ANASAYFA Ankara Ankara Emniyeti'nden siber dolandırıcılığa karşı vatandaşlara uyarı geldi

Ankara Emniyeti'nden siber dolandırıcılığa karşı vatandaşlara uyarı geldi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medya ve telefon üzerinden yapılan dolandırıcılıklarla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.
yazar
Haber Merkezi
Ankara Emniyeti'nden siber dolandırıcılığa karşı vatandaşlara uyarı geldi

Son zamanlarda özellikle büyükşehirler başta olmak üzere bir çok ilde dolandırıcılık şikayetlerinin artması üzerine Emniyet ekiplerinden vatandaşlara uyarı geldi. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi adına açıklamalarda bulunan polis Hasan Yavuz, siber şebekelerin uyguladığı dolandırıcılık yöntemlerinden bahsederek şu ifadelere yer verdi,

screenshot-9.jpg

"Teknolojinin günden güne gelişmesi sebebiyle internet kullanımı daha da yaygınlaşmıştır. Vatandaşlarımızın birçoğu internet ayarlarında çerezlere izin verdiği için bu durumu bilen dolandırıcılar yatırım arayışı içinde olan vatandaşlarımızın karşısına cazip teklifler içeren ve yatırım yapmaya teşvik edici reklamları, ya sosyal medyalar aracılığıyla ya da haber siteleri üzerinden karşılarına çıkarmaktadır. Bu reklamlara tıklanması sonucunda açılan forma, bilgiler girildikten sonra, şebeke elemanları kişilerle irtibata geçmekte ve düşük miktar yatırım ile yüksek kazanç verileceği yönünde vaatlerde bulunarak güven sağlamaktadır."

screenshot-8.jpg

"DOLANDIRICILAR YAPTIKLARI İŞLEMLERİN YASAL OLDUĞUNU VURGULUYOR"

Dolandırıcılar tarafından yapılan işlemlerin yasal olduğu sürekli vurgulanarak 3. kişiler adına kurulan paravan şirketlere para yatırmaları sağlanıp dolandırıcılığın aşamaları böylece başlamaktadır. Daha sonra şebeke elemanları tarafından gerçek yatırım sitelerinin ara yüzü taklit edilerek oluşturulan APK'ların indirilmesi için yatırımcılara bir link gönderilir.

Yatırımcıya bu link aracılığı ile sahte yatırım sitesinin APK dosyası telefonuna indirilmesi sağlanır. Kurulum esnasında telefonumuza erişim ile ilgili birçok izin verilmesi istenir. Bu izinler genellikle mikrofon, kamera, konum gibi yerler olması gerekirken sınırsız yetki verilmesi halinde internet bankacılığı veya özel bilgilerimize bile ulaşılabilecek yetkilere izin verilmesi istenebilmektedir."

guskx.jpg

BİLMEDİĞİNİZ ALANLARA YATIRIM YAPMAYIN"

"Bu nedenle yatırım yapmak için yatırım şirketi seçiminde, yatırım şirketinin lisans vermeye yetkili yerlerden lisansı olup olmadığına bakılması faydalı olacaktır. Dolandırıcılar tarafından, vatandaşlarımızın güvenini kazanmak amacıyla ünlü kişilerin yüzlerini kullanarak reklam verildiği veya sponsorluk adı altında reklam amaçlı kendilerini tanıttıkları yapılan tespitler arasındadır.

Sosyal medyada verilen yatırım tavsiyelerine güvenerek doğrudan yatırım yapılmamalıdır. Yatırım yapılacak alanların çok iyi araştırılması ve çok iyi analiz edilmesi gerekir. Unutmayalım ki kolay para kazanma vadedilen bir yerde mutlaka hızlı para da kaybedilebilir. Bilmediğimiz alanlarda yapılan yatırımlar bize her konuda kaybettirebilir. ‘Bedava peynir fare kapanında olur’" dedi.

HABERANKARA.COM

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *