ANASAYFA Ankara Ankara'da Cumhuriyet'in 100. yılında "Sofu Okumak Sofu Dokumak" etkinliği düzenlendi!

Ankara'da Cumhuriyet'in 100. yılında "Sofu Okumak Sofu Dokumak" etkinliği düzenlendi!

Bugün Ankara'da “Sof’u Okumak Sof’u Dokumak” sergisi Aile Bakanı Göktaş'ın da katılımı ile açıldı.
yazar
Sinem GÜVEN
Ankara'da Cumhuriyet'in 100. yılında "Sofu Okumak Sofu Dokumak" etkinliği düzenlendi!

Bugün Ankara'da bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde “Sof’u Okumak Sof’u Dokumak” adlı sergi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın da katılımı ile gerçekleştirildi. 

Bakan Göktaş'ın yanı sıra pek çok sanatseverin yer aldığı bu sergide Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh'in eşi Le Thi Bich Tuan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten de vardı. 

ANKARA'YA ÖZGÜ GELENEKSEL ÜRÜNLER YER ALACAK!

Serginin açılmasının ardından sanat severlerin de ilgisinin yoğunlaştığı burada sof kumaştan üretilen 21 parçanın sergilendiği defilede sof kumaşın eğirme, ditme ve tezgâhta dokuma üretim süreçleri uygulamalı olarak anlatılarak, dokuma ile ilgili çeşitli üretim objeler yer aldı. 

Bununla birlikte Ankara’ya özgü geleneksel Ankara helvası, Beypazarı yaprak sarma, havuçlu cezerye, kıymalı Ankara tandır böreği, havuç ve salatalık ile geleneksel şerbet de gelenlere sunuldu. 

10 ARALIK TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK!

Gerçekleştirilen bu sergi hakkında ilginin artması ile birlikte yapılan açıklamalara göre kişilerin Ankara'ya özgü daha pek çok ürünün olduğu bu sergiyi 10 Aralık tarihine kadar ziyaret edebilecekleri öğrenildi. 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *