Ankara Kent Konseyi 6’ıncı genel kurul toplantısını Yenimahalle’de yapacak

Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu toplantısı için 7 Temmuz’da Benim Ankara’m diyen herkesle bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Ankara Kent Konseyi 6’ıncı genel kurul toplantısını Yenimahalle’de yapacak

Ankara Kent Konseyi 2 binden fazla sivil toplum kuruluşu ile 6’ıncı Genel Kurul Toplantısı’nda buluşmaya hazırlanıyor. Ankara Kent Konseyi, yeni dönem için Genel Kurulunu, 7 Temmuz Pazar günü, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yapacak. Ankara Kent Konseyi (AKK) Genel Kurulu hakkında bilgiler veren Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara'da kente dair adanmışlıkların ortak akıl ve aynı seyirde buluştuğu bir katılımcılık kültürünü yaşandığını söyledi.

ALTINCI KEZ TOPLANILACAK

Katılımcılık kültürüyle bütünleştirilen AKK çalışmalarını rakamlarla anlatan Yılmaz, “Bundan 5 yıl önce kimsenin adını bilmediği, ne yaptığı bilinmeyen bir yapıdan, bugün 2 bin 500'ü aşkın bileşen ve on bine yaklaşan gönüllüsü ile 28 Çalışma Grubu ve 5 ayrı Meclisli bir yapıya ulaşan Ankara Kent Konseyi, 7 Temmuz Pazar günü saat 12.00'de, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde, 6. Genel Kurulunu yapıyor. Özetle, geride bıraktığımız 5 yıllık sürede 100 binden fazla aktif yurttaş katılımının olduğu 6 binin üzerinde toplantı ve etkinlik, 15 bine yakın Meclis ve Çalışma Grubu gönüllüsü ile birlikte 25 milyon global etkileşim gerçekleşirken, 10 ulusal ve 3 uluslararası ödül, 120 tavsiye kararı alındı” ifadelerini kullandı.

BENİM ANKARA'M DİYENLER BULUŞUYOR

Açıklamasında, “Yola çıktığımız ilk günden bu yana 'Adımız Ankara, Andımız Ortak Akıl' ilkesinden hiç ayrılmadık” diyen Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu kent için sözü olan herkesle hiç ayrımsız, kimseyi ötekileştirmeden birlikte yürüdük, yürüyoruz. Birbirimizi dinliyoruz. Kent için insan biriktirirken, geleceğe daha yaşanabilir bir kent bırakabilmenin çabasını sürdürüyoruz. Katılımcılık kültürünün yanında hesap verebilirlik, açık ve şeffaf yönetim anlayışının yerleşmesi adına, kentin bütün paydaşlarıyla kendimizi ve kentimizi planlıyoruz.

Spordan kültür ve turizme, çevre ve iklimden kırsal kalkınmaya, engelsiz bir kentten hayvan hakları dostluğuna, bir kentin ekonomik kalkınmasına, sosyokültürel etkileşimlere kadar her alanda kentin her noktasında projeler, üretime yönelik çalışmalar, sorunlara çözüm önerileri geliştiriyoruz.

Bu duyarlılığa sahip olup, farkındalık oluşturmak isteyen herkesi, kim olursa olsun, bu ortak akılda buluşmaya çağırıyoruz”

AKK'nin artık, ‘Benim Ankara'm' diyenlerle neredeyse bir aile yapısına kavuştuğuna işaret eden Halil İbrahim Yılmaz, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Belki biz abartıyoruz, dedik ama hayır, abartısız bir şekilde bunu yaşadık. Öyle ki, bir araya gelmez denen gruplar bir araya geldi, kent için kenetlendi, ortak çalışmalar yaptı, projeler geliştirdi, ortak akıl oluşturdu. Nitekim neredeyse bu anlamda tarihin bütün rekorları altüst edildi. Böylesine bir adanmışlık etrafında 2 bin 500 STK temsilcisi, Ankara Kent Konseyi bileşeni ve üyesi olarak 7 Temmuz Pazar günü, bir araya gelerek aynı masada toplanıyor”

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER