şüphelinin yakalandığı ifade etti.

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerinde olduklarını belirten Yerlikaya, siber devriyelerin 7/24 görevinin başında olduğunu ifade etti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyon ile ilgili eski adı Twitter olan X hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Ankara dahil 14 ilde Sibergöz-44 operasyonu! 107 şüpheli yakalandı

SİBERGÖZ-44 OPERASYONLARI HANGİ İLLERDE DÜZENLENDİ?

Sibergöz-44 operasyonları, Türkiye genelindeki İstanbul ve Kocaeli merkezli Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir olmak üzere 14 ilde düzenlendi.

Ali Yerlikaya, “İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu, ‘Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma' suçlarına yönelik İstanbul, Ankara, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon'da düzenlenen operasyonlarda, sosyal medya platformları üzerinden ‘Forex Yatırım, Yüksek Kazanç' adı altında paylaşımlar yaparak, iletişime geçtikleri vatandaşlara ‘Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financal' isimli mobil uygulamaları telefonlarına indirtmek suretiyle 10 müşteki şahıstan yaklaşık 5 Milyon TL haksız kazanç sağlayan ve 45 farklı paravan şirket kurarak, hesaplarında 3 Milyar TL para hareketliliği olduğu tespit edilen 96 şüpheli yakalandı” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu "Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması" suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir'de operasyon düzenlendiğini söyledi. Ali Yerlikaya, “Bir e-ticaret sitesi üzerinden ‘Forklift, Çekme Karavan vb' ilanlar verip, iletişime geçtikleri vatandaşlardan ‘Ürün Bedeli, Kapora Bedeli' adı altında para talep ederek 12 müşteki şahıstan haksız kazanç sağladığı tespit edilen 11 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucu, 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyale el konuldu" dedi.

Sibergöz-44 operasyonları sonucu ekiplere çalışmalarından dolayı teşekkür eden Yerlikaya, paylaşımının sonunda ise operasyonları gerçekleştiren polisleri tebrik etti.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER