ANASAYFA Ankara Ankara'da 7 yaşındaki Mert Yağız'ın şırıngalı çikolatadan ölümüne ilişkin davada bilirkişi raporu istendi

Ankara'da 7 yaşındaki Mert Yağız'ın şırıngalı çikolatadan ölümüne ilişkin davada bilirkişi raporu istendi

Ankara'da 7 yaşındaki ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın şırınga şeklindeki çikolata kapağının boğazına takılması sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin davada yeni bilirkişi raporu istendi. Ankara'da görülen davada 8 kişinin de tutuksuz yargılandığı öğrenildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Ankara'da 7 yaşındaki Mert Yağız'ın şırıngalı çikolatadan ölümüne ilişkin davada bilirkişi raporu istendi

ANKARA (İHA) -  10 Aralık 2019 yılında Ankara'nın Keçiören ilçesinde Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu 1'nci sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal, okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının nefes borusuna kaçması sonucu hayatını kaybetti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada, kantin işletmecisi N. Y. ile ürünün dağıtımını yapan Y. A. hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 17'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Okul müdürü A. P., müdür yardımcısı E. Ç., öğretmenler A. O. D., A. A. ile gıda kontrolörleri F. Ş. ile K. H. hakkında da 'taksirle ölüme neden olmak' ve 'görevi kötüye kullanmak' suçlarından 13'er yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde ayrı dava açılmıştı. İki dava, Ankara 17'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde birleştirilmişti. Bugün, dava ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

ŞIRINGALI ÇİKOLATADAN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN DAVADA YENİ BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENDİ

Ankara 17'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz 8 sanığın yargılanmasına devam edildi. 7 yaşındaki ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın şırınga şeklindeki çikolata kapağının boğazına takılması sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin 8 sanığın tutuksuz yargılandığı davada yeni bilirkişi raporu istendi.

 F. Ş. ve K. H. dışındaki sanıklar ve bazı sanık avukatları, duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı. Alınan bilirkişi raporuna itiraz eden sanık F. Ş. ve K. H., suçsuz olduklarını savunarak, beraatlarını talep etti. Bazı sanık müdafileri de bilirkişi raporuna itiraz ederek, tekrar rapor düzenlenmesini talep etti.

Sanık ve avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, dosyadaki sanıkların kusur ve sorumluluklarının tespitine ilişkin gıda mühendisi, A sınıfı iş güvenliği uzmanı ve adli tıp uzmanından oluşturulacak yeni bir heyet tarafından tekrar rapor düzenlenmesine hükmetti. Duruşma 2 Ekim’e ertelendi. Düzenlenecek yeni raporla beraber dava, 2 Ekim 2024 tarihinde yeniden görülecek.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da yapılacak Sosyalfest için koordinasyon toplantısı düzenlendi

Ankara'da yapılacak Sosyalfest için koordinasyon toplantısı düzenlendi